YouTube Tasarımı Değişti, Yeni Kanal Tasarımı 2016

YouTube Yeni Arayüz Tasarımı

YouTube tasarımı geçtiğimiz saatlerde tamamen değişti. 2016 web modasına ayak uyduran bir tasarım olan responsive renk retcihleri olarak da responsive renk kodları tercih edilmiş. Renkler konusuna uzunca değineceğim çünkü her kanala özel kendi rengini oluşturabilme imkanı tanımış bu tasarımda. Bunlara biraz değinmeden önce göz gezdirdim ve şahsi gözlemleme sonucu paylaşmak istiyorum sizlerle.

YouTube tasarımı tamamen değişti diyebilir miyiz gözle görülür fazla bir değişiklik yok gibi gözükse de kod kısmını hatırladığım dan daha da fazla değiştirmişler. Görsel olarak tamamen en baştan CSS yazılmış ve div konumlarına bakarak da büyük bir değişikliliğe gidilmiş gibi görünüyor. İlk olarak sizlere sırayla gözlemlerimi paylaşayım ilk olarak Ana Sayfa’dan başlamak istiyorum.

 

YouTube Yeni Tasarımı 2016

YouTube Yeni Tasarımı 2016

 

Yukarıdaki tasarımda da gözlemlediğiniz gibi eski tasarıma göre Ana Sayfada büyük bir değişiklik söz konusu. İlk olarak üst (header) kısımdan başlamak gerekirse bootstrap bir tasarıma sahip menü bizi karşılıyor.  Logo da buna göre çok hafif renk kodu değişmiş. Menü kısımındaki en büyük değişiklik ise arama kısımında görüldüğü gibi.

Daha sonrasun Yükle butonu yerine UPLOAD et iconu yerleştirilmiş. “Oturum aç” mavi butonu yerine sade olarak kırmızı bir yazı ile büyük harfler kullanılması tercih edilmiş ve “OTURUM AÇ” olarak değiştirilmiş. Menü altında hafif CSS gölge eklenmiş.

 

 

YouTube Yeni Arayüz Tasarımı

YouTube Yeni Arayüz Tasarımı

 

Yukarıdaki sol kısımdaki eski youtube tasarımı diğer sağ taraftaki yeni 2016 youtube site arayüz tasarımı. Gözle görünür büyük değişiklik söz konusu olduğunu belirtmiştim. Reklam alanları yine aynı alanlarda mevcut. Önerilen videolar da reklamlarda hemen hemen aynı göründüğü gibi.

Diğer alanlarada göz atalım hemen. İçerik kısmında da görüldüğü gibi baya bir değişiklik yapılmış. Önceki tasarımda gördüğümüz gibi video başlıkları mavi yeni youtube tasarımında da görüldüğü gibi siyah, Eski youtube tasarımında video altlarında yer alan kanal adı ve izlenme sayısı yer alıyor yeni youtube tasarımındaysa sadece kanal adı yer almakta ve kanal adlarının yanında Onaylanmış Kanal işareti yok, bu konuda bir eksiklik söz konusu ve diğer bir eksiklik ise izlenme sayıları bence.

Yeni youtube tasarımında biraz tasarım eksikliğini hissetmeye başladık hafiften. Bir diğer göze çarpan ayrıntı ise ana sayfadaki büyük video önizlemesi olan kısımının yanındaki video düzeni yan yana sıralanmış bunda bir sorun yok ama hafif CSS eksikliği hissettirdi burada ve hafif video kayması gözüme çarptı.

#Güncelleme

Ana sayfaya kanal adlarının hemen altına izlenme sayıları eklendi, sadece öne çıkarılan görselde izlenme sayısı yer alıyordu şimdi diğer videoların altında da yer alıyor ama sadece büyük videonun yanındaki o üç (3) önerilen videonun altında yer almıyor şimdilik. Bu makale bitene kadar bakalım bunu da fark edecekler mi.

Bir diğer değişikliğe göz atalım hemen. Youtube yeni tasarımında videoların arkaplanında bir değişikliğe gidilmiş. Eski youtube tasarımında sadece video çevresince bir beyaz alan vardı. Şimdiki yeni youtube tasarımındaysa tamamen bir beyaz alan oluşturulmuş. Bence bu yönden güzel bir değişiklik olmuş. Gör yorucu renk kalabalığı yok şimdilik.

Yeni youtube tasarımındaki bir diğer değişiklik ise sol menü deki değişikliktir. Göründüğü gibi o menü tamamen görünümden kaldırılmış ve sol üstteki logonun yanına mobil cihazlarda sitelerde fazla kalabalık olmaması için rastladığımız üst üste olan üç çizgiyi görüyoruz YouTube Yeni Menü Tasarımı

YouTube Yeni Menü Tasarımı

Yeni youtube tasarımındaki menü tasarıma da hemen göz atalım sizlerle. Göründüğü gibi sol üstte yer alan YouTube Yeni Menü Tasarımı butonuna bastığımızda sizleri aşağıdaki gibi bir alan karşılayacak. Yeni tasarımda tamamen videolara dikkat çeken bir tasarım olmuş, ekstra fazla kategorilere göz atmak isteyen kullanıcılar YouTube Yeni Menü Tasarımı bu butondan yararlanabilecekler. Buraya basarak önceki tasarımdaki linklere ulaşabilecekler.

 

Yeni YouTube Menü Tasarımı

Yeni YouTube Menü Tasarımı

 

Önceki tasarımda aynı linkler yer alsa da font ve icon bakımından çok hoş bir değişiklik yapılmış. Bu kısımda da dikkat çeken iki özellik benim hoşuma gitti. Menü kısımını açarak logonun rengini solgunlaştırarak dikkati asıl istenilen kısıma odaklandırıyor. Yani biz menüyü açmak istediğimiz için açtık ve logonun rengini kısarak dikkatleri linklere çekiyor ve asıl istediğimizi kolayca göz yorgunluğu yaşamadan hemen ulaşabiliyoruz ki bu konuda yeni icon tasarımları da belittiğim gibi çok hoş görünüyor.

Yeni youtube tasarımında bir güzel menü değişikliği ise YouTube Yeni Menü Tasarımı bastığımızda menü açılırken içerik kısmının yani videoların olan kısımın hafif kararması ve böylelikle yine belirttiğim gibi dikkatleri asıl istenilen noktaya menüye çekiyor.

Yeni YouTube Tasarımında Yeni Kanal Tasarımı

Yeni kanal tasarımını anlatmadan önce sizlere 4-5 adet örnek bir kaç kanalın resmini atacağım.

 

YouTube Yeni Kanal Tasarımı 2016

YouTube Yeni Kanal Tasarımı 2016

YouTube Yeni Kanal Tasarımı 2016

YouTube Yeni Kanal Tasarımı 2016

YouTube Yeni Kanal Tasarımı 2016

YouTube Yeni Kanal Tasarımı 2016

YouTube Yeni Kanal Tasarımı 2016

YouTube Yeni Kanal Tasarımı 2016

YouTube Yeni Kanal Tasarımı 2016

YouTube Yeni Kanal Tasarımı 2016

YouTube Yeni Kanal Tasarımı 2016

YouTube Yeni Kanal Tasarımı 2016

 

Göründüğü gibi hemen hemen her kanalın kendine ait bir renk tonu var. Bu renk tonları neye göre belirleniyor diyorsanız, youtube kapak fotoğrafındaki belirli bir noktadaki bir rengi alıp o rengin hafif bir kapalı rengini kanal rengi olarak belirliyor ki bu çok çok güzel bir özellik olmuş. Fark etmişsinizdir yeni youtube kanal tasarımındaki renkler koyuysa üst kısımdaki yazılar beyaz renk, kanal rengi açık ise yazılar siyah oluyor.

YouTube Yeni Tasarım Kanal Rengi Nasıl Değiştiririm

Youtube yeni tasarımında kanal örnek kanal renklerini yukarıda belirtmiştim. Size ait bir youtube kanalının rengini nasıl değiştirebilirsiniz buna hafiften değinmiştim. Hemen sizlere anlatayım. Youtube yeni tasarımında ki yeni kanal tasarımında yer alan kanalın rengini değiştirmeniz için kapak resminizi değiştirmeniz gerekmektedir. Bunu sebebi kanalınızın rengini kapak fotoğrafındaki renk tonlarından almasıdır.

Kanal renginizin hangi renk olmasını istiyorsanız kapak fotoğrafında o renklere ağırlık vermelisiniz. Bazen ne kadar ağırlık verseniz de belirli noktalardaki hafif bir farklı renk kanal rengi olabilir bunun için çok sık aynı rengi kullanmayın bunun için aynı rengin farklı hafif açık ve ya kapalı tonlarında kullanın ve istediğiniz rengin hemen hemen aynı tonu yeni youtube kanal renginiz olacaktır.

Eski YouTube Tasarımına Geri Nasıl Dönerim

Bu yeni youtube kanal tasarımı hoşunuza gitmedi yada kullanma konusunda eksiklik hissetiğinizi düşünüyorsanız ve eski tasarımın kullanım açısından daha iyi olduğunu düşünüyorsanız bunun için çözüm basit ve youtube bunun için bizlere kaçış butonu koymuş 🙂

Attığım görsellerde de fark etmişsinizdir. Sol alt kısımda bir exit iconu buluyor ki ben buna kaçış butonu diyorum. 🙂 Eski-YouTube-Tasarima-Nasil-GiderimYandaki butonu sol alt kısımda bulabilirsiniz ve buraya tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir konum karşılayacak sizi

Yeni YouTube Tasarımından Eski YouTube Tasarımına Geçiş

Yeni YouTube Tasarımından Eski YouTube Tasarımına Geçiş

 

Örnek bir kanal da belirttiğim gibi sol alt kısımda o butona bastığınızda karşınıza bu ekran gelecektir.

Ayrıldığınız için üzgünüz!
Deneyiminizi geliştirebilmemiz için bize kısa bir geri bildirim sunmak ister misiniz?
Gibi bir ekran geliyor Hayır, Teşekkürler diyerek tamamen eski tasarıma gönebilirsiniz. Evet diyerek sizlere bir kaç adım ile sorular yönelterek yeni tasarımın geliştirilmesinde yardımcı oluyorsunuz.
Yeni youtube tasarımından çıkışı iptal etmek için gelen bildirim ekranındaki sağ üstte yer alan çarpı işaretini kullanarak eski geçişe iptal edebilirsiniz ve yeni tasarımı kullanabilirsiniz. Dilediğiniz zaman yine Eski-YouTube-Tasarima-Nasil-Giderim butonuna basarak eski tasarıma geçebilirsiniz.

Yeni YouTube Tasarımına Nasıl Geçerim

Bu konu hakkında inanın en ufak bilgim yok, rastgele de diyebilirim ya da google araçlarını sık sık kullanan birisi olarak da karşıma çıktı da diyebilirim. Ama kısa zamanda herkeste aktif olacağına eminim ki yeni tasarımda geliştirmesinde yardımcı olacak kişi sayısı artsın diye düşünebilirler. Yeni tasarımın Betası ne zaman çıkar bakalım…

Şuanlık çok eksiklik görsem de umarım kullanıcılar için kanal bazlı yeni seçenekler ayarlar gelir. Şimdilik hayırlı olsun, sizin görüşlerinizi de merak ediyorum 🙂

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Turk Telekom Yeni TTNET İnternet Tarifeleri 2016 başlıklı makalemizde TTNET ADSL İnternet Paketi Tarifeleri, TTNET Fiber İnternet Paketi Tarifeleri ve TTNET İnternet hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.