Yıldırım Beyazid Kimdir? Kısaca Hayatı Açıklaması

Yıldırım Beyazid Kimdir

Yıldırım Beyazid Kimdir? Yıldırım beyazid osmanlı sultanlarının dördüncüsü olan beyazid 1360 yılında dünyaya gelmiştir.Şehzadelik dönemini Kütahya’da geçirmiştir.Annesinin adı Gülçiçekdir.Babasının savaşta şehit düşmesinden sonra iradeyi eline alıp başa geçmiştir.

Hükumdarlığının ilk yıllarını beylikleri kontrol altına almak için mücadele etmiş ve buraların yönetimini kendi sarayında olan kullarını atayarak yönetimini yönlendirmiştir.

Çocukluğundan beri çok iyi eğitim almış,iyi yetişmiştir.Kendisi balkanlara yönelmiştir.1396 da Niğbolu’da müteşekkil haçlı ordusunun yenilmesi ile sona ermiştir. Yıldırım Beyazid aynı zamanda İslam topraklarındaki itibarını da yükseltmiştir.ve bundan sonra da artık Sultan olarak anılmıştır.1399 tarihinde Anadolu’ya dönerek Karaman ve Kadı Burhaneddin topraklarını ihlak etmiş ve Tuna’ya kadar uzanan imparatorluk kurmuştur.

1400 yılında Sivas’ı ele geçirmiştir.Bunu gören Türkmen Beyleri ise Timur’un tarafına geçmişlerdir.1402 tarihinde Çubuk Ovası’nda gerçekleşen savaşta kuvvetlerin Timur’un tarafına geçmesi sonucunda beyazid savaşı kaybetmiştir.

İki oğlu ile birlikte sürgüne gönderilen beyazid 1403 tarihinde hayatını kaybetmiştir.Sultan beyazid kimdir sorusuna karşı onun en çok istediği şeyle de buna cevap verilebilir.Kendisinin en çok istediği İstanbul’u fethetmekti.Üç kez İstanbul’u kuşatmış fakat Batıdan ve Doğudan gelen tehditlerden dolayı bu isteğini gerçekleştirememiştir. Beyazid oldukça çok iyi ve idareci bir askerdi.

Düşmanlarına karşı aldığı kararlarda hızlı hareket etmesinden dolayı kendine Yıldırım lakabı verilmiştir. Beyazid çevik,atılgan ve cesur bir kumandandı. Soğukkanlılığını hep korurdu. Çok adetletli bir askerdi. Evliya’ya çok hürmette bulunurdu.Ve birçok yaptırımlarda bulunurdu. Bursa’daki Ulucami’de bu eserlerinden en önemlilerindendir. Birçok ders verici harekette bulunurdu ve birçok öğüt verici sözleri vardı. Alimlerin sohbetinde bulunurdu.

Onların Allahın yasaklarını bildiren sözlerini kabul ederdi. Ölümünden sonraki zamanda kendi ismi birçok yere uygun görülerek verilmiştir.ve birçok eseri günümüzde hâla daha yaşamaktadır ve ziyaretcisi çok fazladır. Kısacası Beyazid çok akıllı,dürüst, Allah’a inancı olan, güçlü, dinamik, soğukkanlılığını hep koruyan merhametli, şevkatli ve adaletli biriydi. Osmanlının başarılı olmuş askerlerinden biriydi Beyazid.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.