YGS Sınavında Dikkat Edilmesi Sınav Kuralları

YGS Sınavında Dikkat Edilmesi Sınav Kuralları

YGS Sınavında Dikkat Edilmesi Sınav Kuralları, Hayatımızda uzun bir dönemi kaplayan eğitim hayatımız boyunca birçok sınava girmek durumunda kalırız. Hayatımızın sınav olduğu günümüzde mükemmeliyetçi ebeveynler, çocuklara aşırı stres yüklemekte ve başarı konusunda baskıcı bir tutum izlemektedir. Bu durum öğrencilerin negatif etkilenmelerine yol açtığı gibi, intihara kadar sürüklenen bir buhran haline dönüşebilir.

Er ya da geç gireceğimiz sınavlarda başarılı olmak için neler yapmamız gerektiği listelerce yazılır ve büyük bir stres altında milyonlarca kişi ile yarışa gireriz. Oysa sınavda başarılı olmanın ilk adımı okuma alışkanlığına sahip olmaktır. Ne kadar çok okursanız o kadar fazla anlarsınız ve öğrenirsiniz. Bundan kastımız sadece ders kitaplarını okumak değil, her alanda ve konuda mümkün olduğunca fazla okumaktır. Okumak size hızlı okuma alışkanlığı kazandırarak sınavda yarıştığınız en güçlü rakip olan zamana karşı galip olmanızı sağlar. Onun dışında erdi derste dinleyerek ve evde çalışma zamanı ayırarak tekrar yapmak da bilgilerin pekişmesini sağlayacaktır.

YGS Sınavında Dikkat Edilmesi Sınav Kuralları Nelerdir?

Bu kurallar her sınavda değişebilmektedir ancak genel olarak bazı kurallar vardır ki bunları bilmeniz işinize yarayacaktır. Öncelikle sınav sırasında size verilen cevap anahtarında yer alan isim, kimlik numarası, kitapçık türü gibi bilgileri eksiksiz doldurmanız gerekir.

Sonraki aşamada sınav esnasında dışarı çıkmak yasak olacağı için tuvalet ihtiyacınızı gidermeniz, yanınıza su ve kalem gibi önemli gereçleri almanız önemlidir. Bazı sınavlarda içeri bozuk para dahi sokmak yasak olduğu için kalem, silgi ve su gibi ihtiyaçlar sınavı düzenleyen kurum tarafından karşılanır.

Bu durumda yanınızda cep telefonu, saat, bozuk para, kredi kartı, cüzdan ve benzeri tüm araç gereçleri almamanız gerekir. Sınav başladığında belli bir sure sınavınız bitse dahi çıkamayacağınızı da bilmelisiniz. Sınava başladığınızda soruları anlayarak okumalısınız, bu yüzden okuma alışkanlığının olup olmaması size fayda ya da zarar sağlayacaktır.

Cevap kâğıdına dikkatlice işaretlediğiniz cevapları yerleştirmelisiniz. Soruların hepsini çözemeyebilirsiniz, bu normal bir durumdur. O yüzden sadece bildiğiniz soruları işaretlemeniz yanlışların doğruları götürdüğü sınavlardaki başarınızı olumlu etkileyecektir. Kendinize güvenip, stresten uzak durursanız her konuda başarılı olabilirsiniz.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Sevdiğimiz Meslekte Çalışmak Bize Ne Kazandırır başlıklı makalemizi okumak ister misiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.