Yeşil Çayın Faydaları ve Çay Hangi Zaman İçilir ?

Yeşil Çayın Faydaları ve Çay Hangi Zaman İçilir ?

Yeşil Çay Hangi Vakit İçilir? Yemekten Öncemi Sonramı İçilir? Çinliler ile Japonlar başta sıhhatlerine şu denli hüküm verirler ve bu yüzden de yani başlarından yeşil çayı katiyen ayırmazlar. Hem Japonların hem de Çinliler en kötü içtikleri çay türü bu yüzden yeşil çaydır.

 

Yeşil Çay Nasıl Satın Alınmalı?

Camellia sinensis isimi maruz nebattan yeşil çay elde edilmektedir. Çin, Hindistan, Arjantin, Sri Lanka, Pakistan ve devletimizde çay üretebilmek için camilla sinensis bitkisini kültürü yapılmaktadır.
Çay üretmek için toplu olan yapraklardaki bir bando maddelerin bir kısmı fermantasyon sırasında oksidasyona uğrar ve bu sayede de yağız yani kaliteli bir çay elde edilmektedir.

Ancak çay özü için geçerli bir oksidasyon işlemine maruz kalmaktadır ve bitki bu işlemde bir epey enzimini kaybeder. Ve bu yüzden de fenolik bileşimlerin hayli işlemlerinin bir kısmı aktive edemez.

Yeşil çay da ise lalettayin bir paslanma yani oksidasyon işlemi uygulanmadığından fenolik bileşikler hiçbir özelliğini ve kendi bileşiğini kaybetmez bu yüzdende yeşil çayın bünyesindeki özellikleri her an aktiftir. Yeşil çay kendi bileşinindeki hiçbir özelliği kaybetmediği için ve bitki bileşenleridecanlı olması nedeni ile normal çaya yani siyah çaya oran ile 6 kat kaliteli bir anti oksidan özelliğe sahiptir.

Yeşil Çayın Tesirleri (Etkileri) Nelerdir?

Yukarıda da söz ettiğimiz yeşil çayın en iyi özelliği diğer çaylara oranla daha dayanıklı bir anti oksidan içerimesidir. Anti oksidan özelliği ile yeşil çay buna mecbur olarak da kanser rizikonunu yani kanser hürcrelerini öldürmekte ve kanser olma oranını azaltmaktadır. Kanser olma olasılığını azaltmasıyla taşıdığı polifenollerin ile olduğunu bu hücreleri öldürüğünü ileri sürülmektedir. lakin bu sektor üzerindeki muayenehanelerin çoğu bunu ticari bir kaynak olarak kullanmaktadır. Sahte yeşil çay üretip satmaktadırlar bu taz reklamlara ve haberlere dikkat edilmeli ve her ürün satın alınmamalıdır diye size kısa bir özet geçelim dedim.

Şu anda muayenehane çalışmaları neticesinde net olan bulgular doğrultusunda söyleyebiliriz ki yeşil çayımız göğüs, akciğer, ince ve kalın bağırsak, kolon, mide ve pankreas kanserine hakkında iyi olabileceği netlik kazanmıştır.

Yeşil çay içerisinde kafeini barındırır ve bu yüzden de diüretik bir ikazcı ve merkezi sinir sisteminizde uyarıcı bir tesire yani büyük bir özelliğe sahip olduğunu da belirtebiliriz. Yağ ile karbonhidrat metabolizmalarını harekete geçiren yeşil çay ayrı olarak iç salgılarımızı da arttırmaktadır..

Yeşil çay bunların dışında birde anti bakteriyel özelliğine de sahiptir. Büyük oranla da dış çürüme ve yaraların ezilen yerlerine sürülerek anti bakriyel özelliğe sahip olur ve sizi mikroplara ve yarınızın büyümesine hızlıca yardımcı olabileceğini de çalışmalarda belirtmişler.

Yeşil Çayın Tasarruf Şekilleri Nasıldır?

Yeşil çay bilhassa infüzyon hazırlanarak içilen bir çaydır. İnfüzyon hazırlığında öz en azca 2 ila 3 dk. bekletildikten sonrasında içilmesi daha iyi olabileceğini belirtelim.
• Bir su bardağı dolusunca yeşil çayın içine 50 ila 100 mili gram derece fenolik bileşik bulunmaktadır. Günde takriben olarak 240 ila 320 mili gram değişik bir deyişle 3 bardak yeşil çay içilmesi bir gün için yeterli olacaktır. Yeşil çayın hazırlanışındaki fenolik bileşiklerin devir içerisinde tahminen 300 ila 400 mili gram kadar alınması gerekir.
• Yeşil öz hassaten aktarlarda kapsül veyahut tablet şeklinde de satılmaktadır. Kapsül halindeki yeşil çay 100 ve 500 mili gram olarak, tablet olarak satılan yeşil öz ise 100 mili gramdır.
• yalnız elden her yerde bulabileceğiniz torba öz halinde satılan nebat çayları ise 1,2 ila 2,2 gramlık poşet torbalar halinde satılmaktadır.

Yeşil Çay Ne vakit (Ne Zaman) İçilir?

Yeşil çay ne tok karnına ne de aç bir karnına içilmelidir. Kesin bir şekilde açıklamak gerekir ise yemek yedikten sonra yani karnımızı doyurduktan 2 saat sonra yeşil çay içilebilir. ancak yemeğin 1 saat sonrasına herhangi şeyler atıştırıp yeşil çay içilmemelidir kesinlikle. Midenin içi geniş olması, aç ve rahat olmaması hassaten yeşil çay içerken birlikte başka bir şey yiyip içilmemesi yeşil çayın önemini arttıracaktır. Yani yeşil çay içerken yanında bir şeyler atıştırıyım öyle içeyim demek yanlışmış. Sadece yeşil çay tek içilmelidir.

 

Yeşil Çayın Yan Etkileri Nelerdir ?

Yeşil çayın önemli bir yan etkileri yoktur ama bir anda fazla içilmesi ile muhtevanındaki kolojenik asitler ile tanenlerden ötürü özellikle yürek rahatsızlığı olan kişilerde iç tahrişine saik olabilir. Bu tesiri hissettiğiniz bile yeşil çaya az buçuk benzin ilave faktörüz ehliyetli olacaktır.

Aşırı yeşil çay tüketmenin neticesinde muhtevanındaki kafein nedeni ile iştahsızlık, başlangıç ağrısı, ishal, uykusuzluk ve vertigo rahatsızlıkları kafa gösterebilir.

Yeşil çayı hamile olan hanımlar günde 5 bardaktan daha fazla içmemelidir. Yeşil öz loğusa ve emzikli hanımlarda uykusuzluğa bap aralayabilir. Bu yüzden loğusa ve emzikli kadınların yeşil öz içmesi önerilmez.

Günde 250 mili litrenin üstünde yeşil öz içen çocuklar duygusuzluk hastalığına yakalanabilirler. Bu yüzden evlatların yeşil çayı içerken ne derece içtikleri gözlemlenmelidir.

 

Yeşil Çayın Faydaları ve Çay Hangi Zaman İçilir ?

Yeşil Çayın Faydaları ve Çay Hangi Zaman İçilir ?

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Havlunun Uzun Ömürlü ve Yumuşak Kalmasının Sırları başlıklı makalemizde havlu lekesi nasıl çıkar, havlu yıkama ve havlu yıkamanın ipuçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.