Windows 10 Kullanıcıları CTB-Locker Virüsüne Dikkat

Windows 10

Çinde sahte Windows 10 dosyaları paylaşıp bir çok kullanıcıyı CTB-Locker Virüsüne bulaştıranlar, Geçtiğimiz günlerde ülkemizde bir kaç bağlantı paylaşmışlar. Aman dikkat edin diyorum Orijinal dosyalar ile Windows 10 kurulumlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle Windows 10 İndirin, Windows 10’a Hoş Geldiniz gibi eposta alanlar dikkat edin diyorum.

Örneğin sitemizde paylaşmış olduğumuz orijinal Windows 10 sürümüdür. Hatta sizlere MD5 değerlerini bile verdik, SH1 kodları verdik bizden indirmiş olduğunuz Windows 10 işletim sistemini Microsoft’un kendi sitesinden kontrol edebilirsiniz ki biz de orijinal dosyayı paylaştık. Bizden indirmek isteyenler: Windows 10 indir adlı makalemizden inceleyebilir dilerlerse indirebilirler. Bizlere güvenebileceğinizi belirtmek isterim ve hemen bu CTB-Locker Virüsü haberine devam edeyim.

İlk önce Windows 10 indirme bağlantılarına dikkat edin ve güvendiğiniz sitelerden indirin. İsterseniz Microsoft’un kendi paylaştığı Windows 10 indirme bağlantılarından .iso dosyalarına ulaşabilirsiniz. Fakat indirmesi normalden 3 kat yavaş bunları da belirtmek isterim. Daha sonra dikkat etmeni gereken nokta ise Windows 10 adı altındaki e-posta mesajlarına ve adreslerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Email adresiniz ile bilgisayarınızdaki tüm dosyaları kilitleyebilir ve karşılığından para isteyebilir.

Windows 10 CTB-Locker Virüsü

Windows 10 CTB-Locker Virüsü

 

Windows 10 yayınlandığı ilk günce 14 milyon kullanıcıya erişen ve şu güne kadar 70 milyona ulaşan bu rakam bu zamana kadar kurulmuş en hızlı işletim sistemi unvanını alarak yine ilk sıraya Microsoft Windows 10 ile yerleşiyor. Gerçekten inanılması güç olarak söyleyebilirim ki bu kadar kısa süre içerisinde bu kadar download alması ve bunları kurulması inanılması güç bir rakam. Yaklaşık 1-2 sene içerisinde 1 milyar bilgisayarda Windows 10 yüklenebileceğini Microsoft analizcilerince belirtilmiş durumda.

Ve bu kadar büyük rakamlar piyasada dönerken bu işten yararlanmak isteyenler de elbette olacaktır. Bu belirtdiğim kişiler Windows 10 işletim sistemlerinde bir tehdit oluşturmakta. Gerçekten gelişmiş bir kodlamaya sahip olan bu virüsten kurtulmak isteyenleri format bile kurtarmıyor. Her türlü erişim yolunu engellemişler gibi görünüyor.

 

Windows 10

Windows 10

 

Bir çok kullanıcıya Windows 10 adı altında hoş geldin mesajı gibi epostalar atarak kullanıcıları bataklığa sürüklüyor. Talos diye bir grup var, bu grubun Cisco firmalarından gelen mesajda ise Windows 10 işletim sistemini bilgisayarlarına kurmak isteyenleri görüyorum, bu sabırsız insanları görüyorum. Bunlar Windows 10’a önce sahip olmak için gerçekten sabırsızlar bu kişilere Windows 10 update diye mesaj da gönderiyorlarmış. Yani Windows 10’a biraz daha hızlı sahip olabilirsiniz diye sahte eposta ile diğer işletim sistemlerini de kilitliyorlar.

Micfosoft.com adı altında eposta alanlar dikkat etmesi gerekir böyle bir mesajlara Windows 10 indirme vaatleri ile  CTB-Locker Virüsü indirmesinler. İsteyenler aslında Microsoft sitesinden ücretsiz indirebilirler. Dediğim gibi serverları şuan milyonlarca kullanıcı ile meşgul . Ve hızları çok yavaş, isteyenler sitemizden ulaşabilirler ve bu tarz epostalara dikkat etmeleri gerekmektedirler.

Biraz daha virüs ile bilgi vermem gerekirse sizlere aslında  CTBLocker adı altında içinde yer alan kötü bir ransomware yazılımı ile kodlanmış bir virüs yatıyor.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Windows 10 PRO RTM Full Türkçe MSDN ISO başlıklı makalemizde Windows 10 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.