Windows 10 Kasım 2015 Güncellemesi Detayları

Windows 10 Kasım 15 Guncellemesi

Windows 8.1, windows 10 ve windows server 2012, 2012 R2 x64 sürümleri için kasım 2015 güncellemesi geldi. Bu güncelleme ile en yeni 2 işletim sistemin de büyük performans değişiklikleri geldi. Bunun beraberindeyse windows serverlar için de bir güncelleme geldi. Windows server güncellemesinde 2012 ve 2012 R2 x64 bit serverlar da bu güncelleme geldi.  Bu güncelleme hakkında bildiğimiz detayları size aktaracağım. Windows 10 KB3105213 adı ile bu günlleme tanınacak gibi.

Windows Kasım 2015 güncellemesi hakkında bilgileri aktarmadan önce şuan güncelleme gelen işletim sistemleri ver server ların performansları hakkında bilgi vermek istiyorum daha sonra güncellemeden sonraki windows 10 performans raporu ile sizlere sunmak istiyorum arasındaki farkları ne gibi değişiklikler olmuş vs bunları size sunmak istiyorum.

Bu güncelleme en önemlisi Windows’un en yeni işletim sistemi olan Windows 10 için bire bir ilaç gibi geldiğini söyleyebilirim. Windows 10 kullanıcıları zaten kendi bilgisayar performansını az çok biliyordur. Bu güncelleme ile çok daha iyi ve stabil olacağını söyleyebilirim böylelikle daha hızlı olacağını da söyleyebilirim.

 

Windows 10 Kasım 15 Guncellemesi

Windows 10 Kasım 15 Guncellemesi

 

Bu normal bir güncelleme değil kesinlikle bu gerçekten büyük bir güncelleme.Windows 10 kasım 15 güncellemesi adı ile yayımlandı. Buna windows 10 1151 güncellemesi ve ya windows 10 10589 güncellemesi de diyebiliriz. Yeni bir windows 10 doğduğunu söyleyebilirim. Normal hali hazırdaki Windows 10 işletim sistemi bu güncelleme ile birlikte %15 daha hızlı olacağını söyleniyor.

Windows 10 kullanıcıları şuan bu güncelleme ile beraber Windows 7 kullanıcılarına göre bu güncelleme ile tam tamına %30 daha hızlı bir BOOT süresine sahip olacak. Windows 7 ye göre yani %30 daha hızlı açılış hızına sahip olacak. Şuan benim bilgisayarım Windows 10 işetim sistemine sahip ve SSD bile yokken  4 saniyede açılıyor ve bu güncelleme ile 3 ve ya 3.5 saniye gibi bir süreye ineceğini düşünüyorum aslında şuan bu güncellemeyi yapmadım, şuan güncelleme paketi iniyor, indikten ve güncelledikden sonra bu yazımı da güncelleyeceğim. Ne gibi değişiklikler gelmiş vs…

Windows 10 kullanıcıları şuan bu güncellemeyi gerçekleştirmek istiyorsanız, Sol alt Windows başlat butonuna tıkladıktan sonra Ayarlar > Güncelleştirme ve Günvenlik kısımına girdikten sonra Windows Update bölümünden windows 10 için güncelleştirmeleri denetle dedikten sonra Update listesini döreceksiniz gerçeten büyük bir paket inecek Windows alt yapısını tamamen değiştirmeye dayalı bir güncelleme ve çok daha hızlı bir bir alt yapıya sahip olacak bir güncelleme öncekine nazaran dediğim gibi %15 daha hızlı olacak bilgisayarımız.

Güncelleme alamayanlar varsa bu x64 bit sistemine sahip olanlar için olabilir bunu tam netleştiremedim henüz. Eğer x32 bit windows 10 kullanıyorsanız bu güncellemeyi de alamıyorsanız dediğim gibi büyük ihtimalle x64 bit kullanıcıları için olabilir.

Güncellemeyi henüz gerçekleştirdim gözlemlediğim kadarı ile şuan ki güncelleme pek birşey değiştirmemiş diyemem tabi. BOOT sürem eski den 4-5 saniye gibi bir süreydi. şimdi 3.5-4 saniye diyebilirim. Sanırım BOOT ekranını biraz daha stabil yapmışlar. Saniyeler ile küçük bir fark da olsa gerçekten büyük bir gelişme olduğunu belirtebilirim. Windows bu gidişte 5-10 sene içerisinde SSD olmadan normal bilgisayarlar için çok daha kısa süre içerisinde açılabilen bir işletim sistemi çıkartabilir. Windows yazılım teknolojisi konusunda gerçekten çok geliştirdi ekibini.

 

Windows 10 Kasım 2015 Güncellemesi

Windows 10 Kasım 2015 Güncellemesi

 

Arayüz için değişiklikleri söyleyecek olursam Cortana için biraz düzeltmelerde bulunmuşlar sanırım çok daha iyi anlaşılabilir bir ek paket gelmiş ona. Daha sonrasonda Farklı dil destekleri eklenmiş. Çok daha iyi hoşuma giden bir diğer özelliği ise Windows 10 için özel olan Microsoft Edge için bir düzenleme ve biraz değişikliğe gidilmiş. Şahsen eskisine göre biraz daha iyi kullanılabilir bir durumda diyebilir.

Daha sonra Microsoft Edge için sekme önizleme özelliği de gelmiş. Daha sonra Edge için favori kısımları için bir düzenlemeye gidilmiş ve dahasında okuma listesi içinde bir düzenleme gelmiş durumda, eşzamanlamanın gibi bir kaç düzenleme. Daha sonrasında Edge için performans ve güvenlik açısından biraz daha geliştirilmiş olduğunu keşfettim. Dahasında Edge için Skype entegrasyonu gibi bir özelliği ile de çok daha iyi kullanılabilir bir browser olmuş durumda.

Son olarak da kendi uygulamaların da bir performans ve kullanınabilirlik açısında değişikliğe gidilmiş sanırım işte bunlar posta uygulaması, takvim uygulaması, daha sonra fotoğraflara bakmak için biraz fotoğraflar uygulaması yavaştı bunun hakkında da biraz iyileştirme gelmiş, sonra groove uygulaması ve Xbox uygulamasında da biraz olsun performansa değişinmişler, Windows 10 için Windows Store uygulaması uygulamaları yüklerken çok daha iyi bir durumda oalcak. OneNote ve Solitaire gibi daha birçok uygulama da geliştirmelere kavuşmuş gibi duruyor.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Windows 10 PRO RTM Full Türkçe MSDN ISO başlıklı makalemizde Windows 10 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.