Türkiye’nin Tarihi ve Doğal Güzelliklerine Yolculuk

Yedigöller Hakkında Bilgi

Türkiye, zengin doğal varlıkların ve tarihî mekânların bulunduğu bir ülkedir. Binlerce yıllık tarihiyle birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Anadolu’da yaşamış farklı uygarlıklara ait tarihî mekânları ve yapıtları hemen her bölgemizde görmek mümkündür. Şimdi bu tarihî mekân ve  doğal tarihi süreçler sonucu oluşmuş ve günümüzde koruma altına alınmış yapıtlardan bazılarını tanıyalım.

Gelibolu Yarımadası Tarihî Millî Parkı Hakkında Bilgi

İlk durağımız Gelibolu Yarımadası Tarihî Millî Parkı. Burası Birinci Dünya Savaşı sırasında Çanakkale Deniz ve Kara Muharebelerinin yapıldığı tarihî yarımadadır. Yarımadada gezerken muharebe alanlarına, anıtlara, şehitliklere, kalelere ve top, tüfek, mermi gibi savaşla ilgili yapıtlara ve nesnelere rastlayabilirsiniz.

Gelibolu Yarımadası dik yamaçlı kıyıları, güzel koyları, uzun kumsalları ve daha birçok doğal güzellikleriyle de görülmeye değerdir. Gelibolu yarımadası, 1973 yılında millî park olarak kabul edildi. Çanakkale sınırları İçinde yer alan Millî park, Birleşmiş Milletler Millî Parklar ve Korunma Alanları listesinde almaktadır.

Gelibolu Yarımadası Tarihî Millî Parkı Hakkında Bilgi

Gelibolu Yarımadası Tarihî Millî Parkı Hakkında Bilgi

 

Gordion Müzesi Tarihi Hakkında Bilgi

Gelibolu’dan sonraki durağımız Ankara ili, Polatil ilçesi sınırları içindeki Gordion Müzesi ve tarihî kalıntıları. Gordion, bir Anadolu uygarlığı olan Frigyalıların başkentiydi. Gordion’da Friglerden kalan mühür, sikke, çanak-çömlek, çeşitli seramik ve diğer tarihî nesnelerin sergilendiği müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanında Kral Midas’ın ve diğer ileri gelenlerin mezarları olan tümülüslerle Antik Gordion Yerleşimi’ni gezebilirsiniz.

Gordion Müzesi Tarihi Hakkında Bilgi

Gordion Müzesi Tarihi Hakkında Bilgi

 

Nemrut Dağı Hakkında Kısa Bilgi

Tarihî yerlere yaptığımız yolculuğa Adıyaman ve Mersin’le devam edelim. Adıyaman sınırları içinde yer alan Nemrut Dağı Millî Parkı‘nda Kommagene Krallığı’ndan kalan antik kent yer alır. Millî Park’ta; Kral Antiochos’un (Antiya- koş) tümülüsü, dev heykeller, Yenikale, Eskikale, Karakuş Tepe ve Cendere Köprüsij görülmesi gereken önemli tarihî değerlerdir.

Özellikle Nemrut Dağı’nın doğu ve batı teraslarındaki dev heykeller, Millî Parkın en etkileyici yapıtlarıdır. Her yıl on binlerce insan Nemrut Dağı‘ndaki muhteşem gün doğumu ve gün batımını izlemeye gelmektedir. Nemrut Dağı‘ndaki heykellerin eşliğinde güneşin doğuşunu ve batışını izlemek size unutulmaz anlar yaşatacaktır.

Nemrut Dağı Hakkında Kısa Bilgi

Nemrut Dağı Hakkında Kısa Bilgi

 

Kız Kalesi (Kızkalesi) Hakkında Kısa Bilgi

Mersin’in Erdemli ilçesinden batıya doğru gittiğinizde bir süre sonra kıyıya çok yakın bir adacık üzerinde bir kale görürsünüz. Tarihi 12. yüzyıla kadar giden Kızkalesi‘nin burçları, dinî mekânları, avlusundaki mozaikleri, sarnıçları ve yazıları hâlâ ayaktadır. Kısa bir deniz yolculuğuyla ulaşılabilen Kız Kalesi’nin yapılışını anlatan bir söylence vardır.

Kızkalesi Hikayesi

Bundan seneler önce Mersin’de bir kral yaşarmış. Kralın çok sevdiği ve üzerine titrediği biricik, güzeller güzeli bir kızı varmış. Kral bir gün kızı için fal baktırırken falcı, krala kızının yılan tarafından sokularak öleceğini söylemiş. Kral da bunun üzerine kızını yılandan korumak için adacığa kaleyi yaptırmış. Kızını kaleye gönderip onun güvenliğini sağladığını düşünmüş. Ancak bir gün kızına gönderdiği üzüm sepetinin içine gizlenen yılan, prensesi sokarak öldürmüş.

Yukarıdaki söylence o günden bugüne kulaktan kulağa aktarılarak gelmiştir. Kız Kalesi’ni ziyaret edenler Akdeniz’deki bu etkileyici atmosferi yaşarlar.

Kız Kalesi (Kızkalesi) Hakkında Kısa Bilgi

Kız Kalesi (Kızkalesi) Hakkında Kısa Bilgi

 

Pamukkale Hakkında Bilgi

Türkiye, zengin tarihî mekânlarının yanında eşsiz doğal güzellikleri de barındıran bir ülkedir. Hemen her köşesindeki muhteşem doğal varlıklar buraları gezen her insanı etkiler. Denizli’de yer alan Pamukkale bu doğal varlıklardan biridir.

Kar beyaz travertenleri, antik kenti, kaplıcalarıyla dünyada eşi benzeri yoktur. Yer altından çıkan sıcak sular, teraslardan akarak her insanı kendine hayran bırakan travertenleri oluşturur. Sıcak sular aynı zamanda kaplıcalarda insanların şifa kaynağıdır. Pamukkale, doğal ve tarihî güzellikleriyle birçok insanın uğrak yeri olmaya devam etmektedir.

Pamukkale Hakkında Bilgi Pamukkale Nerede

Pamukkale Hakkında Bilgi Pamukkale Nerede

 

Göreme Tarihî Millî Parkı Kapadokya Hakkında Bilgi

Ülkemizin zengin tarihî ve doğal varlıklarından bir diğeri de Göreme Tarihî Millî Parkı yani Kapadokya’dır. Nevşehir ili sınırları içindeki Millî Park; Erciyes ve Hasan Dağı’nın volkanik tüf kalıntılarının aşınmasıyla oluşmuştur. Volkanik tüflerden meydana gelmiş peribacaları, benzersiz ve ilgi çekici görüntüler sunar. Yumuşak kayaların oyulmasıyla elde edilen manastırlar, kiliseler, depolar ve konutlar duvar resimleriyle süslenmiştir.

Bu yapılar bölgenin, geçmişten günümüze önemli yerleşim alanları olduğunu gösterir. Göreme’nin yanı sıra Kapadokya bölgesinde yer alan Ürgüp, Uçhisar, Zelve, Avanos, Derinkuyu, Ihlara Vadisi görülmeye değerdir.

Göreme Tarihî Millî Parkı Kapadokya Hakkında Bilgi

Göreme Tarihî Millî Parkı Kapadokya Hakkında Bilgi

 

Yedigöller Hakkında Bilgi

Yedigöller, Türkiye’nin cennet köşelerinden biridir. Bolu’nun kuzeyinde yer alan Yedigöller Millî Parkı’nda, toprak kütlelerinin kayarak vadilerin önünü kapatmasıyla oluşan yedi göl bulunur. Yedigöller’de her mevsimin ayrı bir güzelliği vardır. İlkbahar ve yaz mevsimlerinde yemyeşil bitki örtüsüyle kaplı bölge, sonbaharda kırmızıdan sarıya, yeşilden turuncuya renk cümbüşüyle kaplanır. Millî Park’ta birçok ağaç ve bitki türünün yanında zengin bir yabani hayvan çeşitliliği vardır. Yedigöller’de insanlar piknik yapar, dinlenir, fotoğraf çeker, yürüyüş yapar, kamp kurar ve eşsiz doğanın zevkini çıkarırlar.

Yedigöller Hakkında Bilgi

Yedigöller Hakkında Bilgi

 

Karagöl Sahara Millî Park Hakkında Bilgi

Yolculuğumuzun son durağı Artvin’deki Karagöl Sahara Millî Parkı. Yeşilin her tonunun bulunduğu Millî Park ladin ve köknarlardan oluşan zengin bir orman dokusuna sahiptir. Parkta bulunan Karagöl, Türkiye’nin eşsiz doğal varlıklarından biridir.

Karagöl Sahara Millî Park Hakkında Bilgi

Karagöl Sahara Millî Park Hakkında Bilgi

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Sınav Öncesi Hazırlıkta Ölçme ve Değerlendirme başlıklı makalemizde Açık Uçlu Sorular, Çoktan Seçmeli Testler Yapısı Hakkında ve Dereceleme Ölçekleri (Rubrikler) hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.