Tüketim Toplumu Nedir? Bilinçli Tüketici Nedir?

Bilinçli Tüketici

İnsanlar her zaman kendileri için faydalı mal ve hizmetlere sahip olarak ihtiyaçlarını gidermek ve refah düzeylerini yükseltmek istemişlerdir. Bu ihtiyaçların giderilebilmesi için de mal hizmet tüketiminin yapılması gerekir. Halk arasında tüketim bir şeyin tüketilip yok edilmesi anlamını taşısa da ekonomi bilimi tüketimi, insan ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla mal ve hizmetlerin kullanılması olarak tanımlamaktadır. Tüketim her zaman söz konusu malın bitip tükenmesini gerektirmez.

Bir ekmeğin, bir salkım üzümün ihtiyaçları karşılamak amacıyla kullanılması onların yok olması sonucunu doğururken bir giysinin, ayakkabının ya da otomobilin tüketilmesi sadece eskimelerine yol açar, fakat hemen yok olmalarını gerektirmez. Bu da malların dayanıklı ve dayanıksız mallar olarak ayrılmasına neden olur. Dayanıksız tüketim mallarının faydası hemen sağlandığı gibi çok çabuk yok olur. Buna karşın dayanıklı tüketim malları kısa sürede tüketilmediği gibi onlardan sağlanan fayda yıllara yayılmakta, yok oluş süreçleri de uzamaktadır.

Televizyon, buzdolabı ya da otomobil dayanıklı tüketim mallarına verilebilecek başlıca örneklerdendir. Tüketim kavramının iyi anlaşılması için ara kullanım kavramı ile tüketim kavramını birbirinden ayırmak gerekir. Bir tekstil fabrikasında kullanılan pamuk ve yün ipliklerle halı fabrikasının kullandığı boyalar tüketim kavramının kapsamına girmez.

Çünkü bu mallar fabrikada ara mal olarak kullanılmaktadır ve yapılan şey de ara kullanımdır. Tekstil fabrikasının kullandığı ipliğin, boyanın, emeğin asıl tüketimi, fabrikaca üretilen gömleğin tüketici tarafından giyilmesi ile başlar. Aynı şekilde reçel fabrikası da meyve tüketmez. Meyve ve diğer üretim değerlerinin esas tüketimi, reçel tüketici tarafından yendiği zaman olur.

Günümüzde bir yandan gelişen teknolojiyle mal ve hizmetler olağanüstü çeşitlenirken öte yandan küreselleşen pazarda yüz binlercesi tüketicileri beklemektedir. Ancak alışveriş yaparken dikkat edilecek başlıca konu tüketim konusunda bilinçli olmaktır. Bilinçli alışverişi ancak bilinçli tüketiciler yapabilir. Bilinçli tüketici;

  • Bir mal ya da hizmet satın alırken gerçek ihtiyaçlarını göz önünde tutarak ondan en üst düzeyde yarar sağlamayı amaçlar.
  • Planlı alışveriş yapar.
  • Sağlıklı, güvenli, çevreye saygılı ürünü seçme özelliği taşır.
  • Benzerleri arasından yerli olanı seçer.
  • Yüksek kalitedeki mal veya hizmetleri en uygun fiyata alarak para, zaman, enerji gibi kaynaklardan üst düzeyde yararlanabilme olgunluğuna erişmiştir.
  • Ayıplı bir mal ya da hizmet satın aldığında hakkını arayan ve örgütlü olan kişidir.

Bilinçli Tüketici Nedir

Öncelikle basit bir alışveriş planı yapmalısınız. Bunun için;

1. Gerçek ihtiyaçlarınızı saptayınız. Çünkü sonsuz ihtiyaçlar karşısında kaynaklar her zaman sınırlıdır.

2. Planınızı yaparken satın alınacak mal ve hizmetlerin; çeşit, fiyat, kalite, kullanım özellikleri, garanti, yedek parça ve servisleri hakkında bir ön piyasa araştırması yapınız.

3. Kullanabileceğiniz gelir ve diğer kaynakların miktarını belirleyip bunların kullanımını planlamadan alışverişe çıkmayınız.

4. Alışverişlerinizde mutlaka fiş veya fatura alınız. Böylece vergi kaçağına ortak olmadığınız gibi ayıplı çıkan bir mal ve hizmete karşı hakkınızı arama olanağını elde edersiniz.

5. Alışveriş için en uygun zamanı belirleyerek gün içerisinde en tenha saatlerde alışveriş yapınız.

6. Mutlaka bir alışveriş listesi hazırlayınız. Böylece alışveriş planınız dışında harcama yapmanızın önüne geçeceğiniz gibi neyin hangi miktarda alınacağını gördüğünüz için, yanlış şeyi, yanlış miktarda almayı önleyerek kaynak ve zaman savurganlığını önlemiş olursunuz.

Alışverişte nelere dikkat edeceksiniz?

1. Alışverişe yorgun ve aç durumda çıkmayınız.

2. Ürünlerin reklam ve promosyonlarından, o ürünün uluslararası bir marka taşımasından etkilenmeden; fiyat, kalite, güvenlik, uygunluk, işlevsellik, yedek parçasının bulunması ve ucuzluğu, servislerinin varlığı ve sıklığı, garanti süresi gibi faktörlerde piyasa araştırması yapınız.

3. Benzerleri arasından yerli olanı seçmenizin ülke ekonomisine katkı sağlayacağını; bunun da yeni iş ve yatırım olanakları yaratarak yurt kaynaklarının etken bir şekilde kullanılmasına, böylece yurt ekonomisinin güçlenmesiyle refaha katkı sağlanacağını unutmayınız.

4. Beyaz eşya, otomobil vb. dayanıklı tüketim mallarının Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzuyla satılmasına, garanti koşulları ve süresine, az yakıt ve enerji tüketmesine, TSE markasının varlığına, gıda ürünlerinin ambalajında üretim tarihi ve son kullanma tarihinin olmasına, mümkünse gıda katkı maddesi taşımayan, genetik yapısı değiştirilmemiş doğal, ekolojik ürünleri tercih etmeye, üretimi sırasında çevreye saygılı olan ürünler ile ambalajı dönüşümlü, doğayı kirletmeyen ürün almaya dikkat ediniz.

5. Unutmayanız ki satıcının amacı ürünü satmaktır. Dolayısıyla satıcının söylediklerine değil kendi araştırmanız sonucu edindiğiniz bilgiye itibar ederek alışveriş yapınız.

6. Alışverişe mutlaka liste hazırlayıp çıkınız.

7. Alışverişinizi tekrar tekrar geriye dönmeden, hafif ürünleri önce, ağır ürünleri ise en sona bırakacak şekilde planlayınız.

8. Alışverişlerinizde kredi kartı kullanacaksanız mutlaka ayın başında harcama tutarının hepsini birden ödeyip ödeyemeyeceğinize dikkat ediniz.

9. Alışverişinizi değişik ürün çeşitlerinin bulunduğu market, mağaza ve pazarlardan yaparak “seçme hakkınızı” rahatça kullanmaya dikkat ediniz

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Girişimcilikte Risk Nedir? Risk Almak Ne Kadar Doğru başlıklı makalemizde Girişimcilikte Risk Nedir, Risk Nasıl Alınır ve Risk Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

  1. Pingback: Tüketim Toplumu Nedir? Bilinçli Tüketici Nedir? | Guncel Teknoloji Haberleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.