TürkTelekom TTNET Çağrı Merkezi Telefon Numarası

Ttnet Çağrı Merkezi Numarası

Bir Türk markası olarak telekomünikasyon alanında hizmet veren Türk Telekom firması, 1995 yılında devlet tarafından kurulmuştur. İletişim alanında hizmet veren güçlü alt yapısı sayesinde, tüm Türkiye’de geniş bir ağa sahip olmuştur. İnternet kullanımının yaygınlaşması ile 2006 yılında Türk Telekom iştiraki olan TTNET , ‘İnternet Servis Sağlayıcı Lisansı’ alarak kurulmuştur. TTNET sunduğu telekomünikasyon hizmetleri sadece evler ya da iş yerleriyle sınırlı kalmamıştır. Diğer firmaların sunduğu telefon ve internet hizmetlerinin de alt yapısından yararlandığı bir şirket olmuştur.

Ev ve iş yerlerinde kullanılan internet yaygınlaştıkça, sorunlar da çoğalmaktadır. Müşteriler ödeyecekleri faturaları, tarifleri, internet bağlantı sorunları, modem kurulumu, internet hız kontrol ve benzeri konularda bilgi almak istemektedirler. Bu bilgi talepleri için en yakın TTNET şubelerine başvurulabilir.

Ancak teknik bir sorun ya da destek ihtiyacı durumunda, şubelere sadece bu talep iletilmektedir. Arıza olması ya da modem kurulumu gibi durumlarda müşterinin modeminin yanında olması istenmektedir. Bu nedenle telefon üzerinden erişim sağlanması gerekmektedir.

TTNET çağrı merkezi numarası 444 0 375 numaradan her türlü sorunun çözümü için Türk Telekom’un müşteri hizmetlerine ulaşılabilmektedir. Müşteri, arama sebebine uygun seçeneğin tuşlanması ile ilgili bölüme aktarılmaktadır.

TTnet çağrı merkezi telefon numarası arandığında öncelikle telefon numarası ya da hizmet numarası tuşlanmaktadır. Ardından tuşlanan hizmet numarasına ait hesap üzerinden görüşme yapılacaktır. Bu numaradan, Türk Telekom bünyesinde bulunan departmanlara ulaşabilmek için kısa yollar şu şekildedir;

  • – İnternet Hizmetleri ve Teknik Destek için “1”
  • – Tivibu için “2”
  • – Fatura İşlemleri için “3”
  • – Fatura Yükünüzü Hafifletecek İndirimli İnternet Fırsatları için “4”
  • – Ürün, Hizmet ve Kampanyalar için “5”
  • – Güvenli İnternet Hizmetleri için “11”

İnternet bağlantı sorunları, modem veya bilgisayara bağlanma, kablosuz erişim gibi internetle ilgili sorunlar için “1” tuşlanarak TTNET müşteri hizmetlerinden destek alınabilmektedir.

Yeni bir gelişme olarak Türk Telekom ve Avea şirketlerinin birleşmesi, kitle iletişim araçları aracılığı ile duyurulmaya devam ederken, aranılan çağrı merkezi numarasından da bu duyuru yapılmaktadır. Markanın isminde ya da hizmetlerinde herhangi bir değişiklik olmamıştır.

Tüm bilgi ve sorunlar için 444 0 375 müşteri hizmetleri 7/24 hizmet vermektedir.

 

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Okulda İlk Sınav Kaygısını Yenmek başlıklı makalemizde Sınav Heyecanını Yenmek ve Sınav Kaygısını Yenmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.