Tarih Nedir? Geleceğimiz İçin Faydaları Nelerdir?

Fransız İhtilali

Tarih nedir, Tarih, insanların geçmişten ders alıp geleceğe yön vermelerini sağlar. Tarih, insanlara, vatan ve millet kavramları ile millî ve kültürel değerleri öğretir. Tarih, millî birlik ve beraberlik anlayışının kuvvetlenmesini sağlar. Devlet yöneticilerine devletin nasıl yönetileceği konusunda yardımcı olur. İnsanlara karşılaştıkları durumları tarihî olaylarla bağlantı kurdurarak mantıklı bir sonuca varma yeteneği kazandırır. İnsanların, aralarındaki sorunları barış yoluyla çözümlemelerine katkıda bulunur. Her ulusun bir milletin, bir vatanın bir geçmişi vardır. Geçmişten ders çıkarılması gereken bilgiler vardır, yani her milletin kendi tarihi ile yeni bir umut dolu gelecek hayalleri kurar.

Bir millet geçmişi ile yani Tarihi ile yeni nesiller eğitebilir, yeni nesillerin öğreneceği ve öğreteceği yeni bir gelecek hayal eder, Tarih ne kadar önemli biraz örnek bir metin ile anlatmak istiyorum. 1997 yılında, Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde Türkiye’ye çağrılan Japon eğitim heyeti ile Türk heyeti arasında şöyle bir diyalog yaşanır:
Japon Heyeti: Biz çocuklarımızı okul öncesinde Hiroşima’ya, Nagazaki’ye götürür, bombalanmış bu bölge hakkında bilgilendirir, onlara buralarda bitkinin bile yeşermediğini gösteririz. Ve deriz ki: “Eğer sizler çalışmaz, sizden öncekileri geçmezseniz vatanınız işte böyle düşman tarafından bombalanır. Hiçbir canlının yaşamayacağı bir durumda sizebırakıp giderler. Çalışırsanız bindiğiniz hızlı trenleri bile geçecekyeni vasıtalar yapar sınız. Gerisi sizin bileceğiniz iş.”

Türk Heyeti: Peki, Türkiye için tespitleriniz var mı? Gözlemleriniz nedir?

Japon Heyeti: Elbette var. Bizimkinden çok daha önemli. Bir tanesi Çanakkale Savaşları’nın olduğu bölge. Bu bölge, gençlerinizin şok olması için yeter de artar bile. Bir metre kareye on iki bin merminin düştüğü, dünya savaş tarihinin en büyük ve en çetin savaşlarının yaşandığı Çanakkale’niz var. Sizler de çocuklarınızı o büyük savaşların yapıldığı yere götürebilirsiniz. Gerçekten de Çanakkale Savaşları, biz Türkleri, bu ülkede yaşayan herkesin vücudunun her zerresini iliklerine kadar titretecek yoğunlukta müthiş bir güce, etkiye sahiptir.

Gördüğünüz gibi başka uluslar bile bir başka milletin tarihi ile gurur duyuyor gelecekleri için yani bizim Türk milleti geleceğini gösteren yeni nesiller için ne kadar ümitli olduğunu belirtiyor. Yeni nesillerin eğitiminde Tarih bilgisi çok önemlidir.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Windows 10 PRO RTM Full Türkçe MSDN ISO başlıklı makalemizde Windows 10 hakkında bilgiler verilmektedir.

  1. Pingback: Tarih Nedir? Geleceğimiz İçin Faydaları Nelerdir? | Guncel Teknoloji Haberleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.