Tarhana Yapımı ve Tarhana Çorbası Tarifi

Tarhana Yapımı ve Tarhana Çorbası Tarifi

Çorba, sofraların baş tacı ise, çorbaların şahı da tarhana çorbasıdır. Fakat nasıl olursa olsun, bir tas çorba, bebeklerimizden yaşlılarımıza kadar vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Sebzelisi, yoğurtlusu, işkembelisi, etlisi, pirinçlisi vs. ile çorbalar başlı başına bir tek öğün olarak dahi sofralara gelebilir. Doyurur, besler, kesemizin ve sağlığımızın dostudur. Hele bir de ağız tadı ile pişirilmişse.

TARHANA YAPIMI

Çorbaların şahı tarhana dedik. Fakat, tarhana çorbası pişirmeyi bilmeyen ev hanımı olur mu? biz burada, “Tarhanamı da ben yapayımı çorbamı da ben pişireyim”

diyen hanımlara, tarhana yapmayı tarif ediyoruz. Size değişik bir tarhana yapımı işte malzemeleri

Tarhana Çorbası Malzemeleri

7-8 adet iri soğan, 1 adet ayva, 1 adet salatalık, 4-5 adet kırmızıbiber, 3-4 adet iri domates, 1 adet kabak, 2 adet patates, 3-4 demet dereotu, tuz ve pul biber, 1 adet ekmek mayası, aldığı kadar un, 1,5-2 kg. süzme yoğurt, 1 adet iri havuç.

Tarhana Çorbası Hazırlanışı

Soğanları düdüklü tencerede az su ile bir güzel haşlayın. Diğer malzemeleri yıkayıp ayıklayın ve kabın içine rendeleyin. Haşlanmış soğanları ve yoğurdu içine katın. Birbirine yedirene kadar mıncıklayarak iyice karıştırın. Karışıma mayayı da ilâve ettikten sonra, aldığı kadar unla ekmek hamuru yumuşaklığı kıvamı oluşuncaya kadar yoğurun. Sonra üzerini temiz bir bez ile örterek dinlenmeye bırakın. 9 gün her gün yoğurarak, sulandı ise biraz un katarak bekletin. Bu müddet sonunda kıvamna gelen tarhananızı pişirimlik parçalar halinde torbalayıp buzdolabınızda saklayabilirsiniz.

Uyarı

Ancak burada dikkat edeceğiniz husus tarhana hamurunu asitten etkilenen alüminyum veya bakır kaplarda yoğurmamaktır. En iyisi bu işlere meraklı iseniz tahta bir hamur teknesi edinmelisiniz.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Zahide ile Yetiş Hayata Yeni Sezonda ShowTV Kanalında başlıklı makalemizde Zahide ile Yetiş Hayata, Zahide ile Yetiş Hayata Ne Zaman ve Zahide ile Yetiş Hayata ShowTV hakkında bilgiler verilmektedir.

  1. Pingback: Tarhana Yapımı ve Tarhana Çorbası Tarifi | Guncel Teknoloji Haberleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.