Star Wars 7 Güç Uyanıyor İzleyici İncelemesi

Star Wars 7 Güç Uyanıyor

Star Wars: The Force Awakens izleyici yorumlarını sunmadan önce izlediğim bu seri hakkında bir kaç düşüncelerimi ve Star Wars 7 Güç Uyanıyor incelemesi adı altında bir kaç film içi ufak bilgiler paylaşacağım. Spoiler yer vermeden incelemede bulunmuştur, ama küçük bilgileri bile heyecanınızın kaçırdığını düşünüyorsanız incelemeyi okumamanızı tavsiye ederim ama belirttiğim gibi spoiler yoktur. Bu ince güçte çok fazla dalgalanmalar oldu, hissediyor musun? Adeta milyonlarca Star Wars 7 hayranları heyecandan ve sevinçten çığlık atıyor….

[wp-review]

Star Wars filmleri benim amaçlı her an çok özel olmuştur. Jar Jar’ı dahi seven, iflah olmaz bir hayranım. Filme gitmeden daha önce büyük endişelerim vardı. George Lucas’ın hikayesini izlemeyecektik. Benzer biçimde ‘expanded universe’ ismi altında yüzlerce yıldır yazılan, çizilen hikayeleri de görmeyecektik.  Bambaşka bir Star Wars filmi olacaktı bu ve açıkçası beni korkutuyordu. Neyse ki JJ Abrams bu korkuları önce dakikalarda silmeyi başarmıştı.

Star Wars: Episode VII öyle bir atmosferde ve görsel bir şölen ile başlıyor ki tamam diyorsunuz, Star Wars evreninin ve o dünyanın gerçekten içerisindeyiz. Filmin hikayesi Episode IV-A New Hope ile çok çizgisel gidiyor. Bir takım seyirciler bunu olumsuz olarak onayı redetse de de benim şahsi düşünceme göre tertemiz seriyi eskiye bağlama ile ilgili ve çok iyi karar olarak görüyorum. Yaratılan hava 30 sene daha önce Rebellion ile İmparatorluk içinde bir savaş meydana geldiğini, galaksinin değiştiğini ama esasında her şeyin eskisi benzeri meydana geldiğini bize başarıyla verdi.

JJ Abrams önce çok iyi bir film çekmiş. Hem görüntü olarak benzer vakitte sinematik olarak son derece çok başarılı. Her ne olursa olsun Star Wars: The Force Awakens, filmin matematiği A New Hope ile birebir gitse de bir sinema filmi olarak onla beraber benzer kalitede kalmayı başarmış. CGI karakterleri ve efektleri gerçek bir Star Wars serisinden beklemediğimiz kadar az diyebiliriz. Ortaya Konulan set ve kostümler gözü hiç yormuyor ve heyecan verici düzeyde de diyebilirim sizlere. 3 Boyutlu film seyretmekten hoşlanmayan biri olarak, filmin yarısında 3D izlediğimin farkında oldum.

Star Wars serisine dahil olan tertemiz karakterlere alışmamız, onları tanımamız o kadar naturel ve iyi meydana geldi ki adeta uzunca zamandır biliyorduk onların kim meydana geldiğini. Özellikle BB-8 şu dünyadaki tertemiz popüler karakterim oldu. Özür dilerim R2-D2, artık gelmiş geçmiş en sempatik varlık sen değilsin. BB-8‘in yalnızca pazarlama ürünü meydana geldiğini düşünüyordum filmi izlemeden daha önce. Üstelik sağda solda çok zorlama meydana geldiğini dahi söylemiştim. Bütün bu dediklerimi bana yedirdi. Son derece naturel bir droid BB-8. Verdiği reaksiyonlar o kadar insansı ki En İyi Destekçi Oyuncu hediyeyi alsa kimse itiraz etmez.

Star Wars 7 Güç Uyanıyor Türkçe Dublaj İzle

Star Wars 7 Güç Uyanıyor

Film hakkındaki bir öbür korku nostalji üzerinden gitmesi ve filmin bütün iyi sahnelerinin eskiye göndermeler olacağı üzerineydi. Ancak film eskiyen kadrodan kimseyi göstermiyor önce 35-40 dakikada. Gözümüze gözümüze “bak eskiyen filmlerin devamı bu” diye en basit göndermeyi gözümüze sokmaması ve sonra tekrardan de bir aynı ritimde devam filmi meydana geldiği hissettirmesi filmin en büyük artısı. Han Solo, Leia Organa ve Luke Skywalker bu filmin büyük üçlüsü. Üstelik Han Solo çok çok rol ediniyor. Ancak asla rol çalmıyorlar. Varlıkları yetiyor, üstelik çoğediniyor. Aralara o kadar organik biçimde dağıtılmış ki sahneleri adeta 30 sene derhal ardından önce kez görüyormuş benzeri hissetmiyorsunuz izlerken.

The Force Awakens tertemiz bir üçlemeye giriş filmi. Ancak olaylar bazen o kadar çabuk gelişiyor ki adeta tertemiz üçlemenin finali benzeri seziyorsunuz. Hangi ara ne oldu ne bitirdi, ne bu acele diye düşünmeden edemiyor insan. Özellikle ‘plot twist’ olması gerekli durumda olan sahneler, bize “yuh oha” dedirtecek anlar bizzat kendilerini çok belli ediyorlar. Spoiler durumda olan incelemede bu konulara hepten değineceğim.

Star Wars 7 Güç Uyanıyor filmlerinde kötü karakterler her an alıcı olmuştur. Darth Vader fenomen kültürün en sevilen kötü adamıdır. Bu filmde ise Kylo Ren bekleneni hem veriyor benzer vakitte veremiyor. Bir Birlik sahnelerde karizmanın doruklarındayken bir birlik sahnelerde “eh” dedirtiyor. Kendisinin karakter gelişimi film süresince aynı ritimde devam ettiği amaçlı ile ilgili sıhhatli bir hüküm sunmak amaçlı şu an çok erken. Esasen spoiler vermeden Kylo Ren ile ilgili konuşabilmek olanaksız. Fakat şunu bilin, iyi bir hikayesi var. Ancak karizma ile ilgili eksiği çok. General Hux‘ın yaptığı konuşma her ne kadar Nazi’leri hatırlatsa da 10 saniyede Kylo Ren’den ek olarak etki bıraktı üzerimizde.

Film genellikle karanlık bir havaya sahip. Revenge of The Sith kadar olmasa da ondan bir tık daha aşağıda. Araya serpiştirilen espriler kesin olarak havayı bozmuyor üstelik sempati katıyor filme. Finn ile ilgili çok fazla endişelerim vardı ama açık ara filmde en büyük gelişimi hayatını sürdüren karakterdi. Filmdeki komedi dengesini BB-8 ile sağlayan kişiydi. iyi yazılmış, enteresan bir hikayesi var.

Revenge of The Sith demişken, filmin dövüş sahneleri ne yazık ki Revenge of The Sith’teki kadar iyi değil. Bunun sebepleri film içinde açıklanıyor ve gayet mantıklı geliyor önce ilk olarak. Ancak sinemadan çıktıktan derhal ardından “nasıl olur bunlar?” diye sorguluyor insan.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Ali Baba ve 7 Cüceler İzleyici Yorumları ve Konusu başlıklı makalemizde Ali Baba ve 7 Cüceler Fragman, Ali Baba ve 7 Cüceler İzleyici Yorumları ve Ali Baba ve 7 Cüceler Konusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.