Spor Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken İpuçları

Spor Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken İpuçları

Spor, gündelik sağlıklı ve sıhhatli hayatın dayanılmaz bir parçası. Fakat, sporu gerçek aletlerle gerçek sürede gerçek biçimde yapmak gerekmektedir. Spor yaparak form tutmak, vücudunu muhafaza etmek ve güzelleşmek isteyenlerin sayısı bütün dünyada meydana geldiği benzeri ülkemizde de gittikçe artarken, bilinçsiz spor gerçekleştirmenin faturası da zor oluyor. Küçükçekmece Belediyesi aracılığıyla Yazar Emrah Kuvvetli moderatörlüğünde Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşi programında, Op. Dr. Müjdat Ök, Op. Dr. Haldun Seyhan, milli sporcular ve prof triatlet meydana gelen İpek Onaran ve Göksen Çınar, dinleyicilerle spor yaparken dikkat edilmesi gerekenleri paylaştı.

HAFTASONU SAVAŞÇISI OLMAYIN

Dinleyicilere eklem sağlığı ile ilgili veriler veren Op. Dr. Haldun Seyhan, “Eklem arkadaşı besinlerin alımı çok mühimdir. Özellikle eklem onarımı yapan besinler tüketin. Abartılı egzersiz yapmamaya itina gösterin. Haftasonu savaşçısı olmayın. Yani yalnızca hafta sonu değil, haftanın belirli günlerinde planlı ve programlı spor yapın. Bilinçsiz spor yaptığınız zaman en fazla eklemlerinize kayıp verirsiniz” dedi.

KENDİNİZE UYUMLU BİR BİSİKLET SEÇİN

Bisiklet kullanırken dikkat edilmesi gerekenler dair konuşan Op. Dr. Müjdat Ök ise “Bisiklet seçiminize dikkat etmeniz gerekmektedir. Nerede hangi bisikleti kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Özellikle eklemlere ve kaslara kayıp vermemek tarafından bisikletin vücudunuza uyumlu olması gerekmektedir. Bisiklet kullanırken zorlayıcı bir başlama yapılmamalı. Vites ayarını ise kendinize yönelik yapmalısınız yoksa eklemlerinizi çok zorlarsınız” dedi.

KAZANMAYIN AMA KESINLIKLE DENEYİN

Dinleyicilere değinen önerilerde yer alan milli sporcu İpek Onaran da, ”Spora başlamak isteyenlere tek tavsiyem isteklerinizi sakın bırakmayın ve kesinlikle hayallerinizin peşinden koşun. Yapamayın, kazanamayın ama kesinlikle deneyin mühim meydana gelen denemenizdir. Her zaman yapabileceğinize ve başarabileceğinize inanın. Spor yaparken programlı bir biçimde ilerleyin” diye konuştu.

SPOR YAPARKEN ACIKMADAN YİYİN, SUSAMADAN SU İÇİN

Küçükçekmece Kürek Tesisleri’nde uzun seneler spor yaptığını söyleyen milli sporcu Göksen Çınar ise, “Sporun bir numaralı kuralı acıkmadan yiyecek ve susamadan su içmektir. Yarışlarda sıvı kullanımı çok mühimdir. Vücudunuzdaki karbonhidrat ve protein dengesini çok sıkı sağlamanız gerekmektedir. Özelikle antrenman sonrasında karın boşaldığı amaçlı karbonhidrat depolarını doldurmanız gerekmektedir” dedi.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Anneler Emzirme Döneminde Beslenmeye Dikkat Edin başlıklı makalemizde Emzirme Dönemi, Emzirme Döneminde Beslenme ve Emzirme Döneminde Beslenme Şekilleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.