Sony’den yepyeni tek harekete hassas kontrolcü patenti

486224212-ed

Sony harekete hassas kontrolcüsü Move’un mekanına geçecek tek teknoloji üstünde çalışıyor. Bu yepyeni kontrolcünün giylebilir olacağı ve bilhassa VR amaçlı düşünüldüğü söyleniyor. Sony, Playstation Move ile harekete hassas kontrolcü mevzusunda ilk ciddi adımını atmıştı.

Playstation’daki tek fazlaca oyunda kullanılan bu sistemin yerini asıl şimdi giyilebilir tek hızla gelişen teknolojinin alması umut ediliyor. Yepyeni patent Sony’nin mühim tek adım atmak suretiyle bulunduğunu kanıtlıyor. Elimize takacağımız tek eldiven benzer biçimde giyilebilir bu aygıt yardımıyla nesnelere dokunabilecek, hareket ettirebilecek, yüzeyleriyle etkileşime girebilecek, baskı uygulayabilecek, üstelik onları ezebileceğiz.

Ek olarak parmaklarımızla yapacağımız jest ve hareketlerimizin de algılanacağı belirtiliyor. Tek şeye dokunursak yazışma sensörünün verileri direkt sanal gerçeklik kaskına göndereceği belirtilirken yukarıdaki görsellerde de görebileceğiniz benzer biçimde tabanca, çiçek yada kılıç tutmak amaçlı yalnız o şekilde yapıyormuş benzer biçimde hareket etmek muhtelemel. Biz gene de benzer nesneleri de elimize alıp oyun esnasında kullanabileceğiz.

Mesela oyuncak tek tabancanın tetiğine baskı uyguladığımızda oyunda da benzer şeyi göreceğiz. Sony’nin bu hızla gelişen teknolojinin patent haklarını alması doğal olarak ki kısa sürede bu şekilde tek şeyle karşılaşacağımız anlamına gelmiyor. Gene de VR teknolojisi ile beraber bu olay muhtelemel görünüyor.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Nintendo NX, PS4 ve Xbox One Oyunlarını Rahatça Çalıştırabilecek başlıklı makalemizi okumak ister misiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.