Soğuk Algınlığı için C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

Soğuk Algınlığı için C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

Doğal C Vitamini Önerileri Hepimizin bildiği gibi soğuk kış günleri geldi çattı. Havaların soğumasıyla birlikte vücudumuz soğuk algınlığı, nezle, grip gibi her türlü enfeksiyona karşı daha dayanıksız hale gelir. Böyle durumlarda vücudumuzu daha dayanıklı kılmak için en büyük koruma kalkanı C vitaminidir. Neden C vitamini? Hayvanlar ve bitkiler C vitaminini sentezleyebilirken insan vücudunun bu vitamini dışarıdan alması gerekir.  C vitamini, akyuvarların mikroplarla mücadele gücünü arttırarak, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bunun yanı sıra: kan basıncını düşürücü, kalp-damar hastalıklarında damarları temizleyici ve onarıcı, kanser hastalığında habis hücreleri azaltıcı özelliği gibi birçok faydalı özellikleri vardır.
Daha sayacak olursak,

  • Enfeksiyonlara karşı direnci arttırır,
  • Yorgunluğu giderir,
  • Yaraların çabuk iyileşmesine yardımcı olur
  • Eklem, adale ve kasları güçlendirir
  • Kuvvetli bir yağ yakıcıdır
  • Kanserle mücadelede hücreleri onarır ve yeniler
  • Damar sertliğini önler, sigara kullananları akciğer ve kalp-damar hastalıklarından korur
  • Cildi yenileme özelliği vardır

Peki doğal C vitaminini nereden ve ne kadar almalıyız? Uzmanlara göre günlük C vitamini ihtiyacımız 75-100 mg civarındadır. Bu bir yetişkinin günlük C vitamini ihtiyacını karşılayabilir. Yine uzmanlara göre saf C vitamini yerine doğal C vitamini bizim için daha faydalı. Suda eriyen bir vitamin tipi olan C vitamini maalesef ki vücutta depolanamıyor.

Vücudumuzdaki ömrü çok kısa olan C vitamini, doğal sebze ve meyve grubundan oluşan besinlerden sıklıkla almalıyız. Bilindiği gibi tüm vitamin ve takviyeler şurup, tablet, ekstre halinde, halihazırda satılmaktadır. Eczanelerde, aktar ve alternatif tıp mağazalarında bu tarz yardımcı ürünlere kolayca ulaşabiliriz. Fakat bu yapay takviyelerin gerek sindiriminin zorluğu, gerekse vücuda girdiğinde antioksidan gücünün azalması sebebiyle doğal vitaminlerden farklı olduğunu görürüz.

Bu yüzden C vitaminini doğal yollardan almak, bizim için daha faydalı olacaktır. Ayrıca içinde C vitamini bulunduran doğal sebze ve meyveler, diğer mineral ve vitaminleri de bünyelerinde barındırır. Sizlere sunacağımız doğal C vitamini önerileri arasında: Greyfurt,portakal, soğan, limon, domates, patates, karalahana, ahududu, ıspanak, kuşkonmaz, rezene, balkabağı, yaban mersini, bezelye, kavun, karnabahar, kivi, brokoli, yeşil, kırmızı ve dolmalık biber, çilek, papaya, muz, pırasa, mandalina, böğürtlen, mango, karpuz(en çok kabuğuna yakın kısımlarında) ve yeşil yapraklı sebzeler vardır.
C vitamini kısa ömürlü bir vitamin olduğundan, taze ve çabuk tüketilmelidir. Sebzeler
az suda ve kısa süreli pişirilmelidir.

Ölçülü olarak gün içinde tükettiğimiz C vitamini içerikli bir meyve, örneğin bir portakal bizim günlük C vitamini ihtiyacımızı karşılar. Fazla alınan C vitamini içinse endişelenmeye gerek yok. Çünkü fazla alınan C vitamini idrar ve ter yoluyla dışarı atılır. Tabi ki her şeyde olduğu gibi fazlada abartmamakta fayda var. Örneğin günlük 1000-2000 mg’lık bir C vitamini yüklemesinin bize faydası olmayacağı gibi, böbrek taşı etkeni olarak ta bize geri dönüşümü olabilir.

Yapay C vitaminlerine gelince; bu vitaminleri hayatımızdan tamamen çıkartamayız. Yaşamımızın bazı dönemlerinde bu vitamin takviyelerine ihtiyaç duyabiliriz. Örneğin: Anemi hastaları, regl görenler, sigara içenler, fazla güneşte kalanlar, fazla ilaç kullanmak durumunda kalanlar, çocukların gelişme çağlarında, hamilelikte bu dönem de, virütik dönemlerde C vitaminine olan ihtiyaç artar. Bu gibi durumlar takviye almamız gereken durumlardır.  Herkese sağlıklı günler dileğiyle…

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Sigaranın Zararları Nelerdir Kısaca Açıkladık başlıklı makalemizde Sigaranın Zararları, Sigaranın Zararları ile İlgili Yazı ve Sigaranın Zararları Kısaca Açıklayınız hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.