Snapchat Nedir ? Snapchat Nasıl Doğru Kullanılır ?

Snapchat Kullanımı

Akıllı mobil cihaz kullanan hemen hemen herkesin bildiği ve günlük hayatında da sık sık kullandığı uygulama olan Snapchat hakkında biraz bilgi vermek istiyorum işte Snapchat nedir ve özelliklerinden bahsettikten sonra Snapchat nasıl kullanır bundan bahsedeceğiz. Snapchat anlık kullanıcı bakımından Facebook gibi büyük sosyal medya devine yakın olduğunu belirtmemde yarar var çünkü mobil kullanıcılar facebook, twitter, instagram, whatsapp gibi uygulamalarının yanında günlük hayatlarında snapchat uygulamasını da kullanıyorlar ki bir kesim sadece bu uygulama üzerinden iletişim gibi meselelerini buradan hallediyor. Güvenlik bakımından diğer uygulamalara göre çok daha iyi ve avantajlı diyebiliriz. Güvenlikten kastım birazdan sizlere özelliklerini belirtirken bunu da açıkça belirtmek istiyorum. Bu uygulamayı biraz anlatmadan önce geçmişte Facebook tarafından satın alma girişimi başarısız olmuştu bunu da belirtelim size. Mark bey tam tamına 3 Milyar $ teklif ile snapchatin kapısını çaldı fakat hayır cevabı ile karşılaştılar.

 

Snapchat Nedir

Snapchat uygulama bakımından diğer uygulamalara göre çok daha avantajlı ve kullanım bakımdan diğerlerine göre çok daha iyi bir uygulama. Platform olarak snapchat hemen hemen her platform da kullanabilirsiniz. Android, IOS gibi büyük mobil ve akıllı cihaz işletim sistemlerinde yerini almış bir uygulama ve kullanıcı bakımından yukarıda da bahsettiğim gibi facebook, instagram gibi büyük platformlara yakın bir kullanıcı sayısı mevcut. Snapchat’in En son sanırım 600 Milyon gibi bir kullanıcı sayısı mevcuttu.

Uygulamanın ne kadar büyük olduğunu anlattıktan sonra neye yaradığını da güzelce anlatmak istiyorum. Snapchat, whatsapp gibi bir iletişim uygulamasıdır, işte bildiğiniz gibi arkadaş çevreniz ile aileniz ile ücretsiz mesajlaşmaya, iletişim kurmaya yarar, kullanım ve özellik bakımından diğer iletişim uygulamalarına göre çok daha iyi bir özellikleri mevcut bu özelliklere de  değineceğiz bundan önce biraz daha anlatmak istiyorum.

Snapchat nedir tam olarak yanıtımı alamadım diyorsanız, snapchat kendi kullanıcıları arasında bu kullanıcıların kendi çevrelerine fotoğraf çekip yollaya bildikleri, aynı zamanda video da çekip yollaya bildikleri ve anlık mesajlaşma ile iletişim kurmakta sıkıntı çekmeyeceğiniz nadir güzel uygulamalardan biridir. Daha sonra kısa notlar da oluşturabilirsiniz ve bu notları da kendi çevrenizde ücretsiz bir şekilde paylaşabilirsiniz. Eğer geniş bir arkadaş çevreniz ve aileniz varsa hangi mesajlaşma uygulaması daha iyidir derseniz  yani en iyi mesajlaşma uygulaması gibi bir takıntınız varsa yani en iyisini kullanacağım diyorsanız ben size sayılı bir uygulama söylerim ki bu saydıklarım arasında ilk 3 sırada yan en iyi mesajlaşma uygulamaları snapchat gibi uygulama da yer alıyor olacaktır.

 

Snapchat VS Facebook

Snapchat VS Facebook

 

Snapchat Özellikleri

Snapchat özelliklerinden aslında biraz bahsettim kısaca o özellikleri özetini geçtikten sonra ek kendi has özelliklerini de anlatacağım. Belirttiğimiz gibi snapchat bir mesajlaşma uygulamasıdır. Bunu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz, arkadaşlarınız ile aileniz ile ücretsiz bir şekilde konuşabilirsiniz, dilerseniz fotoğraflarınızı ve videolarınızı da paylaşabilirsiniz, aynı zamanda yeni bir çevre edinme gibi bir merakınız da var sa tam size göre bir uygulama.

Snapchat’in kendi has özellikleri demiştim bunlar arasında en iyisi mesaj görüntülenme süresi koyuluyor olabilmesi. Yani siz yakınınıza yada bir arkadaşınıza karşıdaki kişini kim olduğu önemli değil yani neyse karşınızdaki kişiye fotoğraf göndermek istiyorsunuz aslında biraz da çekimser davranıyorsunuz yani bu fotoğrafı paylaşmalı mıyım gibi tam da bu sırada snapchat kendi özelliği devreye giriyor. Paylaşmak istediğiniz fotoğrafa zaman özelliği ekleyebiliyorsunuz.

Peki bu zaman özelliği tam olarak ne işe yarıyor derseniz paylaştığınız fotoğraf karşı tarafta ne kadar süre gözüküyor olabileceği bir zaman. Yani hemen örnek vermem gerekirse bir fotoğraf paylaşıyorum ve o fotoğrafa hm… atıyorum 5 saniye gibi bir süre ekledim ve karşı tarafa gönderdim. Karşı taraf bu fotoğrafa tıkladıktan sonra 5 saniye bakabilecek ve snapchat bu fotoğrafı otomatik silecek. Mantığı anladınız demi çok güzel bir özellik bu karşı taraf o fotoğrafı indirip saklamak yerine 5 saniye bakabilecek ve silinecek tabi bu süreyi siz koyabilirsiniz dilerseniz 10 saniye ve ya hiç süre koymadan mesajlaşmaya devam edebilirsiniz.

Bu arada snapchat uygulamasında ki bu saniye bazında kaldırma özelliği sadece fotoğraflarda da değil dilerseniz videolarınız da da geçerli bir özellik mesela 10 saniyelik bir video çektiniz 1 kere izlenmesini istiyorsunuz 10 saniye sonra kaldır gibi bir özellik verirseniz karşı taraf videoyu izler izlemez yani izlemesi bittikten sonra otomatik videonuz silinir. Bu video güvenliği açısından çok daha iyi bir özellik diyebilirim. Bu özellik karşı taraf tarafından basılı tutulup izlenip yada fotoğraflar için söylüyorum bakıldıktan sonra siliniyor.

 

Snapchat Kullanımı

Snapchat Kullanımı

Snapchat Nasıl Kullanılır

Snapchat mesjlaşma uygulamasına girer girmez sizi bekleyen bir fotoğraf çekme ekranı olacaktır. Burada diler hikayenize bir fotoğraf ekleyebilir yada direk arkadaşınıza yollayabilirsiniz. Uygulamaya girdikten sonra fotoğraf çekme ekranını sona atmak istiyorsanız ekranı aşağı kaydırdıktan sonra kullanıcı ayarları kısımına gelmiş olacaksınız. Burada kişisel bilgiler ve size ait bir kullanıcı adı belirleyebilirsiniz. Daha sonra sizi ekleyen kişileri kontrol edebilir dilediğinizi onaylayabilir yada red edebilirsiniz. Snapchat de bu ekranda ayrıca sizin de arkadaşlık isteğini gönderebileceğinizi de belirtmek istedim kendinize ait yeni bir çevre yada arkadaşlarınızı tanıdığınız çevrenizi, ailenizi ekleyerek ücretsiz iletişim kurmak için ilk adımı atabilirsiniz.

Snapchat mesajlaşma kısımına yani snapleştiğimiz kısıma ulaşmak için ekranı sağa çekerek listenizde ekli arkadaş listenizi görebilirsiniz.  Bura kime snap attığımızı kimin bize snap attığını kimlerle snapleştiğimizi vs görebiliyoruz. Dilerseniz arkadaş listenizden ilk snapi siz göndererek ilk mesajlaşmayı siz başlatabilirsiniz. bu tarz özellikler ile yeni bir aşka yeni bir geleceğe de davet çıkarabilirsiniz.

 

Snapchat’de Nasıl Snap Atılır

Belirttiğimiz gibi giriş ekranında resim çekme kısımı var orada resim çekerek çevremizde ekli olan arkadaşlarımızın kullanıcı adlarına çift tıklayarak yeni bir snap başlatabilirsiniz. Daha sonra fotoğraflarınıza fitre ayarları verebilirsiniz daha güzel görünmeniz için her zaman ideal bir seçenek olarak görüyorum bunu. Resimlerinizi düzenleyebilir çok daha iyi ve anlamlı resimler oluşturabilirsiniz. Daha sonra videolarınıza effectler ekeyerek çok daha iyi yada çok daha komik bir video oluşturabilirsiniz.

 

Snapchat Hikaye Modu Nedir

Snapchat hikaye özelliği ile tanışmak için ana ekranı sola çekerek Snapchat Story Mode kısımına ulaşmış olacaksınız. Bu hikaye modu ekranında  tam olarak bizleri neler bekliyor dersek, Hikaye ekranında arkadaş çevrenizin paylaştığı hikayeler sizleri bekliyor olacak, burada çevrenizin hikayeleri snap hikayeleri gibi mod kısımıdır bu özelliği çok sevdiğimi de belirtmek istiyorum bazen çok komik mesajlaşmalara rast geliyorum. Snapcat hikaye modu ile paylaşılan hikayelere snap atabilir ve yeni bir snap başlatabilirsiniz. Snapchat kendi hikayeni oluşturmaya da olanak sağlıyor. Snapchat hikayeleri ile yeni bir çevre yaratabilirsiniz. Hikayenizi takip edenleri görebilir ve dilerseniz takipçilerin’iz ile yeni bir snap atarak yeni bir hikaye yaratabilirsiniz.

Snapchat hikaye özelliği ile sizi takip edenler için bir kaç taktik vermek gerekirse   yani takipçilerin’iz arasında snap manyakları olabilir yani uzun uzun snaplere bayılanlardan bahsediyorum. kendi hikayeleri en az 200 300 saniyelik ve sizin için gerçekten sıkıcı olabilecek kadar uzun hikayeler ve bazen gerçekten bizi yorabilecek kadar uzun. Sıkıcı bir durum tabi elimizi kaldırsak bir dert yarısına kadar izlediğimiz snapin devamı bir dert. Hemen yapmanız gerek parmağınızı kaldırmadan başka bir parmağınız ile başka bir snap e geçebilirsiniz. başka hikayelere vs… Bu özellik ile snapleri daha hızlı görebiliyoruz ve çok daha zamandan tasarruf sağlayabiliyoruz.

 

Snapchat Nasıl Kullanılmalı ve Mesaj Güvenliği 

Snapchat zaman ayarlı fotoğraf göndermek ne kadar güvenli diye soracak olursanız aslında güvenliğinden pek emin olmayın yani 5 saniye sonra silinsin olarak ayarlasanız bile karşı taraf 5 saniye içinde kullandığı cihazdan ekran görüntüsü alabilir yani fotoğraf silinse bile karşı taraf 5 saniye içinde ekran görüntüsünü aldıysa kendisine saklayabilir yada çok özel bir fotoğrafınız ise size karşı ileride kullanabilir. Bu yüzden snapchat uygulamasından gönderdiğiniz fotoğraflara dikkat edin kendi güvenliğinizi tehlikeye sokabilecek fotoğraflar atmaktan yada videolar göndermekten vazgeçin diyebilirim. Gönderdiğiniz Videolara da dikkat edin dedim çünkü önemli bir kareyi ekran görüntüsü alabilir yada farklı bir cihaz ile o videoyu kaydedebilir. Yada ekran videosu kaydetme uygulamaları ile silinmesini planladığınız video ölümsüz olabilir. Dediğim gibi paylaştığınız içeriklere dikkat etmelisiniz. Tabi ekran görüntüsü alırken karşı tarafa bildirim gidiyor, karşı tarafın tribini çekmeye hazırsanız verilen saniye içinde gelen resimi ekran görüntüsü alarak kaydedebilirsiniz.

 

Snapchat Nedir

Snapchat Nedir

 

Snapchat Hakkında En Çok Sorulan Sorular

1-Arkadaşlarım fotoğrafımın ekran resmini alırlarsa ne olur?
Böyle bir durumda Snapchat size bildirim yollayacaktır. Gerisini siz zaten arkadaşlarınızla halledersiniz.

2-Arkadaşlarımın fotoğraflarının ekran resmini alırsam ne olur?
Size bildirim geldiği gibi onlara da bildirim gider.

3-Snapchat’imde filtreler gözükmüyor, nasıl açabilirim?
Ana Ekranda en üst orta da bulunan tuşu tıklayın. Daha sonra en üst sağda ayarlar tuşuna, Sonra sırasıyla Ek Hizmetler>Yönet>Filtreler buradan açabilirsiniz.

4-Ön kameramda flaş nasıl açabilirim?
Ayarlar>Ek Hizmetler>Yönet>Ön Flaş

5-Snapleri birden fazla kez izlemek istiyorum, ne yapabilirim?
Ayarlar>Ek Hizmetler>Yönet>Tekrar Oynat (Bu sizin iki kere izlemenize olanak sağlayacak.)

6-Snapchat bildiriminden ses gelmiyor, nasıl açabilirim?
Ayarlar altında Bildirim Uyarı Sesleri’ni açarak.

7-Kullanıcı adımı değiştirebilir miyim?
Maalesef şimdilik böyle bir özellik yok.

8-Arkadaşlarımdan başkası bana snap gönderemesin, nasıl yapabilirim?
Ayarlar>Bana Snap Gönderebilir>Arkadaşlarım

9-Hikayemi arkadaşlarımdan başkasının görmemesi için ne yapabilirim?
Ayarlar>Hikayemi Görüntüleyebilir>Arkadaşlarım (Belirli kişiler görsün istiyorsanız, özeli seçin.)

10-Snapleri nasıl silebilirim? Ya da sohbet geçmişini nasıl silebilirim?
Ayarlar>Sohbetleri Sil>Hepsini Sil/Tek Tek Sil

11-Snapchat hesabımdan nasıl çıkış yapabilirim?
Ayarlar>Oturumu Kapat.

12-Hikayemi nasıl silebilirim?

Hikaye modu bölümünden hikayenizin üstüne tıklayıp sağındaki çarpı işaretiyle silebilirsiniz.

 

Snapchat Uygulamasını İndir

Snapchat uygulamasını eğer android kullanıcısı iseniz ücretsiz olarak google play store mağazasından indirebilirsiniz. Google Play Store Snapchat Linki

Eğer IOS kullanıcıysanız iPhone, iPad gibi cihazlardan girmek için buradan indirebilirsiniz. Snapchat IOS  iTunes Linki

Snapchat websitesini ziyaret etmek istiyorsanız: https://www.snapchat.com/download

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Turkcell Bedava İnternet Paketi Kampanyası 2017 başlıklı makalemizde 2017 Bedava İnternet, 2017 Bedava İnternet Paketleri ve 2017 Bedeva İnternet hakkında bilgiler verilmektedir.

  1. Pingback: Snapchat Nedir ? Snapchat Nasıl Doğru Kullanılır ? | Guncel Teknoloji Haberleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.