Sigaranın Zararları Nelerdir Kısaca Açıkladık

Sigaranın Zararları Nelerdir Kısaca Açıkladık

Sigara, tütün olarak bildiğimiz ve ülkemizde genellikle Karadeniz Bölgesi’nde yetiştirilen bitkinin yapraklarından elde edilen, içenler tarafından keyif verici olarak ifade edilen üründür. Bilindiği üzere tükettiğimiz ürünlerin bazıları insanlar için faydalı, bazıları ise zararlı durumdadır. Sigara da bunlardan birisidir. Evet, Sigaranın Zararları o kadar çoktur ki. Belirteceğimiz zararların farklı kategorileri bulunmaktadır. Toplumsal, bireysel, ekonomik, sağlık vb.

Bir de sigaranın dinen boyutları bulunmaktadır. Haram mıdır mekruh mudur tartışması bu meyandadır. Acaba niçin zararlı şeyler cazibe merkezi oluyor? Sigara bunlardan bir tanesidir. Dünyada 1 milyar 300 milyon, Türkiye’de 17 milyon üzeri kullanıcısı olan bu cazibe merkezi madde insana ne vaat ediyor? Niçin bu kadar tüketiliyor?

Saydığımız zararları noktasına geri dönecek olursak sağlığımıza büyük bir tehdit. En bilinenlerini sıralarsak akciğer kanseri, diş ve diş eti hastalıkları, ağız kokusu, mide solunum yolu rahatsızlıkları gibi hastalıklar sigara içen kişide görülebilir.

Olaya ekonomik açıdan bakacak olursak hem ülke, hem de aile olarak düşünmemiz gerekir. Çoğu sigara üreticisi yurtdışı kökenlidir ve her bir sigaraya verilen para ülke ekonomisine vurulan bir darbedir. Aile olarak düşündüğümüzde kazanılan gelirin aileye harcanması yerine havaya üflenen bir dumana gittiğini görmüş oluruz. Bu yüzden gelir kaybı söz konusu olmaktadır.

Kişi şunu diyebilir: “Ben zenginim dert etmiyorum.” O zaman da diğer zararlar ortaya çıkmaktadır. Hesapladığımızda günde 1 paket orta fiyattaki bir sigarayı 30 yıl boyunca tüketen bir kişi aşağı yukarı bir daire parasını havaya üflemiş oluyor. Söylemesi bizden hesap etmesi size kalıyor.

Toplumsal olarak düşündüğümüzde aklımıza gelen ilk kelime herhalde pasif içicilik kelimesidir. Hiç sigaraya bulaşmasanız dahi bir içenin yanında bulunmanız sizin de etkilenmeniz anlamına gelmektedir. Aile bireyleri, iş arkadaşları bu durumdan en çok etkilenen kişiler olur.

Dünyamız bu kadar içicinin olduğu yerde insanlara iyi oksijen yetiştiriyor. Araçlardan çıkan egzoz gazı kadar insanlarda havaya sigara dumanı üflüyor. Diğer insanlarda bunlardan etkileniyor. Hatta ve hatta anne karnındaki bebek bile bundan etkileniyor.281 Araştırmalar göstermiştir ki dünyada meydana gelen orman yangınlarının %70 sigara izmaritlerinden çıkmıştır. Dikkatsiz ve duyarsız insanların doğamıza verdiği büyük bir zarardır.

Evet, yukarıda sormuştuk, niçin zararlı şeyler cazibe merkezi oluyor diye cevap şunlar olabilir:ailenin çocuklara iyi örnek olamaması, televizyondaki ünlülerin örnek alınması, onlar ne yapıyorsa doğrudur havası çocuklarımıza cezbedici gelmesi,arkadaş seçimlerinde yanlışlıklar yapılması ve bu çevrede kötü alışkanlıkların edinilmesi.İnsandaki merak duygu,yasaklanan şeylerin ilgi çekici ve gizemli olması vb.

Kötü alışkanlıkların özelde sigaranın zararları kısaca bir yazıyla anlatmak zor. Yukarıda anlattığımız zararlarıyla sigara insanlara şu an için bağımlılık yapan en tehlikeli kötü alışkanlıktır. İçerisinde karbondioksit, katran ve bağımlılık yapıcı nikotin bulunmaktadır. Bilindiği üzere bu saydığım maddeler vücutta çeşitli rahatsızlıklar vermektedir. Gelecek nesillerin daha temiz ve daha hastalıktan uzak olması için sigaradan uzak durmak gerekmektedir. Ülke ve aile menfaatlerinin düşünülmesi için sigaradan uzak durmak gerekmektedir. Sağlıklı bir yaşam için sigaraya HAYIR.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Netflix Nedir? Netflix Türkiye'de Artık Yayında başlıklı makalemizde Netflix, Netflix Ne İşe Yarıyor ve Netflix Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.