Sevdiğimiz Meslekte Çalışmak Bize Ne Kazandırır

Sevdiğimiz İşte Çalışmak Bize Ne Kazandırır

Sevdiğiniz meslek üzerinden işte çalışın, Yaşamakmış oysa sevmek demiş şair. Sevmek bir ağacı, bir kuşu, denizi, güneşi, yağmuru, rüzgârı, bulutu, bir anayı, yavrusunu, bir ananın yavrusunu emzirişini, bir babayı, bir babanın yuvası için ter döküşünü, bir çocuğu, bir çocuğun masum gülüşünü. Sevilecek o kadar çok şey var ki. Kısaca yaşamayı sevmektir. Çünkü gerçekten yaşamaktır sevmek. Acısıyla, tatlısıyla her şeyi, herkesi sevmektir.

Severek yapılan her şey yaşamanın bir meyvesidir, toprağa verilen su gibi besler insanı. İnsanın özüdür sevmek, ne yapıyorsa severek yapmalı. Severek okumalı, severek yazmalı, severek dinlemeli, severek yaşamalı ve severek çalışmalı. Evet, yaşamaktan zevk almak istiyorsanız sevdiğiniz işte çalışın. Çünkü ömrümüzün yarısından fazlası çalışmakla geçiyor, insan doğar, büyür, ölür diye söylenir ama doğrusu bence şöyledir; insan doğar, büyür, çalışır, ölür.

Çalışmak eğer sevdiğiniz işi de yapıyorsanız hem ruhunuza hem bedeninize iyi gelen bir ihtiyaçtır. İşte bu nedenle insanın sevdiği işi yapması kadar önemli olan bir şey yoktur. Eğer sevmediğiniz bir işte çalışıyorsanız her gününüz azap gibi geçer. Güne kötü başlar ve kötü sonlandırırsınız. Ne yazık ki birçok insan sabahları lanet okuyarak işe gider. Ve işindeki mutsuzluğu evine, ailesine de yansıtır. İşinde mutlu değilse hayatının birçok anında mutlu olamaz.

Şimdi siz diyorsunuzdur, sevmiyorum ama mecburum diye. Hak veriyorum eve hayat şartları bizleri mecbur etmiş olabilir. Ama elinize geçen ilk fırsatta sevdiğiniz işe yönelin, daha mı az kazanacaksınız varsın olsun, o işi yaparken hissedeceğiniz huzur hiç bir maddiyata değişilemez. Evet, para önemlidir ama fazlasına gerek duymamalıyız, ihtiyaç kadar çalışmalıyız.

İhtiyacınız sevdiğiniz işi yapmaya engel ise de ihtiyacınızı karşıladığınız da ilk yapacağınız şey o işi bırakmak ve sevdiğiniz işi yapmaya koşmak olsun. Çünkü ömrünün büyük bir kısmını mutsuz ve stres altında geçirmeyi ne siz istersiniz ne de aileniz. Düşünün bir kere eve gelmenizi ve onunla ilgilenmenizi heyecanla bekleyen bir çocuğunuz var. Sağlıklı bir psikoloji ile eve gelmediyseniz, gününüz iyi geçmediyse ona nasıl gülücükler saçıp, ilgi gösterebilirsiniz?

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Dünyadaki Var Olmamızın Amacımız Nedir İnceliyelim başlıklı makalemizde Dünyadaki Amacımız Nedir ve Dünyadaki Var Olmamızın Amacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.