Mürekkep Balığı Işığını Nereden Alıyor ?

Mürekkep Balığı

Bu yazımızda Mürekkep balıklarının ışığını nereden aldıklarından bahsedeceğiz ve bakterilerin balıklara nasıl bir ışık görevi yaptığından bahsetmek istiyoruz öyle ki kısa kuyruklu olan mürekkep balıkları ile bakteriler arasında karşılıklı bir faydalaşma vardır. bu bakteriler mürekkep balığının mantosu altındaki girinti olan bölgelerde yaşarlar ve bu bölge ise mürekkep balıklarında ışıklı organ diye bilinmektedir.
Herkesin bildiği üzere mürekkep balıkları genellikle sığ sularda yaşarlar ve kumların altına gizlenerek yaşamlarını sürdürürler dolayısı ile gündüz saklandıklarından gece avlanmaya çıkacaklardır. Ve gece kum altından çıktıklarında bu mantosu altındaki girintide yaşayan bakteriler bir ışık süzmesi gibi durur ve etrafa ışıklar saçmaya başlarla bu da bu balığın geceleri diğer ışık süzmeleri arasına karışarak fark edilmemesine neden olur. Bu sayede düşmanlarından korunurlar.
Sadece mürekkep balığı ile kalmayıp adından da anlaşılacağı üzere geceleri avlanmaya çıkan bir diğer balık olan fener balığıdır fener balığı 30 metre uzaklığı dahi aydınlata bilir özellikle karanlık olan bölgeleri seçer ve burada avlanır.
Fener balığının ışık kaynağı gözlerinin altında bulunan organlardır buradan yaydıkları parlak ışıklar sayesinde avlanırlar. Bir fener balığından dahi bir odayı aydınlatabilecek kadar ışık çıkar. Balığın gözlerinin altındaki bu organlar ise oksijen ve şekerle beslenirler. Bu bakterilerin ışıkları o kadar kuvvetlidir ki balık öldükten sonra dahi saatler sonrasında ışık saçar.

 

Mürekkep Balığı

Mürekkep Balığı

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan The Martian (Marslı) Filmin Fragmanı başlıklı makalemizde Marslı, Marslı Filmi ve Marslı Filmi Konu Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.