Mal ve Hizmet Tanıtımı

Mal ve Hizmet Tanıtımı

İnsanlar ihtiyaçlarını giderme özelliğine sahip her şeye mal adı verilir. Mallar insan ihtiyacını giderirken fayda yaratır. Ancak insan ihtiyacını gideren her malın ekonominin konusu olması mümkün değildir. Örneğin, insanların soluması için sınırsız miktarda mevcut olan hava, yaşamsal önemi olan bir mal olduğu hâlde ekonomi bununla ilgilenmez. İnsan ihtiyaçlarına göre fazla miktarda bulunan bu mallara serbest mallar denir.

 

Ekonominin konusuna giren mallar ise kıt olan aynı zamanda kıt olması nedeniyle bir fiyatı olan ve ekonomik mallar olarak nitelendirilen mallardır. İnsan ihtiyaçlarını sadece mallar değil, hizmetler de karşılamaktadır. Bir doktorun, avukatın ya da tiyatro sanatçısının hizmeti de ihtiyaçları karşılar. Bunlara maddi olmayan mallar denilebilir. Böyle bir ayrımın pratik faydası malların depolanarak saklanması mümkün iken hizmetlerin depo edilemez ve saklanamaz olmalarıdır.

Malları; serbest ve ekonomik mallar olarak ayırmak mümkün olduğu gibi, üretim ve tüketim malları diye ayırmak da mümkündür. Üretim malları, insan ihtiyaçlarını doğrudan doğruya karşılamayan, fakat ihtiyaçları karşılayacak malların üretimine katkıda bulunan mallardır.Tüketim malları ise insan ihtiyaçlarını hemen gideren mallardır:

Ekmek, ayakkabı, masa, halı vb. Tüketim malları, dayanıksız tüketim malları ve dayanıklı tüketim malları olarak ayrılabilir. Dayanıksız tüketim malları, örneğin, gıda ürünleri kısa zamanda kullanılıp yok olan mallardır. Dayanıklı tüketim malları ise uzun süre kullanılabilen mallardır. Bazı ekonomistler tüketim mallarına birinci derecede mallar, üretim mallarına da yüksek derecede mallar demektedirler.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Tüketim Toplumu Nedir? Bilinçli Tüketici Nedir? başlıklı makalemizde Bilinçli Tüketici, Bilinçli Tüketici Nedir ve Tüketim Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

  1. Pingback: Mal ve Hizmet Tanıtımı | Guncel Teknoloji Haberleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.