Makale Yazarlığı Nedir, Makale Yazarak Para Kazan

Makale Yazarlığı Nedir, Makale Yazarak Para Kazan

Evde bilgisayar başında sadece düşünceleriniz ile ve parmaklarınız ile para kazanma sanatından biraz bahsetmek istiyorum. Makale yazarlığı son 10 senedir evde para kazanma yollarından biridir. Son yıllarda bir çok evde olan ve evinde ek iş arayanlar için bir fırsat sektörü doğurmuştur. Araştırma kabiliyetinize ve size müşterileriniz tarafından verilen başlıklar hakkında özgün makale yazabilecek bir yeteneğinizin olduğuna inanıyorsanız bu makale yazarlığı sektörü tam size göre diyebilirim. Makale yazarak para kazanma sanatına başlayalım işte detaylar.

Makale Yazarlığı

İlk önce makale yazarı olarak bilinmesi gereken bir kaç terim ve bilgi bulunuyor bu bilgileri sunup makale yazarak para kazanma hakkında geniş bir konu anlatacağım bu konuların içeriği bu terimler yer alabilir.

Siz bir makale yazarıysanız özgünlük kavramını anlamanız gerekmektedir. Yani müşterilerinizin istediği başlıklarda makale yazabilmek kolay ama özgün yazabilmek zordur. Yani bir konuyu özgün yazabilirseniz makale yazarlığı piyasasında tutulursunuz bir markanız olur ve günde yüzlerce makale siparişi bile alabilirsiniz. Dediğim gibi özgünlük önemli bir siteden aldığınız makaleyi kendinizin yazdığı makaleye ekleyerek daha fazla kelime sayısına ulaşmanız muhtemeldir fakat bu yanlış bir hareket olur.

 • Özgünlük Nedir:

  • Özgünlük yazdığınız makalenin ne kadar orjinal bir içerik olduğunu tespit eden bir sistemdir. Yazdığınız yazıları bitirdiğinizde özgünlük kontrolünden geçirmeniz gerekmektedir. Yani yazdığınız içeriğin %100 özgün olması sizi kaliteli bir makale yazarı yapar. Makalenizi bitirdikten sonra özgünlük kontrolü denilen bir yazılım tarafından makalenizin % kaç oranında özgün olduğunu anlamanıza yarayacak bir sistemdir.
  • Müşterilerinize yazdığınız makalenizi teslim etmeden önce bu sistem geçirmenizi şiddetle tavsiye ederim. %90 özgünlük oranın altında ki makaleler o müşteriden bir daha içerik siparişi alamamanıza neden olabilir bu yüzden belirttiğim gibi makale özgünlük kontrolü yapmanız sizin yararınıza olacaktır.
 • Makale Özgünlük Kontrolü Nasıl Yapılır

  • Yazdığını makaleleri özgünlüğünü kontrol edebileceğiniz bazı siteler mevcut bu siteler üzerinden ne kadar özgün bir içerik oluşturmuşsunuz kontrol edebilirsiniz. Bunlardan tek bir site önereceğim ben hep makalelerimi bu site üzerinden kontrol ediyorum. Bu site yabancı bir sitedir bunu belirteyim. Türklerin geliştirdiği bu tarz sistemler yok mu derseniz var elbet fakat tam olarak gerçeği yansıtıp yansıtmadığından emin değilim diyebilirim bu konuda yabancı siteler ile çalışıyorum.
  • Makale özgünlük kontrolü yapma sitesi olarak bu sitedeki makale özgünlük kontrolü aracını öneririm: http://smallseotools.com/plagiarism-checker/ belirttiğim sitede yer alan boş kısımları görmüşsünüzdür 5 adet boş metin alanlarının olduğu yerdeki İngilizce içerikleri silip kendinizin oluşturdu makaleyi buraya yapıştırıyoruz. Daha sonrasındaysa güvenlik sorunuzu geçmemiz lazım (bot tarzı programları engellemek amacı ile yapılmış sistem).
  • Burada güvenlik kısmını geçmek için Ben Robot Değilim seçeneği işaretleyin ve size yöneltilen sorunun cevabını aşağıda belirtilen 9 adet resimden 2 tanesini seçip Doğrula butonuna basmanız yeterli olacaktır.
  • ( 1000 kelimeden fazla makalenizde özgünlük kontrolü hata verebilir bu yüzden sonda yazdığınız kısımı 999 kelime olana kadar indirin kelime sayısını nereden öğrenebilirim derseniz içeriği yapıştırdığınız kısımın altında yer alan Total Words kısımında ki rakamdan öğrenebilirsiniz )
  • Daha sonrasında Check Plagriarism butonuna tıklıyoruz ve makalemizin özgünlük oranını 1 dakika içinde hesaplıyor. Eğer sonuç %100 ise tebrikler gerçekten ilk denemenizde kaliteli bir içerik oluşturmuşsunuz demektir. Eğer %70 80 gibi sonuç olan kişiler mevcutsa üzülmesinler yeni bir yazar için gayet iyi bir oran. Ama %70 80 özgünlük ile müşteriye makaleyi teslim etmek yanlış olur.
  • Bu sitede bizlere hangi kısımların özgün olmadığını göstermektedir. Özgün olmayan kısımlar kırmızı ile belirtilmiştir. Bu hatalı kısımları makalenizin o kısımlarını kullandığınız kelimelerin eş anlamları ile değiştirdiğinizde büyük ölçüde sorununuz düzelecektir yada o hatalı kısımda yer alan cümleyi farklı bir şekilde yorumlamak gerekmektedir.
 • Makale Kelime Sayısı Öğrenme

  • Yazdığınız makaleleri satarken en çok kullanacağınız terimlerden biridir. Makalenizin kaç kelime olduğu makalenizin değerini belirler. Makale fiyatlandırmaları 100 kelime üzerinden hesaplanır. Örneği bir makaleniz var piyasa da yeni olduğunuz için fiyatları biraz ilk zamanlarda ucuz tutmanız sizin yararınıza olacaktır. kendinize güveniyorsanız makale özgünlüğü ve kalitesi açısından fiyatı normal tutabilirsiniz. Piyasada günümüzde 100 kelimesini 0.50 kuruş dan yazanları bulabilirsiniz yeni bir yazarsanız bu fiyatlar üzerinden makale yazabilirsiniz. Webmaster forumlarında profesyonel kişiler ekipleri olan kişiler 100 kelimesini 1 TL den makale yazmaktadırlar. Daha da yüzlerce kişiye hizmet sağlamış, binlerce referans makalesi olan çok kaliteli içerikler üreten kişiler 100 kelimesini 1.5 TL den satmaktadırlar. Belirttiğim gibi eğer yeni bir makale yazarıysanız fiyatı düşük tutup müşteri toplamakta yarar var eğer yüzlerce makale yazdıktan sonra hala sipariş alıyorsanız fiyatınızı yükseltebilirsiniz.
  • Makalenizin kelime sayısını yazdığınız sistemlere bağlı olup özelliklerde kelime sayısını öğrenebilirsiniz fakat yukarıda belirttiğim makale özgünlük kontrolü yaptığımız sitede makale sayısını içeriğimizi yapıştırdığımız kısımın altında Total Words diye belirlenmiş kısım var bu kısımdaki rakamdan kaç kelime olduğunu görebiliriz.

Makale yazarak ürettiğiniz içeriği bir çok site sahibine satmanız mümkün. İçeriğiniz yani ürettiğiniz makalenizin başlığı adı altında yazdığınız yazılar diğer sitelerde ki aynı başlıkta yer alan yazılardan özgün olmalıdır kelimeler ve cümle yapıları bir birine benzememelidir. Eğer orjinal bir içerik üretebiliyorsanız daha çok müşteriniz olabileceğine güvenin.

Eğer bir kere bile çalıntı bir makaleyi bir müşterinize teslim ettiğinizde bu sizin adınızı webmaster forumlarında lekelemeye yetecek kadar güçlü bir nedendir. Eğer orjinal özgün bir makale yazabiliyorsanız böyle bir yeteneğiniz varsa makale yazarlığına başlamanıza engel olabilecek bir sebep bulunmuyor. Makale yazarı kendine özgün yazı yazmada ve araştırma yeteneğini kaleme alabilme yeteneğine sahip kişilerdir. Bir konu hakkında geniş bir makale yazmak istiyorsanız yani bir konuyu geniş bir çerçevede kaleme almak istiyorsanız size bir kaç ipucu belirtmek istiyorum.

Neden bir konu hakkında geniş bir makale yazmam gerekiyor derseniz. Kelime sayısı ne kadar çok o kadar çok daha fazla ücret yani para kazanmanıza olanak sağlayacağı anlamına gelir. Geniş konular başlıkları popüler bir konuyu anlatıyor ve siz bu başlığı kendi kaleminiz ile dile getirmek istiyorsanız ve bu başlık altında yazdığınız makaleyi satmak istiyorsanız size yapılması gerekenleri kendi tecrübelerim ile anlatmak istiyorum.

ilk önce müşteriniz tarafından bir konu size belirtilmişse o konu geniş bir kaleme yer verecekseniz yani kelime sayısı çok olacaksa size belirtilen konu veya anahtar kelime hakkında Google arama sayfasında çıkan ilk sayfadaki tüm siteleri yeni sekmeler halinde açmanızı tavsiye ederim eğer pek fazla uzun yazılar yoksa ve alakasız bir ürün sayfası çıkarsa onları kapatmanızı tavsiye ederim 2. sayfada kalmış kaliteli siteler illaki vardır bunları da makalemizin diğer yarısında belki açabiliriz yeteri kelime sayısını özgün bir şekilde belirtilen başlığı kaleme aldıysak buna gerek yok.

Açtığınız sayfadaki makalelerin ilk paragraflarını okuyun bir iki sitedeki ilk paragrafları okuyun daha sonrasında anladığınız aklınızda tuttuğunuz kelimeleri eş anlamları ile kendinizce yorumlayın ve böyle devam edin araştırdığınız içerikteki yer alan makaleleri kendinizce anlamlı ve özgünce makale yazabiliyorsanız sorun yoktur diğer ilk sitedeki diğer paragraflara göz atın yine aynı şekil yorumlayıp yazın diğer sitedeki 2. paragrafa bakarak bunu da kendinizce yorumlayın özgün olduğundan emin olun bu arada diğer sitelerdeki içeriklerin anlatım türü farklıdır illaki ve aynı bilgileri içerse de bunları yine kendinizce yorumlayın farklı anlatımlar olduğu için her seferinde farklı yorumlayacaksınız ve özgün içerik üretmeye başlamış olacaksınız.

Makaleleri yazarken sık sık kelime kontrolü yapın ve aynı zamanda özgünlük kontrolünü de gerçekleştirin müşterilerinize %100 özgün içerik üretmeye gayret gösterin ki bir çok sipariş alabilesiniz. 

Evinizde oturuyor ve bilgisayar başında çok sık vakit geçiriyorsanız neden sizde bir makale yazarı olmayasınız. Eğer bir makale yazarı olarak bir işe başlamak istiyorsanız ilk önce bilinmesi gereken bazı maddeler var makale yazarı olarak bir müşteri bulmak yeni başladıysanız bu sektöre çok zordur. İlk önce sizlere makale yazarı olarak başvurabileceğiniz bazı platformlardan bahsetmek istiyorum.

Bu belirteceğim platformlar aracılığı ile kendinize bir form oluşturabilirsiniz. Bu formda örnek olarak oluşturabileceğiniz form aşağıdaki gibidir.

Makale Yazarlığı Başvuru Formu

İlk önce kendinizden biraz bahsedin eğitim ve öğrenim seviyeniz yüksekse bunu belirtebilirsiniz. Yada direk kendinizden ve yazdığınız makalelerden bahsedin ne tür konulara hakim olduğunuzdan bahsedin. Hakim olduğunuz konuları güzelce anlatın böylece müşterileriniz cümle yapınızı ve kelime haznenizi kontrol de etmiş olur. (Bu arada hakim olduğunuz konu hakkında makaleler yazmaya gayret edin derim. Bildiğiniz konu hakkında makale yazarken araştırma gereksinimi bile duymadan hızlıca makaleler hazırlayabilirsiniz. Henüz bir konu hakkında geniş bilgi sahibi değilseniz sipariş aldığınız başlıkları araştırırken okuduklarınıza aklınızda tutmaya gayret gösterin bir sonraki makalelerde bu lazım olabilir bir şey yazarken ekstra bilgi ekleyebilir ve kelime sayınızı yükseltebilirsiniz.)

Daha sonrasında 100 kelimesi …. TL ‘dir (50 kuruş, 75 kuruş yada 1 TL gibi bir fiyat biçin başlangıç için düşük fiyat biçebilirsiniz müşteri toplamak için yinede bu size kalmış) Sonrasında muhakkak %100 özgün içerik garantisi verin. İletişim olarak eposta adresinizi belirtin. (Kendinize bu iş için yeni bir email ve ya gmail açmanızı öneririm. Kendinize bir marka ismi verebilirsiniz marka olarak başlangıç için isminizi tercih edebilirsiniz yada daha global isimde olabilir bu sizin tercihinize bağlı örnek olarak isim gmail hesabınız böyle olabilir adinizmakalehizmetleri@gmail gibi oluşturabilirsiniz)

Bir Kaç Yazar Önerisi

Bu kadar şey belirttim yaklaşık makale yazarlığı için 1600 kelime yazı yazmışım. ve toplam da 70 80 dakika mı aldı. Bu makaleyi daha uzatabilirim bu belim kelime ve anlatım bilgime bağlı bu makaleyi profesyonel bir siteye 15-30 TL gibi bir para da kazanabilirdim fakat sizleri bir konuda gerçekten kendi kalemimden bilgilendirmek istedim.  Bu yazdığım 1600 kelimelik makalenin özgünlük oranını merak edenlere %100.

Makale yazarken sakın sıkılmayın ve sakın kendinizi kandırıp bu işten vazgeçmeyin en başta kendinize inandıysanız bu işi başarabilirsiniz. Makale yazmak ilk başlarda çok araştırma ve bilgi isteyen bir meslek olabilir fakat ilk başlarda hepimiz zorlandık. Sakın hevesiniz kaçmasın! İlk başlarda  yani ilk makaleleriniz 30 dakika ve ya 1 saat bile sürebilir kendi kendinize 2-3 tl için saatlerce uğraşıyorum diyebilirsiniz fakat yazdıkça 200 300 kelime bir makaleyi 15 20 dakikada hazırlayabilirsiniz ileride çoklu siparişler aldığınızda çok daha fazla bilgi hazneniz olacak ve araştırmaya gerek kalmadan makale yazabileceksiniz. Saatte 5 10 TL kazanıyor hale gelebilirsiniz. Günde onlarca iş yapıp bir günde 50 100 TL kazanabilirsiniz bu sadece biraz zaman meselesi ilk başlarda hevesinizi kaçırmayın ve hep gayretli ve istekli olun.

Makalenizi Biz Alıyoruz

İlk yazarlar belki burada okuduğunuz anlattıklarım ile doğabilir bu makaleden gelen yeni yazar adayları 10 kişi için ilk yazılarını popüler başlıklar olmak şartı ile biz satın alıyoruz. Bu hem sizleri heveslendirmek yani bu işten para kazanabileceğinize inandırmak adına ve kaleminizin ne kadar kuvvetli olduğunu anlamanız açısından fırsat yaratmak istiyorum. Direk bir siteye girip başvuru formunuzu doldurmanız açınızdan günlerce sipariş beklemek yerine burada elinizde olan makaleleriniz satın alabilirim. %100 özgün ve en az 300 kelime makalelerinizi 1.5 TL den alıyorum.

Örneğin 10 adet  300 kelime makalenize 15 TL olarak başlangıç için teşvik ödemesi yapıyorum 10 makaleyi 1 günde yazabilirsiniz. Günde 15 TL kazanabilirsiniz ve aylık 450 TL gibi bir ücret kazanabilirsiniz. Ödemeleri hesap numaranıza ve ya cebe havale geçiyorum. Aşağıda adınızdan ve email kısımını iletişim bilginizi doldurduktan sonra kendinizden bahsederek yorum bırakabilirsiniz. Hepinizin makalelerini alamayabilirim lütfen makale yazmadan önce yazacağınız başlıkları info@pasulya.com adresine mesajlarınızı iletin detaylar hakkında konuşalım.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Facebook Profil Videosu Nedir Nasıl Video Yüklenir başlıklı makalemizde Facebook Hareketli Profil Fotoğrafı, Facebook Hareketli Profil Resmi ve Facebook Hareketli Profil Resmi Nasıl Yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.