League of Legends Jhin Kimdir Yetenekleri Nelerdir

League of Legends Jhin

Herkese merhaba arkadaşlar iddia ya göre Jhin yani yeni şampiyonumuzun loading image (yüleme görsel) ve oyun için bir yeteneğinin görseli sızdırıldı yönünde internette dolaşmaya geçtiğimiz gün başladı. Henüz gerçek olup olmadığını bilmiyoruz ancak şimdi üzerine baya değinmek istiyorum. Aşağıda vereceğim League of Legends Jhin’e ait görsellerde de görebileceğiniz gibi çok sağlam bir görsel ve eğer gerçek değilse gerçekten sağlam bir kişi tarafından tasarlanmış.

League of Legends Jhin karakteri görseli dediğimiz gibi eğer gerçek değilse çok sıkı bir araştırma sonucu ortaya sağlam bir görsel çıkarmış. üst kısımda da görebileceğiniz gibi çok düşünülerek tasarlanmış bir görsel ve sahte olma olasılığı çok düşük desemde ufak aklımıza yatmayan bir kaç pürüz bulunuyor. League of Legends Jhin görselinde görebileceğiniz gibi yan kısımlarda ki çiçekler, kelebekler, gül yaprakları olsun, League of Legends Jhin karakterinin silahı olsun, silahın üzerindeki numaraları olsun, işte üzerindeki kıyafeti olsun, giydiği eldiveni olsun oldukça başarılı bir görsel.

League of Legends Jhin maskesi çok dikkat çekici ve bunun hikayesini gerçekten merak ediyorum. Jhin neden bu tarz bir maske seçti, neden maske takmak zorunda olduğunu hissetti, neyden kaçtı ya da saklandı. Yada bir seri katil, psikopat bir hero olup gizlenmek mi istiyor. Neden böyle dedim geçtiğimizde kaç heroyu öldürdü ? bunu anca psikopat bir hero yapar diye düşünüyorum. Hikayesini bekliyorum gerçekten.

League of Legends Jhin

League of Legends Jhin

League of Legends Jhin karakterinin görselinde de görebileceğiniz gibi kırık bir aynadan görünüyor ve böyle bir konsept oluşturulması gerçekten çok hoş bence. Aynadan göründüğü gibi sol kol kısımındaki olayı fark etmişsinizdir. Aslında aynadan baktığımıza göre League of Legends Jhin karakterinin aslında sağ kolundan bahsetmiş oluyoruz. Jhin’in sağ kolundaki olayı fark ettiniz demi, omuzundan itibaren yüksek bir omuz yer alıyor ve kolu tamamen mekanik bir kol olarak görmüşsünüzdür. Jhin’in maskesi haricinde mekanik kolunun hikayesini de merak etmekteyim.

League of Legends Jhin görselindeki detaylara bakınca gerçekten abartılacak bir olay göremiyorum yani demek istediğim sahte bir görsel çizmek istese böyle bir olay düşünmezdi diye düşünüyorum. Yani daha fantastik bir görsel, daha çok inandırıcı bir görsel oluştururdu diye düşünüyorum. Yani bu resmin gerçeklik oranını biraz daha artırıyor. League of Legends Jhin karakterinin mekanik kolu üzerinden incelemeye devam etmek istiyorum. Göründüğü gibi sağ kolu mekanik ve bu kolu çalıştırmak için oldukça enerji sarf eden bir karakter gibi göze çarpıyor.

İlk başlarda yani Jhin teorilerini konuştuğumuz geçtiğimiz haftalarda yer alan teorilere nazaran farklı bir Jhin bekliyorduk diyebilirim, Görselde Jhin’in tenini görüyoruz yani bir insan olduğunu görebiliyoruz ve yarı mekanik ve psikopat bir tipleme sergilediğini de görebiliyoruz. League of Legends Jhin’in bir amaca mı hizmet ediyor yani iyilik için mi yoksa kötülük için mi savaşıyor bunu henüz kestiremedik sanırım.

League of Legends Jhin Yetenekleri

League of Legends Jhin Yetenekleri

League of Legends Jhin yetenekleri hakkında biraz konuşmak gerekirse yukarıda görebileceğiniz gibi bir yetenek görseli internette sızmış durumda. Bahsettiğim gibi mekanik kol sağ tarafta gibi duruyor ama henüz bunu tam kestiremedim çünkü tam yeteneğini kullanırken çekilmiş bir fotoğraf ve tam net görünmese de mekanik kol sağ kolu diyebilirim. Yeteneğinin kullandığı görselin çözünürlüğü düşük olduğu için pek bir şey göremesek de bir yetenek kullandığını görebiliyoruz ve oldukça uzun bir menzili var.

Bu görselden yola çıkarak hem mana hemde ekstra bir enerji modülü, kendine has bir enerji kaynağı da olabilir ama diyebilirim ki yarı mekanik ve görsellerden de görebileceğimiz gibi üst düzey teknolojiyi yansıtan bir mekanik bir şey göremediğimiz için oldukça fazla enerji harcayan sıkıntılı bir karakterde olabilir.

League of Legends Jhin karakterinin biraz daha yeteneğine bakacak olursak oldukça uzun menzilli olduğunu belirtmiştik ve dar bir alana sahip olduğunu da görebiliyoruz. Muhtemelen fiziksel hasar verebilecek bir yetenek gibi duruyor fakat şimdilik kesin bir şey söylemek bu konu hakkında yanlış olur diyebilirim. Karakterin üst kısımında 4 eşit parçaya bölünmüş 4 adet mor bar görüyoruz bu yetenek doldurma barı olabilir yada farklı bir enerji doldurma barı da olabilir tam olarak neyi harcayacak tam kestiremiyoruz.

Trailer’da Jhin 4 şampiyonu öldürdüğünü biliyoruz ve silahının üzerinde 4 yazdığını da görselden görebilmiş durumdasınız ve bu 4 adet mor barı da görünce teoriler hakkında ve bu görsellerin gerçekliği hakkındaki olasılıklar biraz daha yükseliyor. Bu arada son saatlerde yayınlanan Jhine ait ulti görseli sızdırıldığı yönünde bir görsel daha mevcut bu görsel ne kadar gerçek bunu da bilmiyoruz.

League of Legends Jhin Ulti

League of Legends Jhin Ulti

Teorilerin Bir Çoğu Doğru Çıkıp Aşağıda Sizlere Jhin Yeteneklerini Gösteriyorum

T

Jhin Virtüöz Yetenekleri

Jhin silahını hazırlayıp, Vadi’ye yapacağı görkemli giriş için gün sayıyor. Son derece titiz ve ince eleyip sık dokuyan bir karakteri var; bu da onu LoL’ün şimdiye kadarki en ağırkanlı nişancısı yapıyor. Gelgelelim bu cani sanatçı sizi bir defa gözüne kestirip gafil avladığı anda, kusursuz bir katliamdan kaçışınız yok sayılır.

PASİF: SUFLÖR

Jhin, Suflör adındaki silahına dört mermi doldurur ve dördüncü atışı her zaman kritik vuruş yaparak hedefin eksik can miktarına bağlı olarak fazladan hasar verir. Mermilerinin dördünü de ateşledikten sonra silahını tekrar doldurmak için ara verir.

Jhin’in kritik vuruşları normale göre biraz daha az hasar verir ve saldırılarının hızı, saldırı hızı değerine bağlı olarak artmaz. Onun yerine dükkândan aldığı eşyalar ve rünler üzerinden edindiği saldırı hızı ve kritik vuruş ihtimali, Jhin’e saldırı gücü kazandırır. Ayrıca yaptığı kritik vuruşlar, saldırı hızına bağlı olarak kısa bir süre hareket hızı kazanmasını sağlar.

jhin tasarımı

jhin tasarımı

 

KORİDOR TUTMA

Jhin, alışılmışın dışında bir nişancı. Nişancıların çoğu rakiplerini sürekli saldırı yağmurlarıyla yıpratmaya odaklanırken; Jhin aşırı sayılabilecek bir titizlikle hareket ediyor ve saldırı fırsatlarını özenle seçtiğinde yıldızı parlıyor. Koridorda değerli mermilerini son vuruşlara sakladığında, cephanesinin hesabını iyi tuttuğunda ve dördüncü, yani en ölümcül mermisini koridordaki rakibine karşı kullanabileceği anları kolladığında sanatını konuşturuyor.

Jhin’in normal saldırılarının özgün ve en iyi ihtimalle ortalama denebilecek bir menzili var. Bu da koridorlarda rahatsız etmesi nispeten kolay bir şampiyon hâline gelmesine neden oluyor. Virtüöz, böyle durumlara düştüğünde İlham Ateşi’nin seken atışına başvurarak nispeten güvenli bir mesafeden son vuruş gerçekleştirebilir ve hatta koridordaki rakibi kendi minyonlarına yakın duruyorsa onu etkili bir şekilde rahatsız edebilir.

Yine de düşük saldırı hızı nedeniyle Jhin’in sık sık kule dibine çekilip, atışlarını rakibini rahatsız etmek yerine son vuruşlarda kullanmaya mecbur kaldığına tanık olabilirsiniz. Ama tam da burada küçük ayrıntı devreye giriyor. Eğer Jhin geri çekilirken doğru planlamayla birkaç Esaret Çiçeği bırakabilirse; takımının ormancısını çağırarak talihsiz rakipleri usulca kıskaca almasını sağlayacak ideal bir konuma geçebilir. Jhin ve takım arkadaşlarının, hedeflerini önceden kurulan tuzaklara yöneltecek saldırılarla baskına başlaması en mantıklısı olacaktır.

Tuzaklar tetiklendiğinde, Jhin Trajedi ile saldırının devamını getirerek hedefinin hasar alıp patlama için geri sayıma başlayan tuzağın yavaşlatma alanında sabitlenmesini sağlayabilir. Böylelikle yakalanması garantilenen patlama, hedefi iyice yıpratarak Jhin’in dördüncü ve son mermisi için ideal ortamı oluşturur. Sonunda hedefin kaçacak yeri kalmaz.

Ölümcül gözlerini düşmanlarına dikip daha saldırgan bir tarz izlemek istediği zaman; tuzaklar, doğaları gereği Jhin için kusursuz bir savunma duvarına dönüşür. Nadiren de olsa zayıflayan rakibine isabet ettirdiği kritik vuruşlar, Jhin’e katletme fırsatının yanı sıra kaçmaya çalışan rakibini kovalamasını kolaylaştıran araçlar da sunar. Jhin, üzerinde işaret bulunan rakibini Trajedi yeteneği sayesinde yerine sabitler ve normal saldırılarıyla perişan eder.
Fazla ileri açılmak genelde rakip ormancıların iştahını kabartan bir durum ama Jhin dördüncü ve son atışını gerçekleştirebilirse; yaptığı kesin kritik vuruş (ve bu sayede kesin kazandığı hız artışı), canına kast eden rakip tuzakların arasında tökezlerken Virtüöz’ün hızla uzaklaşmasını sağlar.

Zayıflayan rakibine isabet ettirdiği kritik vuruşlar, Jhin’e katletme fırsatının yanı sıra kaçmaya çalışan rakibini kovalamasını kolaylaştıran araçlar da sunar.

ÇATIŞMALAR

Jhin gücünü topladığında, biraz da tuzakları sayesinde görev kontrolünde etkili hâle gelir. Jhin, Esaret Çiçeği tuzaklarını rakip takımın Ejderha’ya en kolay ulaşacağı yola yerleştirerek, kendi takımının yaklaşan rakiplerden önceden haberdar olmasını sağlayabilir. Ayrıca Trajedi sayesinde rakip takımların işaretlenmiş ormancılarını geçici olarak yerlerine sabitleyebilir. İlerlemeye devam etseler bile Jhin grup hâlindeki rakiplerine İlham Ateşi atarak hasar verebilir ve ardından dikkatle seçtiği hedeflerinin işini normal saldırılarıyla bitirebilir. Jhin, görevlerin üstesinden tek başına gelmekte zorlanabilen bir karakter. Bunun en temel sebebi de düşük saldırı hızı elbette. Yine de iyi planlama ve görevlerin çevresinde çatışmaya hazırlık yaparak, görevleri gerçekleştirmede takımına ciddi faydalar kazandırabilir.

Jhin’in ultisini de unutmamak gerek. Virtüöz keskin nişancı silahını kurup hazırlayabildiği zaman Son Perde, Jhin ve takımına görevlerde büyük bir avantaj sağlar. Son Perde, olağanüstü menzile sahip bir yetenek; ancak bu menzil sadece belli bir açıda etkili olduğu için Jhin’in silahını kuracağı yeri seçerken iyi düşünmesi gerekiyor. Fazla yakın bir yer seçerse, rakip suikastçılar için kolay bir hedefe dönüşür; seçtiği konum fazla uzak olursa, ultisini kullandıktan sonra çatışmadan düşebilir ve düzgün bir konum seçemezse, değişen çatışmayı gözden kaçırma riskiyle karşı karşıya kalabilir. Öte yandan konumu doğru belirlenirse, Jhin önce uzaktan dehşet saçabilir ve ardından etkili bir biçimde yaklaşarak çatışmaya son noktayı koyabilir.

Jhin iyi planlama ve görevlerin çevresinde çatışmaya hazırlık yaparak, görevleri gerçekleştirmede takımına ciddi faydalar kazandırabilir.

TAKIM SAVAŞLARI

Takım savaşlarında Jhin için geçerli iki strateji var: Kendini ya savaşın başında ya da sonunda göstermek. Takımından ayrılmamayı tercih ederse nişancıların arkadaki geleneksel konumuna yerleşir, dayanıksız takım arkadaşlarını korumak için tuzaklar kurar ve işaretli hedeflere Trajedi ile isabet ettirmeye çalışır. İlham Ateşi katliamı iyice körükler. Rakip takım kaçmaya başladığında, Jhin mükemmel konumlanarak Suflör’den en iyi şekilde faydalanır ve Son Perde ile kalan rakiplerin de sonunu hazırlar.

Jhin ultisini önce kullanarak sahneyi “Son Perde” ile açmayı da tercih edebilir. En azından ilk etapta rakip tarafından görülemeyeceği için, bu şekilde kullanıldığında ultisi Jhin’i hayli sıra dışı bir şampiyona dönüştürür. Böylece başta sayıca üstün oldukları yanılgısıyla rahatlayan rakipler, bir anda Virtüöz’ün kasten ortalıkta görünmediğini anlayarak dehşete düşer. Jhin’in yokluğu hissedilmeyebilir ama mermileri, kendilerini mutlaka hissettirir. Son Perde, can miktarı yüksek olan rakiplere daha az hasar verir ama yeteneğin yavaşlatma etkisi, rakibin öncülerinin gitmek istedikleri yere ulaşmalarını zorlaştırır ve hassas rakiplerin, Jhin’in hasar veren yeteneklerinden kaçmalarını engeller. Daha da önemlisi, Son Perde’nin tek tek vurmaya başladığı rakipler, ya daha dayanıklı takım arkadaşlarının arkasına saklanmak ya da güvenli bir yere kaçmak zorunda kalır. Jhin ultisini kullandıktan sonra bile çatışmalarda faydalı olabilir. İşaretli hedefleri Trajedi ile yerlerine sabitleyip takım arkadaşlarının insafına bırakan Jhin, takımının rakibi temizleyip zafere doğru ilerlemesini sağlayabilir.

 Son Perde’nin tek tek vurmaya başladığı rakipler, ya daha dayanıklı takım arkadaşlarının arkasına saklanmak ya da güvenli bir yere kaçmak zorunda kalır.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan League of Legends DeadEye - Şampiyon Mu? Skin Mi? başlıklı makalemizde League of Legends DeadEye, League of Legends DeadEye Hero Mu ? ve League of Legends DeadEye Kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.