Laptop Temizliği & Termal Macun Sonrası Performans

Laptop Temizliği Ana Kart


Merhaba arkadaşlar ben Hüseyin aynı zamanda Pasulya.com adminiyim. Sizlere Laptop temizliğimi ve yaşadğım komik bir olayı anlatmak istiyorum.

Yaklaşık 3 sene önce almış olduğum Laptopu temizleme kararı aldım ve beni bu konuda cesaretlendiren technopat forum üyelerine de teşekkür etmek istiyorum. Youtube üzerinden sahip olduğum Laptop ile aynı modele sahip bir temizleme videosuna rast geldim ve 1080p olarak telefonuma indirdim. Adımları takip ederek içini açtım ve fanına kadar herşeyi temizledim diyebilirim.

 

Temizlik sırasında Laptop’um da da 4 adet RAM slotu olduğunu da doğrulamış oldum. Programlar gösteriyordu fakat ben inanmıyordum açıkçası ve bunu doğruladım diyebilirim.

 

Zenmate termal macununu kullandım modelini hatırlamıyorum fakat technopat forumundaki arkadaşlarım önerdiler, 30 TL civarındaydı yanlış hatırlamıyorsam. Macunu işlemcide ve ekran kartında uyguladım.

 

Temizlik öncesi PC sıcaklığı normal değerleri 90 derece aralarındaydı. Bir oyun vs açtığımda 100 dereceye ulaşıyordu direk ve laptop kapanıyordu. Ara sıra normal değerlerde bile 100 derece olduğunu gördüm ki hatta kablo kokuları bile geliyordu ara sıra. İşte beni endişelendiren de buydu aslında kokular ve çok aşırı sıcak olmasıydı. Elim klavye üzerinde resmen yanıyordu.

 

Belirtdiğim gibi buradaki arkadaşlar sayesinde cesaret edinip içini açtım ve temizledim sonuçları beni çok memnun etti açıkçası. Önceden 90-100 derece arası bir sıcaklık değeri mevcutken artık 50-55 derece alıyorum. Payday 2, CS:GO gibi oyunları oynarken vs 60-65 derece gibi bir sıcaklık alıyorum ve kesintisiz rahatlıkta bir oyun oynuyorum ve kesinlikle bu farkı hissettiriyor. Daha öncesinde baya kasmalar oluyor artık olmuyor.

 

Birde yaşadığım komik bir olayı anlatmak istiyorum 🙂 PC yi açtım her şeyi sıra anakartı çıkarmaya geldi abi tüm vidaları çıkardığıma adım kadar emindim ama çıkmadı… Baya sinirlendim yani elimin altında klavye vardı onu kıracaktım en sonunda 😀 Neyse ben heralde yapamadım dedim her şeyi geri topladım hepsini taktım geri. 
Daha sonra alt kapağı da kapattım işte bir iki vida fazla vardı alt kısımda hepsini takmamışım neyse onları da taktım ve ne göreyim orada 😀 Siyah yani Laptopun plastiği renginde küçük bir yuvarlak bir etiket mevcuttu… Üzerinde bunu çıkarırsanız ürün garanti dışı olur yazıyordu. Valla çıkardım direk zaten 3 sene geçmiş satın alalı. Çıkardım ki ne göreyim orada da bir video mevcutmuş 😀 Sırf bir vida yüzünden 2 saatim gitti… Anakart o vida yüzünden çıkmıyormuş. Ulan dedim neyse geri söktüm hepsini sonra bir güzel temizledim o hırsla 🙂

Şimdi sizlere temizlik sırasında yapmış olduğum işlemlerin resimlerini göstermek istiyorum.

Laptop Temizliği

Laptop Temizliği

Burada bahsettiğim siyah etiket 😀 Bakın onun altında vida varmış işte

Laptop Temizliği HardDisk

Laptop Temizliği HardDisk

Laptop Temizliği HardDisk & Ramlar

Laptop Temizliği HardDisk & Ramlar

Laptop Temizliği CD ROM

Laptop Temizliği CD ROM

Laptop Temizliği Ana Kart

Laptop Temizliği Ana Kart

Laptop Fan Temizliği

Laptop Fan Temizliği

 

Fanı diş fırçası ile bir güzel temizledim. Filtreleri de bir güzel pisliklerini boşalttım. Eski termal macunları temizleyip yenisini sürdüm sonuç valla harika eskiden 100 derece kadar bir sıcaklık görüyorken, şimdi en fazla 65-70 derece arası görüyorum.

PC Özelliklerim:
6 GB Ram
2 GB GeForge 630M Ekran Kartı
i5 İşemci 2430M 2.5 GHz
540 GB HDD

Fazla iyi olmasa da oyunları sorunsuz ve orta kalitede de oynayabiliyorum. 2-3 Sene öncesindeki oyunları yüksek kalitede güzel FPS değerlerinde açıyor.

Bir de photoshop kullanıyorum sık sık oradan da render işlemleri yavaş oluyor boş slot varken almayı planlıyorum.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Windows 10 PRO RTM Full Türkçe MSDN ISO başlıklı makalemizde Windows 10 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.