Kendi İşinin Kurmanın Avantajları ve Dezavantajları

Kendi İşinin Kurmanın Avantajları ve Dezavantajları

Kendi işini kurmanın birtakım avantajları vardır. Bunları tek tek inceleyecek olursak: Bağımsız Çalışabilme: Bağımsızlık ihtiyacı ve karar verme özgürlüğü girişimlerin en temel amaçlarındandır. Kişinin kendi kendinin patronu olması pek çok girişimci için tatmin edici bir duygudur. Başarma Hissi: Girişimcilerin pek çoğu için yeni bir başlangıç yapabilmek fikri oldukça anlamlıdır. Bu fikri kârlılığa dönüştürmek başarı hissi verir. Finansal Kontrol: Girişimciler finansal kararlar üzerinde kontrol sahibi olmak isterler. Ayrıca çalışma saatleri üzerinde de kontrol uygulayabilirler.

Örneğin; daha az ya da çok saat çalışabilmeleri gibi.

Toplumda Saygı Görme: Bir işletmenin sahibi olmak kişilere yaşadıkları toplumda belirli bir sosyal statü sağlar. Para Kazanma: Yapılan girişimler sonucunda zarar etme riski olmasına karşın, fazla para kazanabilme olasılığı kendi işini kurmanın en önemli avantajlarından biridir.

Kendi İşini Kurmanın Dezavantajları

Kişinin kendi işini kurması çok kolay olsaydı, kuşkusuz çok daha fazla sayıda girişimci olurdu. Girişimcilik avantajların yanında bazı dezavantajları da beraberinde getirir. Girişimciliğin temel dezavantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Kişisel Özveriler: İşletmenin kuruluş dönemlerinde girişimci neredeyse haftanın 7 günü çalışmak zorundadır. Bu nedenle aileleri, kişisel uğraşıları ve hobileri için zaman bulamaz hâle gelirler. Bunların sonucunda toplumdan kopma, aile içi gerilimler ve bol miktarda stres oluşur. Girişimci işletmeyi kurarken ne kadar özveride bulunmaya kararlı olduğunu kendisine sormalıdır.

Sorumluluk Yükü: Çalışanların aksine girişimcinin sorumlulukları vardır. Bu sorumluluklarının yükü onun sırtında gitgide daha da ağırlaşırken kendini “en baştaki yalnız” olarak hissetmeye başlar. Ayrıca çalışanlar sadece çalıştıkları alanlarda uzmanlaşırken, girişimci tüm fonksiyonları birden yönetmek zorundadır.

Zararları Karşılayacak Yeterli Finansal Kaynağın Olmaması: Özellikle küçük işletmelerde girişimci, finansal kaynağa sahip tek kişi olduğundan her an finansal sorunlarla karşılaşılabilir. Alınan yanlış bir karar ya da yönetimdeki bir zayıflık nedeniyle işletme kapatılmak zorunda kalabilir.

Bürokratik Zorluklar: Yeni bir iş kurmak isteyen girişimci, birçok kuruma birçok belge sunmak zorundadır. Bu da hem zaman hem de enerji kaybına neden olur.

Devralınmış Sorunlar: Eğer girişimci yeni bir işletme kurmak yerine, var olan bir firmayı devralıyorsa sorunlarını da devralmış demektir.

Büyük Firmalarla Rekabet: Küçük girişimciler, büyük reklam harcamaları yapabilen ve geniş dağıtım ağına sahip olan birçok büyük firmanın yanında ürünleri için talep yaratamama sorunu ile karşılaşabilirler.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Tüketim Toplumu Nedir? Bilinçli Tüketici Nedir? başlıklı makalemizde Bilinçli Tüketici, Bilinçli Tüketici Nedir ve Tüketim Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

  1. Pingback: Kendi İşinin Kurmanın Avantajları ve Dezavantajları | Guncel Teknoloji Haberleri
  2. İnsanın kendi işi gibisi yoktur.çakal yöneticilerin yüzüne bakmaktansa daha az kazan ama kendi işin olsun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.