Katlanabilir Mobil Köprü

Katlanabilir Mobil Köprü (Mobile Bridge)

Şimdi sizlere bahsedeceğim son Japon teknoloji olan katlanabilir bir köprü, adı mobil köprü. Taşınabilir bir sistem geliştirilmiş, ve devletin imkan sağlayamadı küçük ovalarda, nehir kenarlarında ve aklına gelebilecek iki tarafı ayırmış bir çukur varsa bu teknoloji ile çok kısa sürede iki tarafın iletişimini sağlıyor.

Bu mükemmel tasarımın gelişiminde Hiroşima Üniversitesi’ne teşekkürlerimizi sunuyoruz. Çok kısa sürede üretimine geçilmesi planlanan bu katlanabilir köprü projesi zamandan büyük tasarruf sağlayacak. Katlanabilir diyoruz ama nasıl bir köprü diye düşünmüş olabilirsiniz. Şimdi bir katlanabilir bir tasarım düşündüğümde ilk başta insanlardan başka geçebilecek bir sistem gözükmese de arabalarında ulaşımında olanak sağlayacak.

 

Mobil Köprü

Mobil Köprü

 

Katlanabilir köprü şuan gelişim aşamasında yani portatif aşamasında bile gerçekten bu eserine ne kadar sağlam ve güvenilebilir bir çalışma olduğunu görebiliyoruz. Bu mobil köprü tasarım olarak  akordiyona benzese de gerçekten kaliteli bir işçilik ortaya çıkmış. Şuan sadece katlarını açarak 21 metre uzayabiliyor ve uzak bir iki noktayı güvenli bir şekilde ulaşımına olanak sağlıyor.

 

Katlanabilir Köprü

Katlanabilir Köprü

Köprünün üretim nedenlerinin başında doğal afetler yer alıyormuş. İşte şehirlere su basabilir, deprem olabilir, heyelan olabilir olan bir köprü yıkılmıştır bir doğal afet nedeni ile bu köprü iş görür ve  bir çok doğal afet için ulaşılması güç noktalarda mobil köprü hizmete girecek gibi görünüyor.

 

Katlanabilir Mobil Köprü (Mobile Bridge)

Katlanabilir Mobil Köprü (Mobile Bridge)

 

Bu çok işlevsel özelliğe sahip köprünün kurulumu yaklaşık 1 saat sürüyor. Yani iki tarafın iletişimini en güvenli şekilde oluşturmak 1 saat gibi bir zaman alıyor. Kendine ait destekleyici çelikleri haricinde hiç bir kurulum ve ya hazırlık gerektirmeyen bu işlem kendine ait araçla geliyor ve katlanmış halde olan mobil köprü açılıyor ve dediğimiz gibi 21 metre uzuyor. Köprü hakkında bir diğer ve son bilgimiz ise orjinal adının Mobile Bridge olması

Katlanabilir Köprü Kurulumu ve Çalışması

Tanıtımıhttps://www.youtube.com/watch?v=9RL9IB90M2o

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Lexus'dan Araba Sürücülerinin Kalbine Eşlik Eden Renkli Arabalar başlıklı makalemizde Lexus, Lexus Kalp Ritmi ve Renk Değiştiren Arabalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.