Karakoyunlu Devleti ve Akkoyunlu Devleti Kısaca Özet

Akkoyunlu Devleti ve Karakoyunlu Devleti

Karakoyunlu Devleti Kısaca Özet (1365-1469)

XIV. yüzyılın ikinci yarısından XV. yüzyılın son çeyreğine kadar Doğu ve Gü- neydoğu Anadolu, Kafkasya, İran, Irak ve bir ara Herat bölgesine hâkim olan Karakoyunlular, bünyesinde çeşitli Oğuz topluluklarını birleştirmiş büyük bir konfederasyondur. Karakoyunlular Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Azerbaycan’ın Türkleşmesinde büyük rol oynadılar.

Timur’a karşı çok büyük direnç gösterdiler. Ancak daha sonraki dönemlerde Akkoyunlu Devleti ile yaptıkları mücadeleyi kaybederek bu devlet tarafından yıkıldılar. Türk-İslam kültürünün gelişmesine katkıda bulundular. Başta Tebriz olmak üzere birçok yerde cami, medrese, hastane ve köprü yaptılar. Bunlardan Cihan Şah’ın Tebriz’de yaptırmış olduğu Gök Mescit ve Medrese Karakoyunlular’dan kalan en güzel mimari eserdir.

 

Akkoyunlu Devleti Kısaca Özet (1350-1502)

XIII. yüzyıl sonlarından itibaren Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde varlıklarını hissettiren Akkoyunlular, 1469 yılından itibaren Karakoyunlu mirasına sahip çıkarak büyük bir devlet hâline geldi. Akkoyunlu küçük bir oymağın adı iken zamanla büyük bir siyasi kuruluşun adı oldu ve bu kuruluşta çeşitli Türkmen toplulukları yer aldı. Ankara Savaşı öncesinde Osmanlı Devleti ile mücadele içerisinde bulunan Timur’un yanında yer aldılar.

Akkoyunlu Devleti zamanında imar faliyetlerine büyük önem verildi. Anadolu ve İran’da cami, medrese, kervansaray, türbe ve saray gibi pek çok eser meydana getirildi. Akkoyunlu Devleti, Uzun Hasan döneminde Osmanlı Devleti ile yapılan Otlukbeli Savaşı sonucunda dağılma sürecine girdi. 1502 yı- lında ise Safeviler tarafından siyasi varlıklarına son verildi.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Windows 10 PRO RTM Full Türkçe MSDN ISO başlıklı makalemizde Windows 10 hakkında bilgiler verilmektedir.

  1. Pingback: Karakoyunlu Devleti ve Akkoyunlu Devleti Kısaca Özet | Guncel Teknoloji Haberleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.