Kansızlığın Nedenleri ve Belirtlileri Nelerdir

Kansızlığın Nedenleri ve Sebepleri

İzahında, aneminin, hemoglobin miktarının yıl ve cinsiyete yönelik dünya sağlık teşkilatı aracılığıyla kabul edilen kriterlerin altında kalması meydana geldiğini altını çizen Aydemir, hemoglobin miktarının yetişkin erkeklerde 13 g/dL, bayanlarda 12 g/dL’nin altı olarak kabul edildiğini ifade etti. Aydemir, 6 ay ile 6 yaş arası çocuklarda 11 g/dL’nin, 6-14 yaş arasındaki çocuklarda ise 12 g/dL’nin altındaki değerlerin anemi meydana geldiğini aktardı.

Açıklamasında en sık rastlanan anemi türlerinden anlatan Dr. Aydemir “Tanım olarak düşük miktarda demire ilişkili olarak kanın kırmızı hücrelerindeki azalmadır. Kansızlığın en sık sık görülen şekli budur. Demir, kanda oksijen taşıyan pigment durumda olan hemoglobinin mühim bir parçasıdır. Demir eksikliğinin sebepleri ise diyette az miktarda alınma, beden aracılığıyla az miktarda emilimi ve kronik kanamalar.”

Dr. Burcu Aydemir, izahında, çocuklarda kurşun zehirlenmesi sonucu olarak da demir eksikliği anemisi görüldüğüne dikkat çekerek, bedende ve kemik iliğindeki demir depolarının harcanması sonucu kansızlığın ağır ağır geliştiğini ifade etti. Çoğunlukla bayanlarda demir depolarının daha az olduğunun vurgusunu yapan Aydemir,

“Yüksek risk grubu içinde doğurganlık döneminde durumda olan ve tane dönemi nedeni ile kan kaybı durumda olan bayanlar, demir gereksinimi çoğalmış hamile ya da emziren bayanlar, çocuklar ve diyetinde yeteri kadar oranda demir mevcut olmayan bireyler yer almaktadır. Kan kaybına ilişkili risk faktörü aralarında peptik ülser, bağırsak kanseri, rahim kanseri, uzunca dönem aspirin tüketimi sayılmaktadır”ifadelerini kullandı.

DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİNİN BELİRTİLERİ

Izahında, demir eksikliği anemisinin belirtileri ve demir tarafından zengin besinlerden anlatan Dr. Aydemir, “Belirtileri, yemek dışındaki şeylere talep, ağız kenarında ve tırnaklarda çatlaklar, tırnaklarda biçimsizlik, tahriş olmuş dil halinde kendisini gösterir. Kırmızı et, karaciğer, balık, kuru üzüm ve yumurta sarısı demir tarafından zengin gıdalardır. Un, ekmek ve tahıllar demir ile zenginleştirilmiş olabilir”dedi.

FOLİK ASİT EKSİKLİĞİNE BAĞLI ANEMİ

Folik Asit eksikliğine ilişkili anemiden anlatan Dr. Aydemir, “Vücudun yeteri kadar kırmızı hücreleri oluşturmak amaçlı folik aside gereksinimi vardır. Folik asit meydana gelmediği vaziyetlerde kan hücresi yapımı azalmaya başlar. Bu durum sonunda anemi görülür. Folik asitin emilimini ve metabolizmasını etkileyen en mühim madde alkoldür.

Bu nedenle folik asit eksikliğine ilişkili anemi en bir sürü alkoliklerde görülür. Bununla Birlikte keçiden üretilen süt ile beslenmekte folik asiti düşürür. Öbür nedenler bağırsak hastalıkları, ağızdan edinilen doğum kontrol hapları, kanser amaçlı edinilen farklı ilaçlar ve epilepsidir. Belirtileri ise ishal, bunalım ile şişmiş ve kırmızı bir dil”ifadelerini kullandı.

B-12 VİTAMİN EKSİKLİĞİ ANEMİSİ

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Aydemir B-12 vitamininin anemisini ise şu şekilde açıkladı:

B-12 vitamininin emilimi mide de gerçekleşir. Bu emilimin gerçekleşmesi amaçlı mideB-12 asıl faktörü olarak bilinen bir maddeyi salgılaması gerekir. Bu etmenin eksikliği bu vitaminin eksikliğine neden olabilir. B-12 vitamini kırmızı kan hücresinin kemik iliğinden üretilmesi amaçlı lazımdır. Eksik miktar anemiye neden olabilir. Bu stil anemi daha bir sürü hayvan mahsulleri yemeyen vejeteryanlarda ve mide rahatsızlıklarında görülür.

B-12 VİTAMİN EKSİKLİĞİ ANEMİSİNİN KENDİNE ÖZGÜ BULGULARI

Açıklamasında bu aneminin kendine özgü bulgularını aktaran Aydemir, “Eller ve ayaklarda ürperme, bacaklarda, ayaklarda ve ellerde duyu kaybı, sarı ve mavi renklerle alakalı olarak renk körlüğü, şişmiş ağrıyan ve yanan bir dil, kilo kaybı, kararmış cilt, ishal, düzensizlik, bunalım ve entellektüel fonksiyonların düşmesi bu aneminin başlıca bulgularındandır”diyerek açıklamasını tamamladı.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Ayvanın Faydaları Yararları ve Ayva ile Kilo Verme başlıklı makalemizde Avya İle Kilo Vermek, Ayva ile Zayıflamanın Yolları ve Ayvanın Faydaları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.