Kadir Gecesi Nasıl İbadet Etmeliyiz Nihat Hatipoğlu

Kadir Gecesi

Tüm müslüman aleminin Kadir Gecesi mübarek olsun. Profesör Doktor Nihat Hatipoğlu hocamızın ağzından sizlere Kadir Gecesi yani muberek bu gece nasıl ibadet etmeliyiz sizlere bunlardan bahsetmek istiyorum.

Allahınizni ile şimdi sizlere biraz Kadir Gecesinden bahsetmek istiyorum. Kadir Gecesi biliyorsunuz ki Bin Aydan Daha Hayırlı Bir Gece. Bu mubarek gecede yapacağımız ibadetlerimiz ile normal günlük yaşantımızdaki bin aydan daha hayırlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu gece Allahü Teala bizler için dünyaya gelmiş ve Allahın elçisi görevini üstlenen Hz. Muhammed (s.a.v) efendimize yine bizler için Allahın kapısının anahtarını bu gece dünyaya indirdi. Bizler bunu da biliyoruz ki Kuran-ı Kerim bu gece Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) efendimize ulaştı ve sayesinde bu anahtar tüm dünyaya binlerce senede şükürler olsun ki yayıldı.

Kuran-ı Kerim ile Allahın izni ile inşaAllah Cennet Kapısından girmeyi nasip eylesin. Hepimiz ibadetimizi ve bize verilen sorumlulukları yerine getirerek, bizlere yasaklanan haramlardan sakınırsak inşaAllah bu kapıdan içeri girebileceğiz. Bu gece unutmayın ki Bin Aydan Daha Hayırlı Bir Gece. Günahlarımızın inşaAllah af edileceği, tövbe ederek işlediğimiz günahların suçundan inşaAllah ağırlığından ve günahlarından arınacağımız gece.

Kadir Gecesi Nasıl İbadet Edilir

Bu gece ilk önce bir kapı zorlama gecesi. Allahın kapısı bizlere her zaman açık ama o kapıdan doğru girmeyi bilmek lazım ve bu usülü ve adabı bilmek lazım. Bu kapıdan nasıl girebiliriz bu rahmet kapısından. İlk önce elbetteki tövbe ile girilir. Bu gece bu rahmet dolu Kadir Gecesinde dün ve diğer geçmişimizde işlediğimiz tüm günahlar için hatalarımız için tövbe etmeliyiz.

Allahtan tövbe istemekten kesinlikle çekinmemeliyiz. Unutmayın Allah bizim yaratıcımız ve iyilik ve merhamet kapıları her zaman biz kulları için açıktır. Asla vesvese etmemeliyiz, Allahın varlığı ve birliğine inanıp dua ve tövbe etmeliyiz.

Tövbe Etmeliyiz

Günahım az diyip tövbe etmemek olmaz. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) bile günde 70 defa tövbe edermiş. Peygamberlerin günahları yazılmasa bile diğer yandan bir insan olarak da Allahın verdiği emirleri gereğinden fazla getirip tövbe ederdi. Peygamber efendimiz bile her gün tövbe ederken bizim bu gece kesinlikle Allahın huzuruna çıkmamız lazım mümin kardeşlerim.

Kuran-ı Kerim Okuyun

Ve en önemlisi bu mubarek geceye anlam kazandıran Kuran-ı Kerim okumalıyız. İftardan sonra başlamamız gereken en önemli ibadetlerden birisidir. Tövbe ve dualarımızın kabulü için Allahın bu geceye önem kazandırdığı Kuran-ı Kerimi kesinlikle okumadan bu geceyi bitir memeliyiz. Unutmayın kitap aramızda bu zor bulunabilen bir şey değil. Cennetin anahtarı Kuran-ı Kerimdir ve bizim Allah için yapmış olduğumuz ibadetlerdir. Cennetin Anahtarı elimizin altında bunu kullanmayı bilmeyiz.

Cennet Elimizin Altında Değerini Bilmiyoruz

Allah bize resmen Cenneti vaat ediyor ama biz insanlar o kadar nankörüz ki gözümüzün önündeki en önemli şeyi görmezden gelip kendi dünya hayatımız için uğraş veriyoruz. Boş uğraşlar yaparak kafamız bir gün dank edeceğimizi biliyoruz o zaman neden ibadet etmiyoruz bilemiyorum. Allahın sözleri aramızdadır her zaman. Kuran ne demek Allahın sözleri demek bu sözler Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) vasıtasıyla bizlere iletildi.

Ve biz insanlar gerçekten bunun değerini bilmiyoruz. Biraz düşünerek Allhın sözlerin kelimesini genişletin beyninizde. Allah ya Allah bize mesaj veriyor ibadet edin diyor. Boş işler ile uğraşmamamız gerektiğini söylüyor bizlere verilen ibadet görevini yerine getirmemiz gerektiğini, bize yasaklanan haram kılınan şeyleri yapmamak, etmemek lazım.

Bu gece tüm günahlarımızdan Allahın izni ile arınacağız. Unutmadan kul hakkının tövbesi yoktur. Birisinin hakkını yediyseniz bunun için o kişiden helallik istemekten başka çareniz yoktur. Bizler Kuran okudukça Allah bizlere sesleniyor gibidir sanki. Bizleri uyarıyor gibidir, gibi değil öyle bizleri uyarıyor yanlışları yapmamız gerektiği için uyarıyor.

Kadr Suresi Okuyun

Bu gece en önemlisi Kadr Süresini okumalıyız. Yatsı namazında zammı sure olarak da Kadr süresi okumalıyız. Bu gecenin diğer anlam ve önemleri arasında yer alan şey ise darlık gecesi oluşudur. Biraz daha açıklamak gerekirse bu gece Allah o kadar çok melek indiriyor ki dünyaya manevi alemde yer kalmıyor. Kadr kelimesinin bir diğer anlamı darlık kelimesi buradan gelmektedir. Yer yüzünde meleklerin hareket edemeyeceği kadar çok melek indirmiştir dünyaya.

Helallik Almak

Bu gece yapılması gereken en önemli şeylerden biri de baba ve anne sağ ise onları öpmek. Ellerini öpmek ayaklarını öpmek onların ön önemlisi helalliğini almak ve sonra onları dualarını almak…

Kaza Namazı Kılmak

Ve bu gece bol bol kaza namazı kılmalıyız. Daha önce kılmadığımız, kılamadığımız namazları elimizden geldiğince kılmak lazım. Unutmayın bu gece bin aydan daha hayırlı bir gece bol bol namaz kılarsak Allahın izni ile namaz borcumuz kalmaz. Bu geceyi elimizden geldiğince namaz kılarak geçirirsek yani imsak vaktine kadar deniliyor iftardan sonra ve imsak vaktine kadar 6-7 saat sadece ibadet etmeliyiz. 6-7 Saat ibadet ederek inşallah bin ay kadar Allah bizlere sevabımızı kitabımıza yazar.

Bu gün iftardan sonra güzelce gusül abdesti alıp seccademizi serip Yatsı namazına kadar namaz kılmalıyız. Ve erkekler için söylemek istiyorum Teravi namazını kılın bu gece kesinlikle kılın. Namazlarımızı camii de cemaat ile kılmaya çalışmalıyız. İmsak vaktine kadar Cami’de ibadet edip sabah namazı ile bu geceki görevimizi sonlandırmalıyız.

Kaza Naması Nasıl Kılınır

Mübarek Kadir Gecesinde ibadetlerimiz arasında eksik etmememiz gerek ön önemli şey Kaza namazı kılmaktır. Geçmişimizde kılmadığımız namazlar için Kaza namazını bu gece kesinlikle kılmalıyız. En az toplam bir gün kılınan namaz rekatı kadar bir kaza namazı kılmalıyız. Elimizden geldiğince çok kılmalıyız ki geçmişimizde kılamadığımız namazların borcunu Allah bu gecenin hatrına silsin.

İlk kaza namazına başlamadan önce niyet etmeliyiz yani namazımızın niyeti önemli. Bu kaza namazı diğerlerinden farklı çünkü geçmişimizdeki tüm kılamadığımız namazlar için niyet edeceğiz. Peki kadir gecesi kaza namazının niyeti nasıl olmalı derseniz hemen aşağıda sizler için sıraladım.

1. Adım

1: Sabah Namazı Kazası: Yarabbim niyet ediyorum ilk kazaya kalan sabah namazımı kılmaya Allahım kabul eyle.

2: Öğle Namazı Kazası: Yarabbim niyet ediyorum ilk kazaya kalan öğle namazımı kılmaya Allahım kabul eyle.

3: İlkindi Namazı Kazası: Yarabbim niyet ediyorum ilk kazaya kalan ilkindi namazımı kılmaya Allahım kabul eyle.

4: Akşam Namazı Kazası: Yarabbim niyet ediyorum ilk kazaya kalan akşam namazımı kılmaya Allahım kabul eyle.

5: Yatsı Namazı Kazası: Yarabbim niyet ediyorum ilk kazaya kalan yatsı namazımı kılmaya Allahım kabul eyle.

2. Adım

2. adımda ise 1. adım ile aynısı yapacağız bu sefer ilk kazaya değil son kazaya niyet edeceğiz.

1: Sabah Namazı Kazası: Yarabbim niyet ediyorum son kazaya kalan sabah namazımı kılmaya Allahım kabul eyle.

2: Öğle Namazı Kazası: Yarabbim niyet ediyorum son kazaya kalan öğle namazımı kılmaya Allahım kabul eyle.

3: İlkindi Namazı Kazası: Yarabbim niyet ediyorum son kazaya kalan ilkindi namazımı kılmaya Allahım kabul eyle.

4: Akşam Namazı Kazası: Yarabbim niyet ediyorum son kazaya kalan akşam namazımı kılmaya Allahım kabul eyle.

5: Yatsı Namazı Kazası: Yarabbim niyet ediyorum son kazaya kalan yatsı namazımı kılmaya Allahım kabul eyle.

2 defa tekraren namaz kıldıktan sonra Allah inşallah kılamadığımız tüm namazların borcunu siler.

 

Kadir Gecesi Nasıl İbadet Etmemiz Gerektiğini İçin

Daha Fazla Bilgi İçin Bu Videoyu İzleyin

 

Kadir Gecesi Nasıl İbadet Etmeliyiz

Kadir Gecesi Nasıl İbadet Etmeliyiz

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Ramazan Ayı Kadir Gecesi Mesajları 2015 başlıklı makalemizde Ramazan Ayı Kadir Gecesi, Ramazan Ayı Kadir Gecesi Mesajları ve Ramazan Ayı Kadir Gecesi Mesajları 2015 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.