Ispanak, Zerdeçal ve Domates İle Zayıflayın

Ispanağın, Zerdeçalın ve Domatesin Faydaları

Kış sebzelerinin vazgeçilmezleri aralarında yer alan ıspanak, A, B1, B2, C, E vitaminleri, fosfor, kalsiyum, demir, folik asit ve farklı minareller içeren. Ispanağın kalorisi düşüktür ama vitamin ve mineral yönünden besleyici bir sebzedir. Ispanak bilindiği benzeri kansızlığa iyi gelir. Zayıflamak isteyenlerin de ilk tercih edeceği sebzelerden biri olmalıdır. Ispanak sindirimi kolaylaştırır ve idrar söktürür. Her iki durumun da kilo vermede etkisi vardır.

Çiğ olarak salatalarda tüketilen ıspanak zengin lif kaynağıdır. Bu yeşilliğin bir gizemi de, iştahı bastıran proteinleri vücudunuza saklıca sokarak kalorilere veda etmenizi olanağı sağlar. Ispanaktaki bu proteinler öğünler daha sonra vücudumuzdaki açlık hormonlarını azaltmaya destekçi olur. Sıhhatli zayıflamak için ana öğünlerde bir kase yoğurtlu ıspanak tüketmek güzel bir tercih olacaktır.

DOMATESİN FAYDALARI

Domates, demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri ile A, B ve C vitaminleri tarafından oldukça zengin bir besindir. Özellikle içeriğinde yer alan fazlaca lif kabuklarıyla tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırır. Domates, mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına destekçi olur ve kabızlığı karşılar. İyi bir idrar söktürücüdür ve bedendeki zarar veren maddelerin uzaklaştırılmasına katkıda bulunur. Cilt sağlığı için de faydalı yaşanan domates, yaşlanmayı geciktirir ve cildi canlandırıp tazelik verir. Domates, C vitamini ve içeriğindeki asitler sayesinde metabolizma sürecini hızlandırmayı olanağı sağlar. Bu vaziyette da kilo vermeniz kolaylaşır.

Aynı sürede karaciğerin yüksek miktarda yağ tortusunu süzmesini de destekçi olur. Kalori denetimi yaparken vücudumuzun vitamin ve mineral eksikliği çekmemesi için domates suyu içebilirsiniz. Düşük kalorili yaşanan taze domates suyu hem vücudun gereksinim duyduğu suyu olanağı sağlar aynı sürede ek olarak uzun süre tok hissedilmesine destekçi olur. Domatesin A vitamini vaziyetinden zengin olması da saç sağlığı için yararlıdır. A vitamini saç köklerini güçlendirir ve saça doğal bir parlak olmak verir. Domates, C vitamini ve içeriğindeki asitler sayesinde metabolizma sürecini hızlandırmayı olanağı sağlar. Bu vaziyette da kilo vermeniz kolaylaşır. A vitamini ve potasyum yönünden zengin yaşanan domatesin içerisinde bulunan asitler bununla beraber cildi sıkılaştırır.

ZERDEÇALIN FAYDALARI

Zerdeçal‘ın faktör maddesi curcumin’dir. Curcumin vücudu kansere karşın korumaktadır ve tümör hücresinin çoğalmasını engelleyici özelliğe sahiptir. Araştırmalarda Curcuminin antioksidan etkisinin E ve C vitaminlerinden ek olarak kuvvetli meydana geldiği görülmüştür. Zerdeçalın kullanılan bölümü toz haline getirilmiş köküdür. Yararları Antioksidan etkilidir. Hint baharatlarından biri yaşanan zerdeçaldaki faktör madde yağları yakılmasını sağlıyor.

Ayrıca yüksek proteinli gıdaların çözülmesini sağlayarak sindirime destekçi oluyor. Yağ dokusunun gelişmesini de bastırıyor. Bununla Beraber Zerdeçal, hazmı kolaylaştırır ve ödem attırır. Mideyi kuvvetlendirir, hazmı kolaylaştırır ve bu sayede kilo vermenize de destekçi olur. Yemeklerde kullanılan Zerdeçal, suda kaynatılarak çay yapılarak da içilebilir. Zerdeçal’ı çay yapılmasının dışarısında bal ile beraber de tüketilebilirsiniz.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Spor Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken İpuçları başlıklı makalemizde Spor Yaparken Bilmeniz Gerekenler, Spor Yapmanın İpuçları ve Zayıflamak İçin İpuçlarını Takip Edin hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.