I.Murat ve Yıldırım Bayezit Dönemi Faaliyetleri

Ankara Savaşı ve Fetret Dönemi

I. Murat Dönemindeki Faaliyetler: Osmanlı Devleti’nde, Anadolu’da Türk siyasi birliğini sağlama çalışmaları, Orhan Bey döneminde Karesioğulları Beyliği’nin hâkimiyet altına alınmasıyla başlamıştı. I. Murat döneminde ise Anadolu Türk siyasi birliğini sağlamada beyliklere karşı genelde barışçı bir politika izledi. Ancak Karamanoğulları Beyliği kendisini Anadolu’da Türk Selçuklu Devleti’nin mirasçısı olarak kabul ediyor ve Osmanlı Devleti’ni rakip olarak görüyordu.

Ayrıca diğer Türkmen beyliklerine baskı uygulayarak Anadolu’da Türk siyasi birliğini tek başına sağlamak istiyordu. Nitekim Karamanoğulları Beyliği’nin tehdidine maruz kalan Germiyanoğlu Süleyman Şah, bu durum karşısında Osmanlı Devleti’ne yakınlaşma ihtiyacı duydu. Bu amaçla kızını I. Murat’ın oğlu Yıldırım Bayezit’e verdi. Çeyiz olarak da Kütahya, Tavşanlı, Simav ve Emet’i Osmanlı Devleti’ne bıraktı (1381).

Bir süre sonra Hamitoğulları Beyliği’nden Isparta, Akşehir, Seydişehir, Beyşehir ve Yalvaç satın alınma yoluyla Osmanlı Devleti’ne katıldı (1382). Karamanoğulları Beyliği’yle yapılan savaşı Osmanlı Devleti kazandı (1387). Karamanoğlu Ali Bey’in Osmanlı Devleti aleyhine faaliyette bulunmayacağına dair söz vermesi üzerine beyliğin devamına izin verildi.

 

Yıldırım Bayezit Dönemi Faaliyetleri

Yıldırım Bayezit Dönemi Faaliyetleri

Yıldırım Bayezit Dönemi Faaliyetleri

Osmanlı Devleti’nin Balkanlardaki faaliyetleri ve I. Murat’ın Kosova’da şehit edilmesi sonucu meydana gelen hükümdar değişikliğini fırsat bilen bazı Anadolu beylikleri bu durumdan yararlanmak istediler. Başta Karamanoğulları olmak üzere Aydınoğulları, Saruhanoğulları ve Menteşeoğulları Osmanlı topraklarına saldırdılar. Bu durum karşısında Yıldırım Bayezit süratle Anadolu’ya yöneldi. Anadolu beylikleri ile yapılan savaşlar sonrasında Karamanoğulları, Germiyanoğulları, Aydınoğulları, Menteşeoğulları, Saruhanoğulları, Candaroğulları (Kastamonu Kolu) beylikleri ve Eratna Devleti toprakları Osmanlı topraklarına katıldı.

Böylece Anadolu Türk siyasi birliği büyük ölçüde sağlandı. Ayrıca Memluklere bağlı olan Dulkadiroğulları Beyliği’nden Malatya, Besni, Elbistan ve Darende alındı. Osmanlı toprakları Orta Fırat Bölgesi’ne kadar genişledi. Bu durum Osmanlı Devleti ile Memluklerin arasının açılmasına neden oldu.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Windows 10 PRO RTM Full Türkçe MSDN ISO başlıklı makalemizde Windows 10 hakkında bilgiler verilmektedir.

  1. Pingback: I.Murat ve Yıldırım Bayezit Dönemi Faaliyetleri | Guncel Teknoloji Haberleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.