Havlunun Uzun Ömürlü ve Yumuşak Kalmasının Sırları

Havlu Temizliği

Havlular, çok çabuk zaman içinde sertleşerek pörsük ve kötü göründüğü gibi, nemi çekmede yoksul kalabiliyor.

Evimizin her gün kullanmış olduğumuz havluları, uzun müddet yumuşaklığını kaybetmeden kullanabilmek için temizlik şekilleri ve kullanıma uyanıklık etmeniz büyük önem taşıyor taşıyor diyebiliriz. Havluları tüm aile bireyleri ortak kullanmakta ve sildiğimiz zaman tüm mikroplarımızı ortak noktada yani havlumuzda biriktiriyoruz.

1. Havluları Askıya Tek Tek Asın

Bir askıda birden fazla havlu olduğu zaman nem katmanları hapsolur ve yeteri kadar nem alamaz bu yüzden tek tek kurutabilirseniz yada ayrı yerlerde kurutabilirseniz çok daha iyi olabilir. Havlular bir arada durunca bu da bakteri ve miktop oluşumuna davetiye çıkarır. Havluyu kullandıktan sona tam olarak kuruyabilmesi için tek olarak olarak askıya asmak daha iyi bir yok aslında en doğrusudur.

 

2. Elinizden Geldiğince Çok Yıkamaya Özen Gösterin

Havlular kullanım sıklığına uygun olarak yıkanmalıdır. Banyo havlularını her üç kullanımdan sonrasında yumak doğrudur. defa havluları ise günde birçok defa kullanıldığı için daha pıtrak yıkanmalıdır. Her gün yıkamak daha iyidir, yada her gün farklı bir haclu kullanmak. Bir hatta kalabalık bir aileniz varsa havlu sağlığına dikkat etmelisinizdir.

3. Değişik havlular kullanın

Sürekli bire bir havluyu kullanmak da havlunun ömrünü kısaltır. Mümkünse en az dört set havlu bulundurmalısınız ve dönüşümlü olarak kullanmalısınızdır. Böylecene her havlu haftada bir kullanılacak şekilde çıkartırsınız ve havlunuzun ömrü uzamış olacaktır.

4. Önerilen Deterjan Dozundan Fazla Kullanmayın

Fazla deterjan kullanımı havluları sertleştireceği gibi, bir güzel durulanmadığı takdirde bakteri ve küf oluşumuna da davetiye çıkarmış olur. Havlularınızı yıkarken, önermiş olduğu kadar arıtıcı kullanın ve aşırı denli deterjan kullanımından kaçının. Böylecene hem daha okşayıcı, yumuşatıcı ve temiz havlulara kavuşursunuz, Hem de deterjanınızı uzun bir şekilde kullanıyor olursunuz.

5. Yeteri Derece Sıcak Suda Yıkamalısınız

Havluları yıkarken suyun sıcaklığı büyük önem taşır. Mikropları öldürebilmek için havluları yeterli sıcaklıktaki su ile yıkamak gerekir.

6. Kurutmadan Önce Çırpın

Havluları yıkayıp, kurutucuya yerleştirmeden veya kurutmaya bırakmadan önce ilkin büsbütün çırpmak havluların biraz kabarık olmasını sağlayabilir. Havluları sadece katlamadan önce değil, kurutucuya yerleştirmeden evvela bile iyice çırpmalısınız.

 

7. Yumuşatıcıyı aşırıya kaçırmayın

Aşırı yumuşatıcı koymak havlunun emiş oranını olumsuz etkiler. Büyük oranda yumuşatıcıyı su ile açarak ilave etmek gerekir. Her üç yahut dördüncü yıkamada da bir yumuşatıcı kullanmamanızı öneririz.

Bu önerilere uyarak havlularınızın ömrünü uzatabilir, daha yumuşak ve gerçekten temiz olmalarını sağlayabilirsiniz.

 

Havlu Temizliği

Havlu Temizliği

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Halı Lekesi Nasıl Çıkarılır İşte Pratik Adımlar başlıklı makalemizde Halıdaki Lekeler ve Halıdaki Lekeler nasıl Çıkarılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.