Guatr Hastalığı Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Guatr Hastalığı Nedir

Guatr hastalığı nedir ve guatr belirtileri nelerdir sorularına anlaşılabilir şekilde açıklıyoruz. Guatr , tiroid bezinin büyümesidir . Guatrı koltuk alan bir bireyin tiroid hormonu düzeyi normal olabileceği benzeri , ihtiyaçtan dik ( hipertiroidzm ) veya az ( hipotroidizm ) oranda tiroid hormonu üretilebilir. Boynun aşağı bölümünde ( adem elmasının altında ) koltuk alan , kelebek şeklindeki tiroid bezi normalden pek büyürse birey guatr rahatsızlığı var demektir .

 

Guatr çoğunlukla ağrılı bir sıhhat problemi olmamakla beraber , fazla yükselen tiriod bezi yutkunmayı güçleştirebilir ve öksürüğe ne sebeple olabilmektedir . Bir Takım hasta olanlarda guatr gündelik yaşamı etkilemez ve tiroid bezindeki şişlik dışardan bakıldığında fark edilmez.

 

Guatr Belirtileri Nelerdir?

Tiroid bezi bir sürü pek büyürse , boyunda yaşanan şişlik belirgin şekilde guatra işaret eder . Ne var ki bir takım vaziyetlerde guatr bulguları yalnızca başı ağrısı veya nedensiz kaşıntı olabilmektedir. Üstelik bir takım guatra hastalarında hiç bir belirti görülmemektedir. Yine de en sık sık görülen guatr belirtisi tiroid bezinin şişmesidir. Bezin büyümesi sebebiyle, boyun kısmında birdenbire yaşanan şişlik veya şişlikler oluşabilir.

Bu şişlikler cilt yüzeyinde belirgindir ve tıraş olurken, yüzünüze makyaj yaptığınız zaman büyük ihtimal fark edebilirsiniz. Yüzünüzdeki şişliğin büyüklüğü, minik bir şişlikten, boynun aşağı bölgesinin tamamıyla şişmesine civarı değişebilmektedir.

Nadir vaziyetlerde, fazla şişen tiroid bezi soluk borusuna stress inşa ederek soluk alıp vermeyi güçleştirebilir. Benzer stress neticesi öksürük , hırıltılı soluk alıp verme ve yutkunma güçlüğü meydana gelebilir.

Ancak bu fazla durumlar öncesinde, şişliği fark ederek bir uzmana gitme gereksinimi duyarsınız ve doktorunuz tiroid bezinin bu riskli vaziyetlere yol açmaması amaçlı lazım gelen müdahaleyi yapacaktır.

Yine guatr sebebiyle fazla şişen tiroid bezi boyun kısmında koltuk alan damarlara stress yapabilir ve kan akışını azaltabilir . Bu vaziyette oksijen azlığından ötürü başı dönmesi yaşayabilirsiniz .

Guatr Hastalığı Diğer Belirtileri : Guatrın başka bulguları arasında; kalp çarpıntısı , gözlerin şişmesi , titreme , ishal , mide bulantısı , istifra (istifra (istifra (kusma))) , terleme yer almaktadır .

 

Guatr Teşhisi Ne Türlü Yapılır?

Doktor fizyolojik kontrol esnasında, parmak uçlarıyla boyun bölgesini kontrol eder. Bu kontrol esnasında şişen tiroid bezi saptama edilebilir.  Elle hissedilemeyen guatr amaçlı ve tiroid hormonu imalatının ne düzeyde meydana geldiğini belirleyebilmek amaçlı kan testi yapılır.

Tiroid bezinde yaşanan şişlikte ve etrafında kanserli bir ur olup olmadığının belirlenebilmesi amaçlı tiroid taraması ve tiroidin ultrason filmi kullanılır. Bu film ve taramada nodüller bulunursa bu nodüllerden misal alınarak ( biyopsi ) laboratuvar ortamında incelenir ve tiroid kanseri aranır.

 

Guatr Hastalığının Nedenleri?

Farklı guatr türleri çeşitli sebeplerle oluşabilmektedir. Basit Guatr ( Endemik ) : Temel guatr hastalığı, rastgele bir nedene ilişkili olmadan veya tiroid bezinin yeteri kadar miktarda tiroid hormonu üretememesi sebebiyle görülebilir. Tiroid bezi vücudun gereksinim duyduğu hormonu üretebilmek amaçlı büyümeye başlar.
Basit guatr başka isimiyle ” endemik guatr ” bayanlarda , 40 yaş üzeri kadın ve erkeklerde , ailesinde guatr problemi bulunan kişilerde en bir sürü görülen guatr türüdür . Bazı ilaçların ( lityum veya aminoglutethimide benzeri ) uzunca müddetli kullanımının da guatra yol açtığı bilinmektedir.

Toksik Nodüler Guatr: Bu guatr türünde yükselen tiroid bezi üstünde yuvarlak nodüller görülür . Bu nodüller gereğinden pek tiroid hormonu üretilmesine neden olur. .

Guatrın mümkün nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;

İyot Durumundan Eksik Beslenme: Guatr , yeteri kadar miktarda iyot mevcut olmayan coğrafyalarda ek olarak sık görülmektedir . Bir Takım ülkelerde iyot eksikliği guatrın başlıca nedenidir .

 

Guatr Hastalığı Nedir

Guatr Hastalığı Nedir

Deniz ve toprakta koltuk alan ve tüketilen deniz mahsulleri , sebze ve süt ürünleriyle edinilen iyot eksildiğinde tiroid bezinin hormon yapımı azalır. 1990’lı senelerde iyot eksikliğini engellemek amaçlı AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI ve İngiltere’de sofra tuzlarına iyot desteği yapılmaya başlanmıştır . Ne var ki pek iyot tüketmenin de guatr rizikonunu yükselttiği unutulmamalıdır. Yaş: 40 yaş üzeri yetişkinlerde guatr riski artmaktadır.

 

Guatr Hastalığı Nasıl Oluşur, Neler Tetikler

Cinsiyet: Bayanlar erkeklere yönelik guatra ek olarak yatkındır .
Bağışıklık Sistemi: Bağışıklık sistemi sıkıntıları yaşayanlar veya yaşamış olanların guatr riski ek olarak yüksektir .

Hamilelik ve Menopoz: Hamilelikte ve menopoz çağında guatr hastalığı riski yükselmektedir .

Bazı İlaçlar: Lityum , antiretrovirals , immünsüpresifler , amiodaron ( kalp ilacı ) benzeri ilaçlar guatr rizikonunu yükseltir .

Radyasyon: Boyun ve göğüs bölgesi radyasyona maruz olan ( mesela radyoterapi sebebiyle ) kişilerde guatr ek olarak sık görülür .

Hipertiroid: Tiroid bezi fazla etkin ise bez genişleyebilir .

Hipotiroid: Vücudun gereksinim duyduğu tiroid hormonu yeteri kadar miktarda üretilemiyorsa , tiroid bezi öğrenci yanıt verebilmek amaçlı büyüyebilir .

Sigara: Yapılmış Bulunan araştırmalar sigara kullanan ve iyot yetersizliği yaşayanların guatr rizikosunun mühim oranda arttığını meydana koymaktadır .

Bazı Enfeksiyonlar: Bir Takım parazit ve bakteriler guatr oluşma rizikonunu arttırmaktadır .

Bazı Gıdalar: Koltuk fıstığı , soya fasulyesi , tofu ve ıspanak benzeri gıdalar bir takım kişilerde guatra rizikonunu yükseltmektedir .

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Aile Planlaması Nedir ? Önemi Nedir ? başlıklı makalemizde Aile Planlaması, Aile Planlaması Nedir ? ve Aile Planlamasının Önemi Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

  1. Pingback: Guatr Hastalığı Nedir ? Belirtileri Nelerdir ? | Guncel Teknoloji Haberleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.