Green Card & Diversity Visa Program Nedir ?

Diversity Visa Program Nedir

Green card, ABD hükumetinin yılında sistem olarak kurmuş olduğu vize sistemidir. Sistemi bizler Yeşik Kart olarak tanırız. Amerika’da yaşamak, orada bir iş kurmak ve ya çalışmak isteyen ve Amerika vatandaşı olmayan kişiler için fırsat tanıdığı bir vize programıdır. Bu programın tam adı Diversity Visa Program, bununla birlikte kendilerine başvuranlar arasında çekiliş yapılır ve her sene belirli sayıda kişiye bu hakları tanır.  Herkesin hayalidir bir Amerika sevdası, orada bir hayat bir yaşam sevdası…

Green Card Nedir ?

Green Card bir göçmen vizesi durumunda , Amerika Birleşik Devletleri’nde müddetsiz ( hayat boyu ) oturma ve iş onayı olanağı sağlar .

Amerika Birleşik Devletleri Göçmen Ofisi , Ülkenin nüfusundaki kültür çeşitliliği artırmak için her sene dünyanın çok çeşitli ülkesinden göçmen vatandaş onay etmektedir . Amerika’da göçmen olarak yaşamanın yöntemlerinden biri de , Amerika Birleşik Devletleri’nin 1990 seneninden beri resmi olarak yürürlüğe koyduğu Green Card çekilişine ( Diversity Visa Program ) katılmaktır . Yapılmış Durumda Olan bu çekilişle her sene tahmini 55.000 yabancı ülke yurttaşı Green Card sahibi olmaktadır .

Çekilişi galip gelen bireyler AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI‘de çok kez oturma ve iş onayı , öbür isimiyle Yeşil Kart ( Green Card ) kazanmış olabilir . Yeşil Kart‘ın kazanılması halinde Türk vatandaşlığınız devam ederken , Amerikan yurttaşlarının yararlandığı pekçok haktan da yararlanma hakkınız olabilir . Green Card aldıktan 5 sene ardından dileyen Yeşil Kart sahibi , Amerikan yurttaşlığına başvurabilir ve tam yurttaşlık alabilirsiniz.

 

Green Card Diversity Visa Program Başvuru Şartları

Green Card çekilişine teşrif etmek isteyenler çekilişe katılmaya uyumlu ülkelerden birinin yurttaşı olmalıdır. Çekilişe katılmaya uyumlu olmayan ülkelerin listesi her yıl Amerikan Hükümetince izah edir.

Başvuru yapacak kişiler lise veya dengi bir okul mezunu olmalıdır . Şayet katılımcı , lise veya dengi bir okul mezunu değilse nihai 5 ( 5 ) yıl içerisinde öğrenim , deneyim veya ihtisas gerektiren bir bölümünde en az 2 ( 2 ) yıl çalışmış olmalıdır. Katılımcılara yıl sınırlaması getirilmez. Şartlar içinde belirtilmese de 18 yaşından kocaman olmanız gerekir.

 

Green Card Nedir

Green Card Nedir

Katılımcının İngilizce bilmesi gerekmez. Fakat bu vaziyette ülkeye gittikten ardından yaşayacağınız zorlukları göz önünde bulundurmalısınız. Başvuruda bulunacak bireyin bir eşya varlığının veya para bazlı birikiminin olması gerekmez. Green Card müracaatlarının 2005 seneninden bu yana web üzerinden yapılması zorunlu duruma gelmiştir. Posta ile yapılmış olan başvurular değerlendirilmemektedir .

Evli bireylerin eşleri yerine da müracaat yapması şanslarını ikiye katlar. Evli Çiftlerden rastgele biri kazandığında öbür eş ve çocuklar da kazanmış olabilir.

 

Green Card Çekilişi Nasıl Yapılır?

Bütün başvurular Kentucky Consular Center başka bir deyişle Çekiliş Merkezi’nde toplanır ve altı coğrafi bölgeye terk ederek numaralandırılır . Çekiliş , müracaat sürecinin sonunda bir PC aracılığıyla yapılır . Pc her bölgeden yapılmış olan başvurular arasından rastgele seçimler yapar . Çekilişte tüm başvurular eşdeğer talihe sahiptir .

ABD Göçmenlik Ofisi çekilişi kazananlara posta yöntemiyle bilgi vermez . Neticeler Göçmenlik Bürosunun resmi web sitesinde Sizlere özel olarak verilen “Confirmation” numarasıyla Müracaat Eden kişi aracılığıyla kendi kontrol edilir . Şayet galip gelen talihliler arasındaysanız, müracaat dosyasında evraklarınızı bitirmek için neler yapmanız gerektiği ingilizce olarak anlatılır.

Çekilişi kazananların listesi AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI büyükelçilikleri dahil olmak üzere olmak üzere hiçbir kurum ve kuruluşa verilmemekle beraber çekilişi kazanamayanlara da bilgi verilmez.

Green Card başvuru site adresi: https://www.dvlottery.state.gov/

Green Card Başvurusu

Green Card Başvurusu

Green Card Prosedürü

Green Card için yapacağınız başvurularda uyarı etmeniz gerekli olan nokta bilgilerinizin bir kerede, eksiksiz ve hatasız olarak görevli makamlara ulaşmasıdır. Bunun yanında başvurular şüphesiz web üzerinden yapılmalı ve müracaat müddeti içerisinde görevli mercilere ulaştırılmalıdır. Green Card çekilişi için müracaat eden her biri eşdeğer talihe sahiptir. Ayrıntılı bilgi için Müracaat Kurallarıyla Green Card Müracaatı bölümlerimizi bulabilirsiniz.

 

Green Card Çekilişi ve Sonrası

Green Card piyangosunu kazananlar Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmek ve ülkede oturmak zorunda değildir . Fakat talihlinin Green Card hakkını kaybetmemesi için Green Card Vizesi’ni aldıktan sonraki 6 ay içerisinde bir defa, bunu izleyen yıllarda de senede en az bir defa giriş yapması gerekir. Green Card sahibinin giriş yaptıktan ardından ülkede kalma müddeti mühim değildir .

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Aile Planlaması Nedir ? Önemi Nedir ? başlıklı makalemizde Aile Planlaması, Aile Planlaması Nedir ? ve Aile Planlamasının Önemi Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.