Glikoliz Nedir

Glikoliz

Hücresel solunumun ilk aşamasında glikoz kademeli olarak parçalanarak pirüvik aside dönüştürülür. Bu olaya glikoliz adı verilir. Glikoliz sırasında ATP ve NADH+H+ üretilir. Glikoliz, hücrenin sitoplazmasında enzimler yardımıyla gerçekleşir. Şekerden glikoliz yoluyla enerji kazanımı tüm canlılarda ortaktır. İster oksijenli ister oksijensiz solunum yapsın, tüm canlılarda glikoliz görülür. Glikoliz sırasında, 6 karbonlu bir glikoz molekülü bir dizi kimyasal reaksiyonla iki adet 3 karbonlu pirüvik asit molekülüne dönüşür (Şema 1.6). Glikolizin ilk aşamasında enerji harcanırken ikinci aşamasında enerji elde edilir.

Glikoliz reaksiyonlarının başlayabilmesi için substratların (organik molekül) enerji kazanarak aktifleşmesi gerekir. Bunun için gerekli olan enerji ATP molekülünden sağlanır. ATP’den bir fosfat grubu substrata aktarılır ve ADP oluşur. Bir glikoz molekülünün glikoliz yoluyla parçalanması sırasında bu şekilde 2 ATP harcanır. Glikolizde substratların oksidasyonu sırasında moleküllerden ayrılan hidrojenler (elektronlar) NAD+ molekülüne aktarılır ve NADH+H+ oluşur. NAD+ elektron taşıyıcı bir koenzimdir, fotosentezde kullanılan NADP+ molekülüne benzer şekilde iki elektron ve bir proton alarak NADH’ye indirgenir ve protonu (H+) çözeltiye bırakılır.

Glikoliz Nedir

Glikoliz Nedir

Bu molekülün taşıdığı elektronların enerjisi daha sonra ATP sentezinde kullanılır. 1 glikoz molekülünün glikoliz yoluyla parçalanması sırasında 2 NADH+H+ üretilir. Glikolizde, oksidasyon sırasında substratlardan ayrılan hidrojenlerin yerine bağlanan fosfat grupları ADP molekülüne aktarılarak ATP sentezlenir . Bu olaya substrat düzeyinde fosforilasyon adı verilir. Glikolizde substrat düzeyinde fosforilasyonla her glikoz molekülü başına 4 ATP sentezlenir. 1 glikoz molekülünün glikoliz yoluyla parçalanması sonucunda 2 ATP harcanırken 4 ATP sentezlenir. Net kazanç 2 ATP’dir. Ayrıca 2 NAD+ koenzimi elektron alarak indirgenir ve 2 NADH+H+ molekülü oluşur. Glikoliz sırasında glikoz molekülünün yapısındaki enerjinin çok az bir kısmı açığa çıkarılır. Enerjinin büyük bir kısmı pirüvik asit molekülünün yapısında kalır.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Canlılık ve Enerji & Canlılarda Enerji Dönüşümleri başlıklı makalemizde Canlılarda Enerji Dönüşümleri, Canlılarda Enerji Dönüşümleri Biyoloji ve Canlılarda Enerji Dönüşümleri Konu Anlatımı hakkında bilgiler verilmektedir.

  1. Pingback: Glikoliz Nedir | Guncel Teknoloji Haberleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.