G20 Zirvesi Nedir G20 Ülkeleri Hangileridir

G20 Ülkeleri

Dünya ekonomisinin neredeyse %75’nin elde tuttuğu Türkiye’nin de aralarında bulunduğu en büyük  19 ülke ve Avrupa Birliği Komisyonu’da dahil toplam da 20 birliğin oluşturduğu birliğe G20 diyebiliriz. G20 Zirvesi yani bu 19 ülke ve 1 Komisyon 15 Kasım 2015 Pazar günü öğlen saatlerinde başlayacak bir toplantı ile tüm dünyanın kalbi Antalya’da olacak. G20 Zirvesi toplam 2 gün sürecek bir toplantıdır.

 

Örnek olarak komik ama bir o kadar da ilginç bir tablo göstermek istiyorum sizlere Suudi Arabistan’a ait. Size Suudi kral’dan bahsetmek istiyorum 20 TIR’a yakın eşya getirmiş. Her şeyini kendi getirtmiş kargo uçakları aracılığı ile. Tuvaletini bile getirtmiş ki DNA örnekleri alırlarsa hastalığı gibi sağlık bilgileri açıklığa kavuşmasın diye. Zaten tabak çanak söylemiyorum. Yemekleri, aşçıları her şeyini getirtmiş gibi görünüyor. Burada toplam 2 hafta geçirecek. Heyeti yaklaşık 1000 kişi ve bir oteli tamamen kapatarak kendine çalıştırır duruma getirtmiş. Bu otellerin masrafı günlük sadece 1 Milyon$ gibi bir rakamdan ibaret kendileri için.

 

G20 hakkında biraz bilgi vermeden önce ülkemize bu toplantının neler kazandıracağından bahsetmek istiyorum. Türkiye G20 liderliği konusunda ilk defa bir deneyim kazanacak. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde olacak bu G20. Zirveye ait ülkeler sayesinde Türkiye’nin en işlek turizm yeri olan ve G20 zirvesinin toplantısının gerçekleşeceği yer olan Antalya’yı tüm dünya reklam yapacaklar. Bu sayede 2016 yazı için güzel bir turist getirisi bekleniyor. Ayrıca katılan ülkelerin peşinden getirdikleri heyet ile bu toplantı sayesinde en az 100 Milyon$ gibi bir ticaret gerçekleşecek.

 

Türkiye’de gerçekleşecek olan bu toplantının genel konusu geçtiğimiz gün Paris’de gerçekleşen patlama terör olayları ve ülkemizdeki terör olayları daha sonrasında dünya genelindeki terörizm hakkında, daeş ve esad konusuna deyinecekler başka bir konu varsa buradan güncelleyerek bilgilendiririm sizleri.

 

G20 Antalya

G20 Antalya

G20 Nedir ?

Dünyadaki ekonomiyi canlandırmayı hedeflenir genellikle ülkeler arasında anlaşmalar gerçekleşir, ülke sorunları ve dünya sorunları tartışılır. Ortak sıkıntı çektikleri konularda bilgi ve fikirler paylaşılır. Ortak sorunları terör olayları gibi sıkıntı yaratan tüm dünyada rahatsızlık veren durumlar tartışılır. Küresel hal yaratacak kararlar burada belirlenir. 20 daimi üyesi vardır G20’nin açılımı Group Of 20 kısacası G20 olarak konulmuştur.

 

G20 Ülkeleri

G20 Ülkeleri

G20 Daimi Üyeleri Hangileridir ? G20 Ülkeleri Hangileridir ?

G20 üyeleri hakkında biraz bilgi vermek gerekirse ilk olarak G20 daimi ülkeleri hangileridir dersek alfabetik sıra ile sıralıyım hemen: “ABD, Almanya, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye. Grubun 20’nci üyesi Avrupa Birliği Komisyonu’dur.”

Üye ülkelerinin ardından sizlere bazı uluslar arası kuruşlarında G20’de üyeliği bulunuyor. Bu uluslar arası kuruşlardan bahsetmem gerekirse: Uluslararası Para Fonu (IMF) Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler, Dünya Ticaret Örgütü, OECD ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)

 

 

G20 Neden Bu Kadar Önemli ?

İlk önce ulusal krizlerin bazıları bu toplantı da çözülebiliyor. Ayrıca toplantıya gelen ülkeler kendi heyetlerinde bir çok iş adamını da birlikte getiriyor. Toplantı haricinde bir çok iş anlaşmaları da yapılıyor. Daha öncede belirttiğim gibi bu ülkeler dünya ekonomisinin %75’ini elde tutuyor ve dediğim gibi gelen heyetler sayesinde yapılan anlaşmalar sayesinde bu ülkeler arasındaki ticaret daha da büyüyor ve anlaşma yapılan ülkeler arasında her türlü tüm ülkelerde kazançlı çıkıyor.

 

G20 Hayatımızı Ne Kadar Etkiliyor

Kısaca her şeyimizi etkiliyor tutun ekmeğin fiyatından, satın aldığımız ürünlerin, gıdaların hepsi bu ülkelerdeki ekonomik güç sayesinde oluyor. Ülkelerin kendi aralarında ki anlaşmalar sayesinde bu satın aldığımız tüm ürünler fiyatlardan etkileniyor. Dediğimi unutmayın dünya ekonomisinin en az %75’ini elde tutuyor ve bu 20 daimi ülke ile aralarındaki ilişki her şeyi etkiliyor. Bu ülkeler doların, euro’nun fiyatlarını bile belirleyebilme gücüne sahipler. Bazı ülkeler istediği ülkede bir kaç anlaşma yaparak dövizi yönetebilir duruma geliyor. Kısaca yaşamının her anını etkileyebilecek bir potansiyele sahip G20.

 

G20 Ne Zaman Kuruldu ?

G20 1999 yılında Asya’da büyük ekonomik kriz çıkınca ABD ve Kanada Maliye Bakanları krizi yok etmek için yani başa çıkabilmek için bu krizden etkilenen ve ekonomik güce sahip ülkeler ile bir grup kurmaya karar verdiler. Bu amaçla, 19 ülkeyi ve Avrupa Birliğini’de dahil ederek G20’yi oluşturmak için davet ettiler. Bu davette uluslararası finans için önemli bir ülke olmak, jeo-stratejik konum, nüfus, kendi bölgesindeki önemi gibi faktörleri gözettiler. 2008’e kadar G-20 Merkez Bankası Başkanları ile Maliye Bakanlarının buluşma platformu oldu ama bu tarihten sonra liderler düzeyinde de buluşmaya başladı.

 

G20 Zirvesi

G20 Zirvesi

 

G20 Nasıl Karar Alıyor?

Resmi bir karar alma mekanizması yok. Her aza kendi görüşlerini ifade eder. Uzlaşma ilkesine göre hareket edilir. Zati kendisini de “global ekonomik konularda yapıcı tartışmaların gerçekleştiği gayri resmi bir platform” olarak tanımlıyor. Her yıl yapılan doruğun nihayetinde ülkelerin fikirleri ve çekinceleri göz önüne alınarak bir deklarasyon yayınlanıyor. Böylelikle ülkeler, deklarasyondaki hedeflere erişmek için söz vermiş oluyor.

 

G20 Karara Uymayan Ülkelere Yaptırım Yapıyor Mu ?

Hayır.

 

G20 Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Bir hayli beynelmilel örgütün tersine devamlı bir personeli yok. Genel Sekreterliği de. Başkanlık rotasyon usûlü ile yapılıyor. Bir evvelki, bir sonraki ve halihazırdaki başkanlık, doruk toplantısının konularına, konuşmacılarına karar veriyor. G-20’nin ilişkili grupları da var: Düşünce kuruluşlarının toplandığı T-20, Emek gruplarının toplandığı L-20, Gençlik örgütlerinin toplandığı Y-20 gibi. Türkiye, 2015’teki dönem başkanlığı esnasında kadın hakları örgütlerinin toplandığı W-20’yi de kurdu.

 

G20 Türkiye’nin G20’ye Bakış Açısı Ne?

Türkiye, hem gelişmiş hem gelişmekte olan en büyük ülkeleri kapsadığı için temsil gücünün yüksek olduğunu düşünüyor. G-20’yi küresel ekonomik işbirliği ve eşgüdüm açısından en uygun platform olarak tanımlıyor. Bu yüzden G-20’nin bütün faaliyetlerini ve toplantılarını önem verip, üst düzeyde etkin katılım ilkesine göre hareket ediyor. Ayrı olarak küresel ekonomik yönetişimin pekiştirilmesi itibariyle G-20’nin rolünün güçlendirilmesinden de yana.

 

G20 Antalya Toplantısının Gündeminde Neler Var?

Türkiye’nin hazırladığı gündemin 3 ana ilkesi ve 11 başlığı var.

İlkeler: Kapsayıcılık, uygulama ve büyüme emelli yatırım.

 

Kapsayıcılık: G-20’ye üye olmayan ülkelerin sesinin de duyulması Türkiye’nin özel önem verdiği bir konu. Her dönem başkanı üye ülkelerin dışında dört misafir davet edebiliyor. Türkiye bu hakkını Azerbaycan, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dönem Başkanı Malezya, Afrika Birliği dönem Başkanı Benin, Afrika Kalkınması için Yeni Ortaklık Örgütü (NEPAD) Dönem Başkanı Senegal ve Singapur merkezli bağımsız bir danışmanlık şirketi olan Global Governance için kullandı.

Uygulama: Zirvede verilen sözlerin tutulmasına Türkiye özel önem veriyor. Somut adımların atılması için görev gücü grupları oluşturdu.

Yatırım: G-20 Ekonomik büyümeyi amaçlıyor. Türkiye de ekonomik büyümenin sağlanması için üretime yatırımın temel olduğunu düşünüyor. Bu nedenle de özellikle KOBİ’lere yatırımın önemine dikkat çekiyor.

 

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan 4.5G Hayatımızda Yakında Yerini Alacak başlıklı makalemizi okumak ister misiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.