Fotosentez Olayı Nedir ? Konu Anlatımı

Fotosentez Olayı Nedir

Yeryüzünde yaşam Güneş’ten gelen enerji sayesinde devam eder. Güneş’in ışık enerjisi klorofil taşıyan bazı canlılar tarafından kimyasal enerjiye dönüştürülerek organik moleküllerin yapısında depolanır. Bu olaya fotosentez adı verilir. Güneş enerjisi böylece canlıların kullanabileceği enerji biçimine dönüştürülmüş olur. Bütün canlılar yaşamak için ihtiyaç duydukları enerjiyi doğrudan ya da dolaylı olarak fotosentezle üretilen organik moleküllerden karşılar. Fotosentez yapan canlılar “pigment” adı verilen moleküller sayesinde Günneş’in ışık enerjisini soğurur.

Bunlar bitkiler, algler, bazı bakteriler ve diğer bazı tek hücrelilerdir. Bitkiler ve algler soğurdukları ışık enerjisi yardımıyla su (H2O) ve karbondioksitten (CO2) şeker ve diğer organik maddeleri sentezler. Enerji, şeker molekülünün atomları arasındaki kimyasal bağlarda depolanır. Fotosentez sırasında yan ürün olarak oksijen açığa çıkar. Mavi-yeşil alg olarak bilinen siyanobakteriler tıpkı bitkiler gibi fotosentez sırasında oksijen üretirler. Mor kükürt bakterileri fotosentezde su yerine hidrojen sülfür (H2S) kullanırlar.

Bu durumda yan ürün olarak kükürt (S) oluşur. Fotosentezde su yerine H2 gazı kullanan bakteriler de oksijen üretmezler. Kendi besinlerini sentezleyebilen canlılara üretici (ototrof) denir. Ototrof canlılar enerjice fakir inorganik maddelerden enerjice zengin organik maddeleri sentezler. Fotosentez yapan canlılar organik madde sentezinde ışık enerjisinden faydalandıkları için fotoototrof olarak adlandırılırlar. Bazı ototrof bakteriler ise NH4 +, H2 S ya da NO2 gibi inorganik maddelerden kimyasal reaksiyonlarla açığa çıkardıkları enerjiyi kullanarak besin sentezlerler.

Fotosentez
Fotosentez
Bu canlılara kemoototrof adı verilir. Besinlerini kendileri sentezleyemedikleri için dışarıdan hazır olarak almak zorunda olan canlılara ise tüketici (heterotrof) denir. Hayvanlar, mantarlar ve bazı tek hücreli canlılar tüketici grubu içerisindedir. Fotosentezle organik maddelerin üretilmesinde minerallere de ihtiyaç vardır. Örneğin azot nükleik asitlerin ve proteinlerin yapısında bulunan bir mineraldir. Bitkiler bu mineralleri kökleri aracılığıyla topraktan alırlar. Azot bakımından fakir topraklarda yaşayan bitkiler ise mineral ihtiyaçlarını karşılamak için daha farklı mekanizmalar geliştirmişlerdir.

Örneğin böcekçil bitkiler, azotu protein içeriği yüksek canlılar olan böceklerden; enerji ihtiyaçlarını ise fotosentez yaparak ürettikleri besinlerden karşılar. Böcekçil bitkiler fotosentez yaptıkları için ototrof, aynı zamanda mineralleri dışarıdan aldıkları için de heterotrofturlar. Yeryüzündeki en önemli enerji dönüşümü fotosentezle gerçekleşmektedir. Işık enerjisi, fotosentezle canlıların kullanabileceği enerji biçimi olan kimyasal enerjiye dönüştürülür. Besinlerin yanı sıra enerji elde etmek için kullandığımız kömür ve petrol gibi fosil yakıtlar da geçmişte fotosentez yoluyla üretilmiştir.

Üreticiler yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları enerjiyi kendi sentezledikleri besinlerden sağlar. Tüketiciler ise enerji bakımından doğrudan ya da dolaylı olarak fotosentez yapan canlılara bağımlıdır. Örneğin hayvanlar enerjiyi fotosentez yapan bitkilerden ya da bu bitkilerle beslenen diğer hayvanlardan karşılar. Diğer bir tüketici grubu olan mantarlar da ölü bitki ve hayvanları ayrıştırarak enerji elde ederler.

Fotosentez Nedir

Fotosentez Nedir

 

Nefes aldığımızda içimize çektiğimiz oksijen, fotosentez sırasında su moleküllerinden üretilmektedir. Oksijen, hücre solunumu sırasında besinlerdeki enerjiyi açığa çıkarmada kullanılır. Yeryüzündeki oksijenin ana kaynağını bitkiler ve algler oluşturmaktadır. Örneğin bir kayın ağacı günde ortalama 10.000 litre oksijen üretebilir. Sucul ekosistemlerin besin kaynaklarını oluşturan algler de yaz kış sürekli fotosentez yaparak oksijen üretirler. Biz insanlar da tıpkı diğer tüketiciler gibi oksijen yönünden doğrudan fotosentez yapan canlılara bağımlıyızdır.

Canlıların yapı taşını oluşturan organik bileşiklerin tamamı (proteinler, yağlar, karbonhidratlar) fotosentezle üretilen organik moleküllerden sentezlenir. Dolayısıyla vücudumuzdaki hücreleri, dokuları ve enzimleri inşa etmek için gerekli olan maddeleri fotosentez ürünlerinden karşılarız. Bunun yanında endüstride kullanılan pek çok ham madde fotosentezle üretilmektedir. Kâğıt üretiminde ve mobilyacılıkta kullanılan kereste ile tekstilde kullanılan pamuk bunlardan bazılarıdır.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Windows 10 PRO RTM Full Türkçe MSDN ISO başlıklı makalemizde Windows 10 hakkında bilgiler verilmektedir.

  1. Pingback: Fotosentez Olayı Nedir ? Konu Anlatımı | Guncel Teknoloji Haberleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.