Fermantasyon Nedir

Fermantasyon Nedir

Oksijen yokluğunda sadece glikoliz yoluyla enerji elde edilen metabolik süreç fermantasyon olarak adlandırılır. Besin moleküllerinden koparılan elektronlar fermantasyonda organik bir moleküle verilir. Bazı canlılar ortamda oksijen bulunmadığında besinleri parçalayıp ATP üretmek için fermantasyonu kullanır. Fermantasyon yoluyla enerji kazanımı çoğunlukla bakteriler ve mantarlarda görülmekle birlikte, bitki tohumlarında ve bağırsak solucanları gibi oksijensiz ortamda yaşayan bazı hayvanlarda da görülebilir. Hayvanların iskelet kası hücreleri de oksijen yetersizliğinde fermantasyonla enerji elde eder.

ATP sentezlenmesini sağlar. Ancak glikolizin sürekli gerçekleşebilmesi için elektron taşıyıcı NAD+ molekülüne ihtiyaç vardır. Glikoliz sırasında üretilen NADH+H+lerden yeniden NAD+ oluşturulmazsa bir süre sonra hücredeki NAD+ler tükenecektir. Örneğin oksijenli solunumda, NADH+H+ elektronlarını oksijene verir. Fermantasyonda ise NADH+H+ elektronlarını pirüvik aside ya da onun türevlerine vererek NAD+ye dönüşür. Böylece glikolizin devamı için gerekli olan NAD+ yeniden üretilmiş olur.

Fermantasyonda besinler oksijenli solunumda olduğu gibi CO2 ve H2 O’ya kadar parçalanmazlar. Sadece glikoliz yoluyla -substrat düzeyinde fosforilasyonla ATP üretilir ve besinlerdeki enerjinin büyük bir kısmı fermantasyon sonucunda oluşan organik moleküllerin yapısındaki kimyasal bağlarda kalır. Dolayısıyla fermantasyonla elde edilen enerji miktarı oksijenli solunuma göre çok daha azdır. Bir kimyager olan Louis Pasteur (Lui Pastör, 1822-1895) uzun yıllar fermantasyon üzerinde çalışmış ve bu konuda çığır açan buluşlar yapmıştır.

1957 yılında şarapların bozulma nedenini araştıran Pasteur, şaraptaki alkol fermantasyonu yapan mayanın yerini laktik asit bakterilerinin aldığını belirlemiştir. Böylece farklı mikroorganizmaların farklı türde fermantasyondan sorumlu oldukları anlaşılmıştır. Bunun üzerine Pasteur üzüm suyunu 63 °C’de ısıtarak şarap yapımını bozan bakterileri öldürmüştür. Üzüm suyu soğuduktan sonra alkol fermantasyonu yapan mayayı ilave ederek şarap elde etmiştir. Pasteur’ün ısıtma yolu ile mikroorganizmaları öldürerek şarapların bozulmasını önleme yöntemi “pastörizasyon” işleminin temellerini oluşturmuştur.

Glikolizin son ürünü olan pirüvik asit, fermantasyonla alkol veya laktik asit gibi çeşitli metabolik ürünlere dönüşür. Fermantasyondan endüstriyel alanın da yararlanır. Endüstriyel fermantasyon, mikroorganizmalar yardımıyla endüstride kullanılacak gliserin, etanol, yağ asidi, süt asidi (laktik asit), süt ve alkol ürünleri gibi maddelerin üretilmesidir. Bunun için fermantasyon tankı kullanılır.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Windows 10 PRO RTM Full Türkçe MSDN ISO başlıklı makalemizde Windows 10 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.