Facebook Yeni Çağın Mutluluk Kaynağı Mı?

Facebook Mutluluk Mu Veriyor

Günümüzde insanlar birçok şeyden mutsuz olabiliyorlar. Genel anlamda bakıldığı zaman insanların çoğu geçim sıkıntısı, iş stresi, sağlık sorunları gibi pek çok sebepten dolayı meydana mutsuzluk çıkarabiliyor. Fakat yapılmış olan bir diğer araştırma da ise, Facebook’un mutsuz ettiği de öne sürülmüştür. Hatta yapılmış olan bu araştırmalar da Facebook kullananların kullanmayanlardan daha çok mutsuz olduğu da kanıtlanmıştır. Peki,

Facebook mutsuzluk getiriyor mu? Facebook kullanıcısı gününün yarısını neredeyse bu sosyal ağda geçirebiliyor. Yapılan araştırmalar da ise, facebook ’u kullanan kişiler kullanmayan kişilerden daha mutsuz olduğu görüldü.

Facebook kullanıcısı olarak daha çok aile ve arkadaşlarınızdan uzak kaldığınızı, sosyalleşmekten uzaklaştığınızı anlamıyorsunuz. Yapılan araştırma ve deneyler sonucun da 1 hafta boyunca Facebook kullanmayan kişiler etrafındaki insanlar ile iletişimlerinin daha da kuvvet kazandığını ve daha çok konuştuklarını dile getirerek mutlu olduklarını belirttiler.

Bir diğer durum ise, yine facebook kullanıcıların bir kısmının sosyal ağa bir süre giriş yapmadılar ve ardından kendilerinin öncesinden daha da stressiz olduklarını belirttiler. Sizi mutsuz eden bu sosyal ağın diğer bir sebebi ise, ağda tanıdık veya tanımadık birçok ülke ve şehirden arkadaş ekli olması her birinin de farklı görünüm de olmasıdır. Bir Facebook kullanıcısı olarak kendinizi sürekli ağınız da bulunan arkadaşlarınız ile karşılaştıracak ve kendinizi devamlı mutsuz hissedeceksiniz.

Facebook’un insanlar üzerindeki etkisi fazlası ile olumsuzdur. Sizler bu sosyal ağda çok mutlu olduğunuzu düşünürken aslında tam tersini uyguladığınızı bilmiyor ve farkında olmuyorsunuz. Facebook’u fazla kullanmanız durumun da arkadaşlarınız, aileniz ve birçok şeyden kopuyor sadece buna odaklanmış oluyorsunuz. Kendi kendinize 1 haftalık süreç tanıyarak mutlu mu yoksa mutsuz mu olduğunuzu 1 hafta sonrasından yapmış olduğunuz deney ile mutlaka anlayacaksınız.

1 hafta sonrasında sizler de Facebook kullanmadan da mutlu olabileceğinizi ve az stresli olduğunuzu göreceksiniz. Ayrıca arkadaş ve aileniz ile sohbetinizin daha da fazlalaştığını ve hayattan daha fazla keyif aldığınızı göreceksiniz. Facebook bazen insanlar üzerinde sinir etkisi yaratırken bu sebepten mutsuz olmasını da sağlamaktadır. Deneyinizi yapın ve sizler de sonucu görün.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Facebook Profil Videosu Nedir Nasıl Video Yüklenir başlıklı makalemizde Facebook Hareketli Profil Fotoğrafı, Facebook Hareketli Profil Resmi ve Facebook Hareketli Profil Resmi Nasıl Yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.