En İyi Yabancı Diziler 2016 Güncel İnceleme {◕o◕}

Limitless Dizisi Brian

2016 senesi içerisinde bir çok yabancı diziler seyirci ile buluştu ve milyonlarca kişi tarafından beğeni ile izlenebilecek kadar en iyi yabancı diziler hangisi diyecek olursanız sizlere şimdiye kadar izlenen en iyi bitmiş dizileri değil de 2016 senesi içerisinde hala devam eden benim şahsi görüşümce gerçekten izleyebilecek kadar güzel konular yer alan yabancı dizileri dile getireceğim. Bu sıralamada bir çok firmanın imzasına da rastlayabilirsiniz. Sizin izlediğiniz ve ya hala izliyor olduğunuz dizileri bu sıralama da rastlayabilirsiniz.

Yabancı dizi izleyerek ayrı bir keyif ve serüven yaşamak isteyenlere özel daha önce bu heyecanı ve merakı tatmış insanlara ayrı bir öneriler ile sunacağım bu dizileri kendimce şiddetle öneriyorum. Konu bakımından karışık bir liste olsa da dizi açıklamalarında yani belirttiğim dizinin hemen altında bahsedeceğim yabancı dizinin konusunu kısmında o dizinin kategorisi görebileceksiniz.

Limitless

Limitless Dizisi Konusu ve Limitless Dizisi Oyuncuları Limitless Dizisi izle Yabancı Dizi Olarak Limitless Dizisi izle

Limitless Dizisi

Limitless Dizisinin Kategorisi

Dram, Fantastik, Gerilim

Limitless Dizisinin Konusu

 

Limitless dizisini izlemek isteyenlere hemen ilk önerim ilk olarak filmini izlemeleridir. Limitless filmin izleyenler zaten konusunu ve başrol oyuncusu olan Bradley Cooper’ı biliyordur. Bu dizi de filmin devamı niteliğinde yine dizi de başrol oyuncusu olarak Bradley Cooper yer verilmiş, dizide ki canlandırdığı karakter Eddie Morra. Bu dizide senatör olarak görev edinen Eddie ve onun çevresinde dönen hikayeyi ele almaktadır. Hikayemizin ana konusu tabi ki de NZT.

 

Limitless Dizisi Konusu

Limitless Dizisi Konusu

 

Eddie kendi NZT haplarını normal hayattan bıkmış bir kişiye yani Brian’a vererek NZT hapı ile onun beynini, fikirlerini kullanarak FBI’a kendi gizli ajanı olarak girmesini sağlar. Eddie Morra kendi gizli işlerini Brian’a vererek FBI içinde yaşadığı hikayeyi bize anlatmaktadır dizide. Bu arada FBI’a nasıl pat diye girdiğini merak edenler için hemen açıklayalım.

NZT’nin yan etkileri olarak ölüm var. Brian’ı zorla bir bağımlı yapan Eddie, ona NZT bağışıklık iğnesinden vererek hayatta tutmayı ve yaşayan en zeki insan olmayı teklif eder. Tabi bilindik bağışıklık iğnesi olmadığı için tüm dünyada ölümcül hap olarak bilinir. Brian’da da gizli bağışıklık olduğu için kolayca senatörün tavsiyesi üzerine FBI arasına şaşkınlıklar arasına katılır. Herkes bu NZT’i hapı yüzünden ölürken Brian’ın bağışıklılığının  büyük fayda getireceğine inandıkları için aralarına katarlar.

 

Limitless Dizisi Brian

Limitless Dizisi Brian

Bu macerada  Eddie Morra’nın yardımcısı olan Sands’in Brian’ı Eddie Morra’nın haberi olmadan nasıl kullandığını ve kendi gizli işlerini de Brian’nın ailesini tehdit ederek yaptırdığını göreceksiniz işler gittikçe patlat verecek ve hikayemizde asıl macera başlayacaktır.

Aslında dizi de  Eddie Morra ve Sans’i fazla görmeyeceğiz. Tamamen Brian’ı ve FBI’a girdiğinde ortağı olarak yanına atanmış Rebecca Harris ile yaşadığı maceraları anlatacak. Dizide çoğu zaman gizli FBI sorunlarını çözerken bulacağımız ve bu sorunları çözerken NZT’nin bu sorunları çözmesinde nasıl büyük bir rol oynadığını göreceksiniz.

 

Limitless Dizisi

Limitless Dizisi

 

FBI’a günlük görevler için NZT verilir bu hapın etki süresi 12 saattir. Brian’ın elinde hiç bir şekilde hap yoktur ve bulunması gerçekten güçtür. Senatör arada sırada Brian’ın gizle gece işleri için bir miktar hap vermesiyle ve ilerleyen dönemlerde Rebecca Harris’in bunu fark etmesiyle işler karışır fazla spoiler vermeden dizinin heyecanından bahsettim sizlere ufak da olsa. Aslında konuyu tam anlatamadım gibi de sizler bence ilk bölümü izleyince dizinin ilk sezonunu komple 2-3 günde bitireceksinizdir. Limitless dizisi 2. sezon onayını aldı mı derseniz evet aldı 🙂 Tahminen Ekim, Kasım gibi görürüz.

 

Lusifer

Bu dizimizin konusunu ilk bölümüne göre yazdık. DC Comics’in Çizgi roman uyarlaması dizilerin Amerikan televizyonundaki popülerliği gittikçe artarken, bir uyarlama da Fox’tan geldi. Uzunca zamandır Lucifer’ın televizyona geçeceğinden haberdardık. Üstelik dizinin ilk bölümü uzunca bir zaman öncesinde internete düşmüştü fakat dizi yayın hayatına resmen bu hafta başladı.

Yeni çizgi roman uyarlamamız Lucifer ne türlü başladı, neler sözü veriyor bahsetmeden öncesinde uyarıyorum, bölümü izlemediyseniz bu makalede keyif kaçırıcı ayrıntılar bulabilirsiniz.

 

Lusifer Dizisi Konusu

Lusifer Dizisi Konusu

Dizi hızlıca ana karakterimizin geçmişini özetleyerek başlıyor. “Lucifer ismindeki bir melek cennetten kovuldu ve sonsuza kadar cehenneme hükmetmeye mahkum edildi. Ta ki o tatile çıkmaya karar verene kadar…” sözleri hali kısacası izah ediyor. Sonrasında Lucifer ile hızlıca tanışıyoruz. Çabuk otomobil kullanmak nedeni ile onu durduran polisi inandırma etmesi uzunca sürmüyor. Bu az sahne yardımıyla kişilerin zihninden geçtiğimiz istekleri açığa çıkartabildiğini öğreniyoruz.

Ardından baş melek aracılığıyla ziyaret edilen karakterimiz cehenneme geriye dönmeyi reddediyor. Baba-oğul sıkıntıları, başı boş kalan cehennemin kaosa sürüklenmesi ve Lucifer’ın ifade ettiği mantıklı sorular Los Angeles’ta yaşananlardan bir sürü cennet ile cehennemde neler döndüğünü merak etmeme neden oldu. Uzunca bir zaman Supernatural izlemiş olmanın etkisiyle kendimce kafamda parçaları birleştirmeye çabaladım. Dizinin her hafta bir suçluyu yakalayan şeytan hikaye akışından bir sürü bu yanı daha cazip görünüyor. Bolca potansiyel meydana geldiğini söylememe gerek dahi yok.

 

Lusifer Dizisi

Lusifer Dizisi

 

Tüm bu tanıtım sahnelerinin sonrasında bölümün asıl hikayesi başladı. Lucifer’ın ünlü dostu Delilah ile tanıştık. Aklında “Ruhumu şeytana mı sattım?” sorusuyla cebelleşen karakterimize, Lucifer’dan nükteli bir yanıt geldi: “Yani bunları sana şeytan yaptırdı. Içki, uyuşturucu, üstsüz selfieler… Bu seçimleri sen yaptın.” Burası bölümün en sevdiğim noktalarından birisi oldu. Hepimizin arzu ettiği türden bir dostluk ilişkisi gördükten ardından Lucifer ve Delilah birdenbire vuruluyor. Tabiki ölümsüz olan şeytanımız hayata dönüyor fakat dostu amaçlı aynısını ifade etmek mümkün değil. Böylelikle Delilah’ın cinayet davası araştırılmaya başlanıyor.

Bu noktada dizide bizlere ve Lucifer’a eşlik edecek olan Dedektif Chloe Dancer devreye giriyor. Harika ve işine ilişkili bir polis olması dışarısında birçok bir özelliğe sahip olmayan Chloe, Twilight usulü bir yetenekle süslenmeye çalışılmış. Lucifer’ın kişilerin saklı arzularını ortaya çıkartma özelliği onun üstünde işlemiyor. Bu da karakterimizi “özel” yapan ayrıntı oldu. Bu tercihi oldukça vasat bulduğumu söylemem lazım. Dizinin başka önemli karakterinin daha donanımlı olmasını beklerdim.

 

Lusifer Dizisi Dedektif

Lusifer Dizisi Dedektif

 

Los Angeles Polisi’nden beklediğini almayan Lucifer, arkadaşının cinayetini çözmek amaçlı çabalamaya başlıyor. Eski sevgilisinin düğününü basıp geline damatı sevmediğini itiraf ettiriyor, Too Vile’ın evini basıyor. Böylelikle Delilah’ın terapistine ulaşıyor.

Bölümün huzurlu yanlarından biri Lucifer ile Chloe’nin kızı Beatrice’in tanışmasıydı. Kızın Lucifer’ın adına verdiği tepki, onu sevmiş olması ve konuşma tarzı yüzümde gülümseme yaratmayı başarmıştı. Sorumsuz ve ukala eski eş klişesini dışında eğlenceliydi. Bir başka sahne de psikolog Linda Martin’in Lucifer’ın cazibesine karşın koyamayışıydı. Lucifer’ın daha ardından Linda amaçlı geriye dönmesi de cabası. İnsan şeytandan bu kadar sözünün eri olmasını beklemiyor doğrusu.

 

Lusifer Dizisi Lusifer Gizli Şeytanı

Lusifer Dizisi Lusifer Gizli Şeytanı

 

Yeni ortakların ipuçlarını takip etmeleriyle arkalarında ufak bir kaos yarattılar. Eşler arasındaki sırların yakınında Delilah’ı öldürenin eski nişanlısı ve prodüktörü Jimmy meydana geldiği ortaya çıktı. Bu sahne Lucifer’ın asıl amacını görmemizi sağlarken, Chloe vurulmuş halde Lucifer’ın ölmediğine şahit oldu. Vurulmanın etkisiyle bütün bu gördüklerini fazla ciddiye almadı.

Dizi tarafından doğru edinilen kararlardan birisi şüphesiz başrol amaçlı Tom Ellis’in seçilmesi olmuş. Oyunculuğu ve şahsi cazibesi Lucifer ile örtüşüyor. Karaktere baktığımda kişilerin ciddi anlamda en saklı arzularını söyleyecekleri birini görüyorum. Chloe umduğundan düz bir karakter meydana gelmesinin yakınında Lucifer ile aralarında fena sayılmayacak bir uyum var. Lucifer’ın güçlerinin ona etki etmemesinden daha ilgi cazip bir karakter olsaydı dizinin daha oldukça başarılı bir başlangıç yapacağına eminim.

 

Lusifer Dizisi Lusifer Gizli Şeytanı

Lusifer Dizisi Lusifer Gizli Şeytanı

 

Şeytanın Los Angeles Polisi’ne yardım etmesi temelde bir sürü mantıklı bir fikir gibi gelmiyor fakat buna arkadaşının cinayetini çözmek amaçlı başlaması, dedektifle harika bir dinamik yakalayıp devam etmesi en azından dizi içerisinde kabul edilebilir görünüyor. Yine de okuduğum başka yorumlara bakınca Lucifer’ın Vertigo çizgi romanlarıyla bir sürü da bağlantılı olmadığını öğrendim. Dizi Lucifer’ın ismini, hikayesini almayı seçmiş fakat hikayeyi haftalık çözülecek davalarla kısıtlamak bir sürü da yaratıcı bir tercih olmamış.

Bunun yakınında Amerikan halkının bölümlük hikayeleri daha bir sürü sevdiği gibi de bir gerçek var. Böyle bir hikaye ile dizi gelecekte rastgele bir bölüm izleyen seyircilere de kucak açmış oldu. The X-Files’ın arkasından yayına başlayan Lucifer reyting tarafından harika bir başlangıç yaptı fakat önemli olan bunu devam ettirebilmesi olacak. Hikaye sezonun geriye kalanında ne türlü devam edecek heyecanla bekliyorum. Şuan 12. bölüme kadar büyük ilgi ile gelebilmiş harika bir dizi. Tabi sizler bu makaleyi okuyunca belki 2. sezon bile gelmiş olur (sitenin kaliteli yani geleceğe açık :D).

 

Diğer Yabancı Dizi Yorumlarızı ve İncelemelerini

Zamanım Oldukça Bu Makaleyi Güncelleyerek Yazacağız

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Sherlock Holmes 4.Sezon Özel Bölüm İncelemesi başlıklı makalemizde IGN Türkiye, Sherlock 4.Sezon ve Sherlock 4.Sezon 0.Bölüm (The Abominable Bride) hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.