Doğru Parfüm Seçimi Nasıl Yapılır

Doğru Parfüm Seçimi

İnsanların hayatında birçok vazgeçilmezleri vardır. Bunların başında ise hafızalardan zor silinecek olan kişinin kokusudur. Koku denilince akla tabi ki de parfümler geliyor ve bu nedenle parfüm seçimi çok önemlidir. Günümüzde de hemen hemen herkesin bir tercihi bir markası vardır; kişinin cazibesini yansıttığı, masumiyetini ortaya koyduğu, tatlılığını hissettirdiği. işte tam bu noktada şu soruyu soruyoruz kendimize; uygun parfüm seçimi nasıl olmalıdır?

Bu soruyu hemen cevaplar kimisi bir arkadaşında gördüğü parfüm ya da bir kozmetik kataloğunda bileğine sürdüğü koku işte o koku o an ona uygundur aslında buna hemen karar vermemeliyiz. Neden mi? Çünkü koku tene,karaktere, kişisel özelliklere ve hatta mevsime  göre değişkenlik gösteren ve herkese göre farklı olan hassas bir şeydir.

Mevsimlerden başlayalım; güneşin tepede sizi  kavurduğu terler içinde olduğunuz bir yaz günü ağır kokuların yanlış bir tercih olduğunu aşağı yukarı hepimiz biliriz. Yaz aylarında insanları serin tutan, çiçeksi,ferah kokular tercih edilmelidir. Kış aylarında ise odunsu kokular veya ağır amonyak içeren kokular hâkimdir.

Bir diğer seçim etkenimiz ise tendir. Nasıl ki her elbisenin her kadına yakışmayacağı gibi her parfümde her tene uymaz. Sarışınların seçeceği parfüm kokuları zambak ve vanilya yönünde kumrallar çiçek ile baharatlı kokular ve esmerler için ise gül ve yasemin kokuları önerilmelidir. Ve unutmadan nadir de olsa kızıl saç rengi olanlar beyaz hassas bir tene sahip oldukları için ipeksi dokunuşlu kokular kullanmalıdırlar.

Parfümün seçildiği saatler de çok önemlidir. Günün erken saatlerinde parfüm seçerseniz güne yeni hazırlanmaya başladığınız için uygun seçim olmayacaktır ve yemek yedikten sonrada seçim yapmanız doğru olmamaktadır. Parfüm alırken ise bileğimizin iç tarafına doğru 30 cm uzaklıktaki bir mesafeden sıkarak  bir müddet bekledikten sonra parfümün asıl kokusunu duyarız.

Birçoğumuzun yaptığı ve yanlış olan bir tercihte kokuların karışması bir o parfümü alıp sıkarız onu bırakıp diğerini ve böylece koku körlüğü denen şey oluşur bu da sağlıklı bir parfüm seçimimizi  engeller. Parfümün 3 katmanı bulunur; bunlar üst, orta ve temel katmandır. Temel katman kokunun en temel özelliğinin duyulduğu katmandır. Ve doğru parfümü seçmek için bu doğru bilgilere sahip olmak gerekir.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan WhatsApp Mavi Tık Göndermeden Mesaj Okuma Ayarları başlıklı makalemizde WhatsApp, WhatsApp Bildirim Özelliği İle Mavi Tık Göndermeden Mesaj Okuma ve WhatsApp Mavi Tık hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.