Diyabet Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Diyabet Tedavisi

Diyabet hastalığı ülkemizde en yaygın ve en normal karşıladığımız hastalıklardan biridir. Belirtileri gibi konuları araştırırsak sağlıklı beslenirsek kendimizi bu hastalıktan koruyabiliriz. Dünya’daysa 347 milyon rakamını aşan insan sayısı ile diyabet her geçen gün bilinçli bir şekilde yayıyoruz. sağlıksız beslenerek diyabete davetiye çağırıyoruz. Bu gidişle 10 sene içerisinde diyabet sebebi ile ölen insanların sayısı %50 artacağı söyleniyor. 

Ülkemizde ise 20 yıl üzerindeki her 20 kişiden 3’ü diyabet rahatsızlığıyla karşın karşıya. Fakat pek çok birey diyabet hastalığından haberdar değil, farkında olanlar da olması gerektiği kadar iyileştirme olmuyor. Diyabetin her süre kontrol altında tutulması gereken olan bir rahatsızlık meydana geldiğini söyleyen Liv Hospital Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç . Dr . Serpil Salman diyabetle başı etme yöntemleri ile ilgili bilgi veriyor .

 

Diyabet Tedavisi

Bol bol su için: Yeteri kadar sıvı/akışkan alamamak kan şekerinin yükselmesine, böbrek meselelerine sebep açabilir. Yaz aylarında su tüketimini artırmak, diyabetliler amaç haline yada bağımlılık haline getirmeliler su içmeyi bu kesinlikle önemli.

Egzersiz yapın: Yaz ayları açık mekanlarda yapılmış olan egzersiz amaçlı güzel bir fırsattır. Erken veya akşam, çok ateş gibi olmayan saatlerde, yemekten bir saat ardından yürüyüş, yüzme benzeri egzersizlerin yapabilmeli ve diğer yandan iyi zaman geçirmenizi olanağı sağlar, diğer taraftan kan şekeri denetimi, kilo verme, kalp damar hastalıklarından savunma benzeri yararlar getirir.

Ayaklarınıza iyi bakın: Yazın terlik, açık ayakkabı tüketimi artar. Parmak arası terlikler diyabetlilerde ayak yaralarına ne sebeple olabilmektedir. Ayaklarında duyu kaybı gelişmiş mümkün olan diyabetlilerin ayakkabı seçimine uyarı etmeleri, çıplak ayakla dolaşmamaları gerekir .

Cildinizi nemlendirin: Cilt yazın da kış mevsiminde da kurumaya meyillidir. Nemlendirici faydalanılarak cildinizin kurumasını önleyin.

İlaçlarınızı sıcaktan koruyun: Haplar, insülinler, kan şekeri ölçüm cihazları ve çubukları çok sıcaktan korunmalıdır, veya bozulurlar. Unutmayın ! İnsülin bozulduğu takdirde normal görünebilir.

Hipoglisemiden korunun: Egzersiz sıklık ve miktarının artışı , insülinin ateş gibi havada ciltten daha çabuk emilmesi benzeri sebeplerle yazın hipoglisemi ( kan şekerinin çok azalması ) rizikosu fazladır . Hipoglisemi bulgularına karşın uyanık olun .

Kesinlikle sorumluluğunuzun farkında olun: Önce diyabetli birisi diyabet hastalığının farkında olmalı yani hastalığını kabullenmeli ve savaşmaya hazır olmalıdır. Birey Sağlıklı Ve Sıhhatli beslenmeli, sigara içmemeli ve Içki tüketimi kısıtlı olmalı, dikkatli bir şekilde egzersiz yapmalı, ilaçlarını dikkatli bir şekilde kullanmalı, vücut sağlığını kontrollerini aksatmamalıdır.

 

Diyabet Tedavisi

Diyabet Tedavisi

Diyabet hastası bir insan hastalığını ve kullanmakta meydana geldiği ilaçları iyi tanıyıp gerek duyulduğunda acil analiz edebilmelidir, hastalığın iradesi ile sorumluluğu alması gerekir. Bunun amaçlı de rahatsızlığı ile ilgili yeteri kadar eğitime ve sıhhat profesyonelleri ile iyi bağlantıya gereksinimi vardır.

Dengeli beslenin: Diyabet hastaları nasıl beslenmeli işte önerilerimiz, ekmek kahvaltının en basit tahıl grubudur. Ekmek çeşitleri kepekli, çavda, yulaf , tam buğday unlu veya çok tahıllı tercih edilmelidir . Bilhassa kahvaltıda ne kadar lif alınırsa, kan şekeri yükselmeleri de o kadar engellenebilir. Kahvaltıda protein kaynağı olarak peynir ve yumurta, elzem yağ asitleri içerir yağlı tohumlardan ceviz, badem, fındık ve zeytin kesinlikle tercih edilmeli.

Hem vitamin – mineral ihtiyacını karşılamak , aynı zamanda lif miktarını arttırmak amaçlı bol yeşillik türleri ve meyve tüketmek de kocaman önem taşıyor . İçecek seçimi ise çay , kahve , bitki çayı , kıtır meyve suları olmalıdır . Fakat kıtır meyve suları vitamin ihtiyacımız amaçlı güzel bir içecek olsa da hem şeker ölçüsü yüksek olduğundan aynı zamanda posasını alamayacağımız amaçlı kahvaltıda bir avuç kıtır meyve tüketmek daha sağlıklıdır .

Stresten uzak durun: Stresle baş etmemize destekçi mümkün olan adrenalin , kortizol benzeri hormonlar aynı zamanda insülin karşıtı tesire sahip . Başka Bir Deyişle stresli vaziyette üretilen hormonlar vücudumuzda üretilen insülinin tesirini azaltıyor ve kan şekerinin yükselmesine ne sebeple olabiliyor . Bununla birlikte stresi aşmaya çalışırken iştah artışı sebebi ile daha çok gıda tüketerek de hem kilo artışı aynı zamanda kan şekerinde yükselme sorunlarıyla karşın karşıya kalınabiliyor . Diyabet hastaları baskı halinde kan şekerini daha sık sık izlemeli ve gereken vaziyetlerde iyileştirme değişiklikleri yapılmalı .

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Green Card & Diversity Visa Program Nedir ? başlıklı makalemizde Diversity Visa Program, Diversity Visa Program Başvuru Formu ve Diversity Visa Program Çelişi Sonuçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.