Diş Sıkma Nedeni ve Bu Alışkanlığı Nasıl Bırakırım?

Diş Sıkma Nedeni ve Bu Alışkanlığı Nasıl Bırakırım?

Diş sıkmanın çoğunlukla uyku anında olan kuvvetli çene hareketleriyle kendini gösteren parafonksiyonel alışkanlıklar meydana geldiğini dile getiren Dt.A.Doğan Bircan, “Alt ve üst çenedeki dişlerimizin çiğneme ve yutkunma fonksiyonları dışarısında karşılıklı temasa gelmemesi gerekir. Çiğneme ve yutkunma dışarısında olan diş temasları parafonksiyon (kabul görmeyen fonksiyonel hareketler) olarak kabul edilir.

Bruksizm (diş sıkma, diş gıcırdatma) gece ya da gündüz çiğneme ve yutkunma dışarısında gösterilen diş sıkma davranışıdır. Toplumumuzda da sık sık görülen bu rahatsızlıktan çoğunlukla hastanın kendisinin de haberi olmamaktadır”diye konuştu. Diş sıkma alışkanlığının iki ana sebebi meydana geldiğini söyleyen Dt.A.Doğan Bircan, “Bunlardan ilki stres; ikincisi ise kapanış bozukluğudur. Peki diş sıkma alışkanlığının sonucunda olumsuz ne benzeri durumlarla karşı karşıya gelebiliriz?

Dişlerde aşınma ve sızlama oluşur. Dişlerde çatlak, kırık ve yer değiştirme görülebilir.  Yanağın iç kısımında yer alan beyaz çizgiler oluşur ve dilin çevresinde dişlerin izleri görünür. Baş kısımında yer alan, boyun kısımında ve yüz kaslarında ağrı oluşur. Alt yüz yüksekliği düşer, çene ucu ve burun ucu birbirine yaklaşır ve ek olarak yaşlı bir görünüm oluşur.

Alt çene her geçen gün öne gerçek yer değiştirir ve konkav (iç bükey) profil imajı oluşur. Yüz köşeli ve kare halinde görünür. Diş sıkma alışkanlığı geceleri kendini gösterse de ileri olaylarda gündüz de benzer fonksiyonel bozukluğun görüldüğü belirlemiştir. Diş sıkma tedavilerinin amacı; dişlerde ve çene ekleminde oluşabilecek daimi zararları engellemek ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır.

Diş hekimi aracılığıyla uygulanan, uyku esnasında dişlerin birbirleri ile temasını engellemek amacıyla alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilerek kullanılan “gece koruyucuları”, diş gıcırdatması semptomatik tedavisinde kullanılan en mühim araçtır. Fakat gece koruyucularının çoğunlukla tek başlarına yeteri kadar olamayabilmektedir. Bu sebeple hastalığın sergilediği tabloya yönelik gece koruyucularının yakınında bir takım ek tedavilerinde uygulanması gerekiyor.

Bu tedaviler; baskı terapisi, rahat uyumayı sağlayıcı tedbirler, kas gevşetici ilaç uygulaması, yanlış yapılmış diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi, yoksun durumda olan dişlerin yerine koyulabilmesi amacıyla protez uygulamalarıdır. Gece plağının yanında son zamanlarda diş sıkma tedavilerinde en fazla kullandığımız yöntemlerden biri de botoks uygulamalarıdır”diye konuştu.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Ispanak, Zerdeçal ve Domates İle Zayıflayın başlıklı makalemizde Domates İle Zayıflama, Domatesin Faydaları ve Ispanağın Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.