Cilt Lekesi Nedenleri ve Cilt Lekesi Tedavisi

Cilt Lekesi Nedir

Cilt Lekesi Nedir tam olarak sizlere cilt lekesinin nedenlerini açıklayacak olursak: Cilt lekeleri pek çok insanın ortak sorunudur. Küçücük bir tanesi bile insanın sosyal ve psikolojik durumunu bozmaya yeter. Hepimizin ortak beklentisi porselen gibi pürüzsüz ve lekesiz bir cilde sahip olmaktır. Pekiyi cilt lekeleri neden olur? Neden bazı insanlarda çok varken bazılarında hiç yoktur? Bunun pek çok nedeni olabilir. Ana başlıklar altında toplarsak;

  • Güneş faktörü
  • Yaşa bağlı faktörler
  • Genetik yatkınlık
  • Bazı sistematik hastalıklar
  • Enfeksiyonlara bağlı hastalıklar (mantar vb.)
  • Gebelik ve hormonel değişiklikler
  • Yanlış kozmetik ürünler kullanmak

‘’Bu lekelerden kurtulmak istiyorum, aynalara uzun uzun bakmak istiyorum. ’diyorsanız cilt lekesine çözüm için kendi cilt yapınıza ve sorununuza uygun bir yöntem seçmeniz en doğrusu olacaktır. Lekelerden kurtulmanın üç farklı yöntemi vardır.

  • Doğal Yöntemler
  • Bitkisel Yöntemler
  • Tıbbi ve Kozmetik Yöntemler

Doğal yöntemler arasında yapılması basit maskeler bulunmaktadır. Örneğin maydanoz suyu, elma sirkesi, süt, soğan suyu gibi maskeler herkesin evinde kolayca hazırlanabilecek maskelerdendir. Bir başka yöntem ise E vitamini takviyesidir. Bildiğiniz gibi E vitamini cilt için çok önemlidir. E vitamini içeren sebze ve meyveleri tüketmek gerekir. Bunun yanında E vitamini içeren kremler ve beyazlatıcılar da kullanabilirsiniz. Sonuç almak için 4-5 hafta düzenli kullanmanız gerekmektedir.

Bitkisel yöntemler konusunda ise çok çeşitli kremler ve ilaçlar mevcuttur. Bu tarz ürünleri kullanmadan önce doktorunuzdan bilgi almanızı öneririm.

Tıbbi ve Kozmetik Yöntemler

Kimyasallar ve Asitler: Cilt bakım merkezleri tarından uygulanır. Kimyasal ve asitler peeling yöntemi ile lekeler üzerine uygulanır ve cilt soyularak lekelerden kurtulmaya çalışılır. Bu yöntemi uygulatmadan önce mutlaka doktorunuza alerjinizin olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz.

Lazer Yöntemi: Bu yöntemde de lekeli olan cilt üzerine lazer uygulanır.Bu yöntemle 2 seansta lekelerden kurtulmanız mümkün. Fakat herkesin cilt yapısı farklı olduğundan herkeste aynı etkiyi göstermemektedir. Bazı yan etkilere de sahiptir; yanma, kaşınma, kızarıklık, kabuklanma gibi.

Mezoterapi Yöntemi: Bu yöntemle cilt altınıza vitamin ve mineral enjekte edilmektedir. Cildin kendini doğal olarak yenilemesi sağlanıyor. Cilt soyuluyor ve cilt lekeleri ortadan kalkıyor.

Son olarak lekesizbir cilt için en büyük görev kişinin kendisine düşmektedir. Öncelikle lekelerin sebebini bilmek ve buna uygun koruma kalkanı oluşturmak gerekir. Unutmayalım ki güzellik önemlidir ve içimizdedir. Sağlıklı ve güzel günler dileğiyle…

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Soğuk Algınlığı için C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur başlıklı makalemizde C Vitamini, C vitamini Faydaları Nelerdir ve C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.