Cesaretin Kaynağı Sizsiniz | Nasıl Cesaretli Olurum

cesaret

Her insan cesaretli gibi görülse de herkeste bu özellik yoktur. Genellikle özgüveni yüksek insanlar cesur olurlar. Cesaret bir eylemi yapmak için gerekli olan yetenektir. Bu yeteneği herkes göstermek ancak herkesin içinde vardır. Kişiler bazen yetiştirilirken bastırılmış bireyle olarak yetişebilir. Böyle insanların kendilerine özgüveni azdır ve olayları cesaretle karşılamazlar.

Korkarlar ya da çekinirler. Cesaretli olmak korkularıyla ve endişeleriyle yüzleşmektir. Onlara karşı durmaktır.  İnsanlar kendilerini geliştirebilir ve geliştikçe özellikleri de değişebilir. Cesaret bezende olumsuz şeyleri kabullenmektir. Doğru olanı olduğu gibi kabul etmek, kendi için kötü olsa da kabul etmek bir cesaret göstergesidir.

Cesur insanlar olmayacak olan işleri yapabilirler. Gerçekleştirdikleri şeyleri risk alarak başarırlar. Ancak bilgi ve fikir sahibi olmadan risk almak, cahil cesaretidir.

Bazen risk almamakta cesaret ister. Ya olmazsa denilen şeyler sizin istediğiniz bir şey olsa da başkalarına zararı olacak bir şeye hayır demek cesaret işidir. Bu yüzden cesaret senin elindedir. Cesur olmak her şeyi yapmak tamam demek değildir. Herkesin içinde bastırdığı duyguları vardır. Bu duygular kendinizi tanımanızla ortaya çıkar. Kendinizi tanıdıkça bilmediğiniz yönleriniz ortaya çıkacaktır. Cesaret aslında insanın kendini gerçekleştirebilmesidir.

Korkularımız cesaretimizi kıran unsurlardan biridir. Birden fazla kişiye karşı sorumluluğumuz olduğu zaman, korkularımız ön plana çıkar ve bizi engeller. Ya olmazsa sorusu insanın içini kemiren bir sorudur. Ancak yapmadan ne olacağını kimse bilemez. Önemli olan sizin elinizden geleni yapmanız ve vicdan rahatlığınız.

Keşfedilen her şey cesaretli insanlar tarafından keşfedilmiştir. Kim ne der diye düşünmemişlerdir. Örneğin; duvar rengimizi bil değiştirirken içimizde acaba nasıl olacak diye bir düşünce olsa da, cesaretimizle değiştirmeye karar veririz. Hayatınızda cesur insanları barındırın. Onlar başkalarının sözüne bakmayan özgür insanlardır. Sizde özgürleşmek için cesur olun. Özgürlük yaşayabileceğiniz en güzel duygudur.

Bilinmeyene adı atmak cesaret ister. Bunu herkes yapamaz. İçinizdeki duyguları dile getirmek bile cesaret ister. Dünyayı cesur insanlar değiştirir ve daha güzel hale getirir. Şimdiye kadar tanıdığım en cesur insan Atatürk’ün. Cesareti özgür ruhundan gelmektedir. Karşınıza cesaretinizi kıracak olaylar çıkacak ancak pes etmemeye çalışın.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Facebook Yeni Beğenme Butonu Özelliği Nedir Nasıl Getirilir. başlıklı makalemizde Facebook Hahaha Beğenme Butonu, Facebook İnanılmaz Beğenme Butonu ve Facebook Kızgın Beğenme Butonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.