Batman V SuperMan Filmi izleyenlerin İncelemesi

Batman V SuperMan Konusu

Yıllardır beklediğim an nihayet geldi. Şayet çocukken Batman ve Superman oyuncağına aynı sürede sahipseniz kabul edelim, ikisini de dövüştürmüşsünüzdür. Eskiden sert çizgi roman filmleri izlemek güçtü (zaten göğüs ucu durumda olan bir Batman ne kadar sert olabilmektedir ki?). Öncesinde çizgi roman karakterleri sinemada daha çok boy göstermeye, şimdi ise hepten sertleşmeye başladı.
DC Comics özelinde konuşmak gerekirse Christopher Ndurumda olan’ın Batman Kara Şövalye üçlemesi ile Batman’ın insanı tarafını görmüştük.

Bu incelememiz de TR.IGN.COM sitesinin Batman V SuperMan incelemesinin derlenmiş halini sunacağız şimdiden iyi okumalar.

O sırada Marvel tarafında meydana gelen gelişmeler, art arda gösterime giren karakter filmleri ve karakterlerin ortak göründüğü filmler derken DC ve Warner Bros tarafı yepyeni bir planlamaya gitti. Bu tasarı doğrultusunda DC için bir sinema evreni oluşturulacaktı. Christopher Ndurumda olan’ın da süper kahraman filmi yönetme ile ilgili meydana gelen isteksizliğinden nazaran ilk film durumda olan Man of Steel, Zack Snyder’e emanet edildi.

Filme geçmeden öncesinde film öncesi kısımları belli bir süre uzun ve bilgi dolu tutmak talep ediyorum. Christopher Ndurumda olan, Man of Steel filminde çok etkili bir role sahipti. Ne kadar oldukça başarılı meydana geldiği tartışılır tabii, fakat Man of Steel’in başarısız meydana gelmesinin en kocaman nedeni bana sorarsanız Christopher Ndurumda olan’ın dokunuşlarıydı. Ndurumda olan, karakterlerin hislerini ön tasarıya çıkarmayı seven, onları bizden biri benzeri gösteren, depresif yanlarını ortaya çıkaran bir yönetmen.

Bu tarzını Superman’e uyarlamaya çalışınca da daha ilk fragmandan tuhaf bir hava yaratmıştı. Neticede Superman bu, insan değil ki o kimyayı tutalım. Ndurumda olan’ın bu kimyasına cevap yönetmen Zack Snyder’in bizzat tarzını koyma çabaları çakışınca da ortaya tuhaf bir film çıkmıştı.

Warner Bros belki sevmiş, belki de sevmemiştir. Fakat elinde Henry Cavill benzeri güzel bir oyuncu, Zack Snyder benzeri çizgi romanlar için biçilmiş kaftan durumda olan bir yönetmen ve çekilmiş de bir Superman filmi varken Man of Steel’i çöpe atamazdı. Oluşturmak aradığı sinema evrenini de bu film üzerinden kurmayı tercih etti.

Önce yepyeni Batman’in geleceğini; Flash, Aquaman, Cyborg ve Wonder Woman benzeri karakterlerin filmlerinin olacağını ilan etti, sonrasında da Man of Steel 2 olarak bildiğimiz filmin Batman v Superman olarak değiştirildiğini bilgisini verdi. Gerçi ilk ismi Batman vs Superman’di fakat sonradan aradaki ‘s’ harfi atıldı. Onun da sebep ve netice ilişkisini yazının ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Batman V SuperMan Adeletin Şafağı Filmi İncelemesi

Batman V SuperMan Adeletin Şafağı Filmi İncelemesi

Film öncesini daha çok uzatmadan filme geleyim. Batman v Superman filmini basın gösteriminde izlemeden öncesinde sabah sabah çok fazla olumsuz yorumun internete düştüğü ile ilgili bilgi aldım. O nedenle belli bir süre daha çok merak, belli bir süre daha çok acabalar ile filme gittim. Ne olursa olsun Batman ile Superman ilk kez aynı filmde bulunuyordu, kötü olması için cidden çok kötü olması gerekiyordu. Şayet yazıyı okuma sebebiniz kötü olup olmadığını merak etmekse hemen söyleyeyim, film kötü değil.

Filmden huzur almak istiyorsanız önce Christopher Nolan ismini, meydana getirdiği Batman karakterini ve filmlerini bir kenara bırakmanız gerekmektedir. Bu bir Nolan filmi değil. Çizgi romanlar pekçok seriye ve temaya sahiptir. Her çeşitli seride de karakterler çok çeşitli kimliklere bürünebilir, ötekinin tam tersi havaya sahip olabilmektedir. Sinemada da öyle tahmin etmek gerekmektedir.

The Dark Knight üçlemesini geride bıraktık, şimdi karşımızda çeşitli konsepte bir Batman var. Bunu söylememin nedeni, tamamıyla Christian Bale’in Batman’ini bekleyerek sinemaya gidenlere bir uyarı.

Karşımızdaki Batman yalnızca hava olarak değil zamanlama durumundan da çeşitli. Zack Snyder’in daha ilk yapım notlarını aktardığı benzeri, daha yaşlı ve tersi bir Batman var karşımızda. Seneler içerisindeki suçla savaşı Batman’i daha sinirli bir insan yapmış. Ben Affleck’in yalnızca Batman hali değil, Bruce Wayne hali de çeşitli. İş adamlığı ile ilgili daha bir profesyonel, konuya hakim görüntü çiziyor.

Açıkçası bunu söylediğim için ne kadar taşlarsınız bilmiyorum ama şuan iki Batman içinde kıyaslama yapmamı isteseniz ben Ben Affleck’in Batman’ini tercih ederim. 2 hafta öncesinde Christian Bale, Batman ile ilgili bir itiraf yapmış ve karakteri aradığı benzeri iyi oynayamadığını açıklamıştı. Bu açıklamanın nedeni Ben Affleck’in Batman’ini görüp kıskandığı için mi acaba diye şüphelenmedim değil.

Batman V SuperMan Adeletin Şafağı Filmi Türkçe Dublaj izleyenlerin görüşleri

Batman V SuperMan Adeletin Şafağı Filmi Türkçe Dublaj izleyenlerin görüşleri

Batman V SuperMan Adeletin Şafağı Filmin Konusu

Çok spoiler vermeden filmin hikayesinden de kısaca bahsedeyim. Metropolis ve Gotham zaten iki yakın şehir. Hatta İstanbul’un Avrupa ve Asya yakası benzeri yakın diyebilirim. Batman’in Gotham’dan yaktığı işaret, Metropolis’in en uzun binası LexCorp’tan çok rahat gözükebiliyor. Man of Steel filminin nihayetinde Superman’in Zod ile durumda olan savaşında hatırlarsanız şehir hemen hemen harabeye dönüşüyordu.

Film zaten tam da bu noktada başlıyor. Bruce Wayne, Metropolis’teki Wayne Financial binasına gidiyor fakat Superman sebebinden bina yıkılıyor. Zaten sinirli durumda olan Bruce’un Superman’e durumda olan takıntısı da buradan başlıyor.

Aradan geçen sürede facia gününün yaralıları daha çok ön tasarıya çıkıyor. Tıpkı Game of Thrones’ta ejderhaların verdiği zararı öğrenen Khaleesi benzeri Amerika hükümeti de Superman’in zarar verdiği insanları dinliyor. Tüm bulgulardan daha sonra orta yaşın sonlarında, adalet takıntılı bir senatör olaya el atarak Superman’in gökten gelse bile adil bir şekilde yargılanması gerektiğini düşünüyor.

İşte bu noktada hata, Lex Luthor’a bu konuda olanak verilmesi ile başlıyor. Luthor, aldığı bu yetki ile ortalığı epey karıştırıyor. Sonrasını hem fragmanlardan belli bir süre biliyoruz, aynı sürede filmden alacağınız keyfi bozmaması tarafından spoiler olmasa bile vermek istemiyorum.
Batman vs Superman durumda olan ismin Batman v Superman olarak değiştirilmesinin nedenine değinmek talep ediyorum. Yönetmen Zack Snyder, aradaki ‘s’ harfini atma nedeni olarak vs kelimesinin karakterleri çok daha çok birbirine düşürdüğünü belirtmişti.

Günün nihayetinde yan yana çarpışacaklarını bildiğimiz için de vs kelimesini, en azından ilk karşılaştıklarındaki kapışmayı anlatsın ve beklentiyi bir doz düşürsün diye ‘v’ olarak değiştirdiklerini açıklamıştı. Zaten hem buradan, aynı sürede sonraki filmlerin Justice League olmasından ötürü Batman ve Superman’in ölümüne dövüşmeyeceğini biliyorduk. Film ismi bir manada pazarlama malzemesi olarak kullanıldı diyebiliriz.

Batman V SuperMan Türkçe Dublaj

Batman V SuperMan Türkçe Dublaj

Aslında ilk uzun fragmanda filmin esas olayının Batman ile Superman arasındaki savaş olmadığı gösterilmişti. Hayranların yoğun tepkisinden ötürü tek sahnede gözüken o karakter sonraki hiçbir fragman ve tv spotunda yer almadı.

Fragmanlarda gördüğümüz pekçok konuya mantıklı detaylı bilgi getirilmiş. Beklentiler ile alakalı olarak hayal kırıklıkları yaşanabilir, fakat böylesi kocaman bir filmde bu çok normal. Batman v Superman karşılaşıyor dedikten daha sonra her biri kafasında çeşitli hayaller kuruyor. Yazılan senaryonun ben genel kanının aksine kötü olmadığını düşünüyorum. Zaten pekçok sahne, bu filmden sonrasını hazırlamak üzerine kurulmuş. Bir Takım havada kalan noktalar da zaten göndermeler ve ipuçlarından oluşuyor.

Joker’i aratmayan Lex Luthor

Henry Cavill, son dönem için çok güzel bir Superman seçimi. Ben Affleck, nam-ı diğer Batfleck de yine aynı şekilde çok doğru bir seçim olmuş. Belli Bir Süre öncesinde de söylediğim benzeri Ben Affleck’in en güzel Batman’lerden biri meydana geldiğini düşünüyorum. Bizzat filmi geldiğinde Bale’in Batman’ine tercih edebilirim. Jeremy Irons’ın belirttiği Alfred karakteri de güzel olmuş.

Michael Caine’nin aksine Irons’ın Alfred’i Batman’i daha kabullenen ve onla beraber ortak çalışan bir yapıya sahip. Superman tarafında ise Louis Lane’i oynayan Amy Adams bu filmde de etkili bir rol oynuyor. Laurence Fishburne’ün derdi ise yalnızca gazeteyi yönetmek.

Jesse Eisenberg’in Lex Luthor’u ise genç, istekli, hayalleri durumda olan ve bir öylesine da Jokervari olmuş. Filmde rol yeteneğiyle baskın bir karakter ortaya çıkarmış. Gal Gadot ise filmin en pasif kalanlarından olmuş. Gerçi Wonder Woman karakterini tam filme düzgün sokamadıkları için de olabilmektedir ama pek karakterin hakkını verdiğini yine de söyleyemem. Bu saydığım isimler dışında sürpriz oyuncular da bulunuyor fakat onları ifade etmek olmaz.

Yönetmen ile ilgili ifade etmek istediğim bir takım konular var. Filmlerde yönetmen isimlerinin ön tasarıya çıkmasının her an önemli bir nedeni olmuştur. Her yönetmen bizzat tarzıyla yoğurt yer diyebilirim. Bu nedenle filmleri eleştirirken yönetmenleri ve onların tarzlarına da değinmek, ona göre eleştirmek gerekmektedir.

Batman V SuperMan Konusu

Batman V SuperMan Konusu

Zack Snyder’in önceki filmlerini izlediyseniz Man of Steel’e göre Batman v Superman’de bizzat tarzını çok daha çok yansıttığını göreceksiniz. Filmde çok fazla Sucker Punch havası var diyebilirim. Bunun nedeni de hem Christopher Ndurumda olan’ın bu filmde etkili bir rol oynamayıp, genel yönetimi Zack Snyder’e devretmiş olması. Hem de görüntü yönetmenindeki değişiklik.

Man of Steel filminin görüntü yönetmeni, Transformers filmlerinin görüntü yönetmeni olarak Hollywood’da isim yapan İranlı Amir Mokri’ydi. Batman v Superman filminde ise Snyder, bundan önceki başyapıtları 300, Watchmen ve Sucker Punch’ta beraber çalıştığı Larry Fong’u tercih etmiş. İkilinin 300’den başlayan ve tam olarak görüntü şölenine çevirdikleri Sucker Punch’a uzanan birlikteliği Batman v Superman’e de yansımış. Sucker Punch’ı ben severim fakat çok fazla seveni yoktur.

Batman v Superman‘de Sucker Punch’ta kullanılan görüntü teknikleri bolca kullanılmış. 2,5 saatlik filme göre pek nadir diyalog var. Konuşmalar yerine bolca müzik, bolca estetik görüntü, slow motion sahneler ve yine estetik yakın tasarı görüntüleri var. Zack Snyder, benim gözümde filmleri her an estetikliğiyle ön tasarıya çıkaran bir yönetmendi. Hiçbir zaman karakterlere fazla eğilmeyip filmlerini görsel şölen olarak gördü. Çizgi roman fanatikliğinden ötürü yönetmenliğe adım atması da zaten bunun en kocaman göstergesi.

Zack Snyder ile ilgili açıklamayı yapmamdaki sebep zaten bugün gördüğüm bir takım eleştirilerin bu konuya değiniyor olması. Her Biri Batman’i ve Superman’i sever, her biri de bizzat tarzında bir film hayal eder. Fakat bir birey tarzını filme uygulayabilir. Neticede blockbuster filmlerin, topluma mal edilen ve belli noktalara değinen sanat filmleri olmadığı ile ilgili anlaşmışızdır artık. Bir insan Batman v Superman izlemeye dünya görüşünü değiştirmek için gitmiyor.

Batman V SuperMan Müzikleri

Müziklere de kısaca değineyim. Artık Warner Bros ile bağlılık anlaşması imzaladığını düşündüğüm Hans Zimmer ile son zamanda aksiyon filmlerinin yıldızı olarak ön tasarıya çıkan Junkie XL (Mad Max, Deadpool, Divergent) ortaklaşa iş çıkarmış. Hans Zimmer’ın birkaç filmdir kendini bir daha ettiğini, notaları hafif değiştirerek aşina olduğumuz müzikleri ısıtıp hızlı sevmemizi sağladığını düşünmeye başlamıştım. Filmde dikkatli dinlerseniz Inception’dan esintiler bulabilirsiniz. Tabii Inception’da da The Dark Knight’tan esintiler vardı!

Yeri gelmişken o konuda da birkaç cümle yazayım. Asıl adı Tom Holkenborg durumda olan Hollandalı Junkie XL, yaptığı birkaç film müziğinden daha sonra Hans Zimmer’ın dikkatini çekmişti. Elektronik müzik tarzına sahip olmasından ve bu tarzın günümüz filmlerine daha yatkın olmasından ötürü Hans Zimmer, bir an önce önemli birkaç filminde ortak parça öneriyi yaptı.

Inception, The Dark Knight benzeri yapımların prodüksiyonunda görev aldıktan daha sonra The Dark Knight Rises filminde benim de albümde en sevdiğim parça durumda olan Bombers Over Ibiza’ya imza attı. Hans Zimmer’ın sahibi meydana geldiği stüdyoda basamakları yükselince de bu stüdyo sayesinde kocaman işler almaya başladı. Belli Bir Süre öncesinde saydığım Divergent, Mad Max, Deadpool benzeri filmlerin müziklerini tek başına yaptıktan daha sonra Batman v Superman‘i Hans Zimmer ile beraber yaptılar. Zimmer da albümün imzasına Hans Zimmer & Junkie XL yazdırdı.

Batman v Superman ile ilgili çenem belli bir süre düşmüş olabilmektedir. Film benim beklentilerimi karşıladı. Çok sevilen ve çok çeşitli versiyonlarını gördüğümüz karakterler olunca film genel manada iyi olsa bile beklentiler devreye giriyor. O yüzden herkesin beklentisini karşılamayacağını açıkça söyleyebilirim. Çizgi romandan çok uzak, Nolan tarzında bir film arıyorsanız örneğin, sizin beklentileriniz karşılamayabilir.

Not: Film Amerika’da yaş sınırını 13’e çekebilmek için pekçok sahneyi atmış. Fakat Zack Snyder, Blu-ray versiyonunun R Rated, başka bir deyişle bizdeki karşılığıyla 18+ olacağını bilgisini verdi. Başka Bir Deyişle şiddet sebebinden kesilen yaklaşık 30 dakikalık ek sahne filmin kurgusuna dahil edilecek.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Türk Telekom Tivibu > Online İşlemler > Mobil başlıklı makalemizde Türk Telekom, Türk Telekom Online İşemler Nasıl Yapılır ve Türk Telekom Online İşlemler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.