Ayvanın Faydaları Yararları ve Ayva ile Kilo Verme

ayvanın faydaları ve yararları ve ayva ile kilo vermek zayıflamak

Ayva’nın besin öğelerinden zengin meydana geldiğini vurgulayan Profesyonel Diyetisyen Şebnem Kandıralı, A, C ve B grubu vitaminleri (folat) ile kalsiyum, demir, fosfor, bakır, potasyum, selenyum, çinko ve magnezyum benzeri mineraller içeren. Yağdan fakir, liften zengin bir meyvedir”diye konuştu. Mide-bağırsak sıhhati amaçlı ayva tüketilmesini öneren Profesyonel Diyetisyen Şebnem Kandıralı, “Çok kuvvetli antioksidanlar olan polifenolik bileşikler içeren.

Bu bileşikler serbest radikallerle savaşıp, yaşlanma sürecini yavaşlatırlar. Benzer sürede kardiyovasküler hastalıklara ve felç riskine karşın koruma sağlarlar. Peptik ülserler amaçlı kullanılır, ayva balla karıştırılıp tüketildiğinde kolit, diyare, bağırsak enfeksiyonları ve kabızlık amaçlı idealdir.

Çin’de özellikle ayva kabuğu ülser tedavisinde, ıslatılmış ve haşlanmış ayva tohumlarından meydana gelen jöle de göz sıkıntılarını rahatlatmak, mukoza zarı iltihapları ve üstelik boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Bir Takım çalışmalar ayvanın içerdiği kuvvetli antioksidanlar ile berbat kanser hücrelerini yok etmeye destekçi meydana geldiğini ve ayva suyunun stresle mücadele eden bireylerde gösterişli meydana geldiği yönündedir.

Ayva bulantı ve kusmayı engeller, sabah bulantılarını giderici bir meyvedir. Yapılmış Olan bir Japon çalışmasında ayva kabuğundaki anti-viral maddelerin Hepatit A,B ve C’ye ne sebeple olan organizmaların gelişmesini engellediği saptanmıştır. Ayvadaki vitamin ve minerallerin karaciğer fonksiyonlarını uyardığı ve pankreas yetersizliği tedavisinde de destekçi olarak önemli bir rol aldığı belirtilmektedir”diye konuştu.

Ayvanın kanser karşıtı meydana geldiğini belirten Profesyonel Diyetisyen Şebnem Kandıralı “Ayvanın etli bölümünü yaratan astrenjan (sindirim kanalı yöntemiyle olan zehirlenmelerde mukozayı büzüştürmek için kullanılan maddeler) bileşikler tanenler olarak bilinir. Bu tanenler kateşin ve epikateşindir, kalın bağırsakta kansere ne sebeple olan kimyasalları bağlarlar, mukoz membranı kanserlere, divertikülite (mukoza fıtığı) ve inflamatuar (iltihaplı) bağırsak hastalığına karşın korurlar.

Ayva anti-viral (virüslere karşın) özelliklere sahiptir, antiseptik (mikropkıran) tir. Soğuk algınlığı, grip ve öbür viral patojenlere karşın koruma olanağı sağlar. C vitamini, bakır, demir, potasyum ve magnezyum içeriği ile ayva bağışıklığı güçlendirir, inflamasyonu azaltır ve vücudu viral saldırılara karşın korumaktadır. Ayva benzer zamada anemi, karaciğer rahatsızlığı, kardiyovasküler hastalıklar, göz rahatsızlığı, astım ve öbür solunum yolu hastalıkları ve anti-allerjenik nitelikleri ile sistitle mücadelede de yardımcıdır.

Ayva yüksek düzeyde çözünür lif olan pektin içeriği ile berbat kolesterolü düşürmede yardımcıdır, eşliğinde sindirime destekçi olup, safra taşı oluşumunu azaltır. İyi oranda potasyum içermesi ile kan basıncını düşürmede etkilidir. Ayva yüksek lif içeriğinden dolayı kilo kaybına yarar olanağı sağlar. 100 g taze ayva 57 kaloridir. İdrar söktürücü bir özelliği olduğundan ayva bedende sıvı birikimini de ortadan kaldırır.

Ayvadan reçeller, jöleler, soslar, pudingler, şuruplar ve üstelik kekler yapılabilir. Pişirmeden öncesinde ayva çekirdekilerini kesinlikle çıkarın. Elma, kayısı ve benzer meyvelerde meydana geldiği benzeri çekirdekler amigdalin içeren, bu bileşik midede hidrojen siyanide dönüşür. Pek miktarda alınması siyanid zehirlenmesine ne sebeple olur.” Halinde konuştu.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Diş Sıkma Nedeni ve Bu Alışkanlığı Nasıl Bırakırım? başlıklı makalemizde Diş Sıkma Alışkanlığı ve Diş Sıkma Nedeni hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.