Astım Nedir ? Kalıtsal mı? Astım Tedavisi Nasıl?

Astım Nedir

Havayı solduğumuzda bu havanın akciğere iletilmesini bronş ismi verilen yapılar olanağı sağlar . Farklı uyaranlar neticesi bu bronşlar fazla derecede kasılır ve daralır. Hava yollarının daralmasıyla soluk almak güçleşse de soluk vermekte fazladan zorlanılır. Bu biçimde nöbetler şeklinde meydana çıkan, geriye dönüşümlü bronş kasılmasına astım denir.

Müzmin tek rahatsızlık meydana gelen astımda yalnızca bu bronşların daralması değil, bronşun çevresindeki zarın şişmesi neticesi da gökyüzü yöntemleri daralır. Bununla Birlikte mukus dediğimiz balgam ve sümük benzeri yapışkan maddeler çok büyük salgılandığında gökyüzü yönteminin tek takım yerlerinde tıkanmaya sebep olur. Bu sıkıntılar da astımın meydana çıkmasına sebep olur. Astım hastaları tek takım maddelere karşın daha duyarlıdır. Bu maddeler hırıltılı soluk alma, öksürme benzeri problemlere sebep olur. Ataklar aralarında hasta gayet rahattır.  Toplumda bilhassa çocukluk döneminde sık sık görülen tek rahatsızlık meydana gelen astım yetişkinlerin yüzde 5’ini, çocukların ise tahmini yüzde 10’unu etkiler.

 

Astım Krizini Tetikleyen Şeyler Nelerdir?

Çevresel etmenler ve aileden gelen kalıtsal etmenler astım oluşumunda etken oynarlar . Bu etmenler hastalığın ya da astım nöbetinin oluşmasına sebep olur . Ailede astım hastası olanlar bu hastalığa daha yatkındır . Hem Tek Bir annesinde hem tek bir babasında astım hastalığı olanlarda risk daha fazladır .

Astımın sebebi geniş bölümünü alerjik etmenler oluşturur . Tek Takım bireyler tek takım maddelere karşın daha duyarlıdır . Çiçek ve ev tozları , kedi tüyü , evde hayatını sürdüren tek takım böcekler… Bu böcekler nemli yerlerde yaşarlar ve bu astımı tetikler, astıma neden meydana gelir bunu az da olsa anlamış olduk.

Astım Krizi

Astım Krizi

Nem de astımı tetikleyen tek faktördür. Mevsim değişiklikleri bilhassa soğuk gökyüzü astım atağının başlamasına sebep olabilir. Solunum yolunu tahriş eden tek takım kimyevi maddeler vardır. Daha doğrusu tek takım maddeler bedende kimyevi tepkiye sebep olur. Kömür ve tebeşir tozu, sigara dumanı, kirli gökyüzü, parfüm – sprey benzeri kokular astımı tetikler. Bilhassa sigaradan ve dumanından uzak durmak gerekir.

 

Bunların dışarısında egzersiz yapmak hali hazır da kolay değil meydana gelen solunumu hepten güçleştirir . Astımı başlatabilir . Tek Takım hastalar egzersizden öncesinde astım ilacı alarak astım atağının başlamasını önleyebilir.

Astımın başlamasına kapı aralayacak tek takım meslekler de vardır . Şunlar kuaför , mobilyacı , fırında çalışanlar gibi… Bilhassa kış mevsiminde görülen soğuk algınlıkları astıma neden olmaktan çok astımlı kişilerde atağın başlamasına sebep olur .

 

Astımın Belirtileri Nelerdir? Belirtileri Ortaya Çıkaran Nedir?

  • Hırıltı
  • Öksürük
  • Nefes darlığı
  • Göğüste sıkışma hissi

Bu bulgular çoğunlukla nöbetler şeklinde gelir, egzersiz ya da gülmeyle, soğuk algınlığı esnasında ya da farklı allerjilerle maruz kalma ile artar. Astım iyileştirme edilmeme ya da eksik iyileştirme edilirse bulgular devamlı hale gelebilir.
Astımı başlatıcı etkenlerin bazıları baya çok özgündür ve bir takım kişileri etkileyip , bazılarını etkilemez . Bilinen başlatıcı etkenlerin aralarında en sık sık görülen ev tozu akasları (Toz böcekleri), polenlerr ve küf mantarları benzeri alerjiler dir. Bunun dışarısında sigara dumanı, bir takım ilaçlar, (aspirin, bir takım tansiyon ilaçkarı), bazı yiyecekler de yer alan katkı maddeleri de astımı başlatabilir.

 

Astım Kalıtsal Mıdır?

Evet,  ailesinde astım bulunanlarda,  saman nezlesi veya egzama olanlarda ek olarak sık sık görülür.  Fakat astım ailede bu şekilde tek hikaye yokken de meydana çıkabilir.

 

Astım Hastası Olan Bir Çocuğun Hikayesi

Çocuklarda astım hastalığı teşhis edilince bir aile nasıl davranmalı ve ya davran mamalı bunun hakkında biraz bilgi edinmek amaçlı bu hikayeyi sizlerle paylaşıyorum.

 

Astım Nedir

Astım Nedir

 

Ceren’de solunum rahatsızlığı başlamıştı. Nefes alıp vermekte zorluk çekiyordu. Rahatsızlığı artınca babası Halil Bey, onu bir doktora götürdü. Doktor, Ceren’i dikkatlice muayene etti, göğsünü dinledi, gerekli testleri yaptı. Sonunda Halil Bey’e “Kızınız astım hastası.” dedi. Halil Bey çok şaşırdı. “Doktor Hanım, nasıl olur, Ceren henüz çok küçük, emin misiniz?”.

 

Doktor “Teşhis kesin, kızınız astım hastası. Ben ona şimdi ilaçlarını yazacağım ama asıl ilaç temiz hava.” Halil Bey merakla “En iyi ilaç temiz hava mı?” diye sordu. Doktor “Evet, en iyi ilaç temiz hava. şehrin kirli havası, arabalardan çıkan egzoz gazları, özellikle kışın bacalardan çıkan dumanlar sağlığımızı olumsuz etkiliyor.” Halil Bey yine merakla “Ama bu havayı herkes teneffüs ediyor. O zaman herkesin astım olması gerekmez mi?” Doktor gülerek “Bazı kimselerin bünyesi sağlam. Bu insanlar hastalıklara karşı daha dirençli oluyor ama hassas kimseler çabuk hastalanıyor. Ceren de çok hassas bir kız.”

 

Halil Bey içini çekerek “Evet, çok hassas bir kız.” dedi. Doktor “Astımın sebebi sadece kirli hava değil. Baharda çiçek tozları, yani polenler, havada uçuşan bazı maddeler, tozlar, kokular, bakteriler ve stres, astım yapabiliyor.” Doktorun ve babasının konuşmalarını dikkatle dinleyen Ceren, söze karıştı. Doktora “Bana deniz havası çok iyi geliyor.” dedi. “Deniz kenarında hiç nefes alma sorunum olmuyor.” Halil Bey “Evet, doğru.” dedi. “Bizim Datça’da yazlık bir evimiz var. Ceren orada çok rahat ediyor. Hiçbir solunum sorunu olmuyor.” Doktor “Datça, oksijen yönünden dünyada ikinci sırada yer alıyor. Öyle güzel bir yerde hiç kimse hasta olmaz.

 

Halil Bey konuyu anlamıştı. Bir an önce Datça’ya gidip daha temiz havası olan bir yerde yaşamaları gerekiyordu. Doktoru fazla meşgul etmemek için izin istedi. Doktor “Gitmeden önce size son bir şey söylemek isterim.” dedi. “Bütün insanlarda beynin ağırlığı ortalama bir kilodur. Altmış kiloluk bir insanda beynin ağırlığı yalnızca altmışta birdir ama beyin, vücudun aldığı oksijenin dörtte birini tüketir.” Halil Bey şaşkınlıkla “Bu çok ilginç!” dedi. “Sadece bir kilo ağırlığındaki beyin, vücudun aldığı bütün oksijenin dörtte birini tüketiyor, öyle mi?” “Evet, öyle!” dedi doktor. “Bu yüzden oksijen, yaşamın kaynağıdır. Bu kaynağı çok dikkatli ve iyi kullanmak gerekir.” Halil Bey, doktorun konuşmalarından çok etkilenmişti.

 

Teşekkür ederek hastaneden ayrıldı. Dışarıda derin bir nefes aldı. Oksijenin verdiği rahatlığı bütün hücrelerinde hissetti ama Datça’nın havası çok daha güzeldi. Bir an önce oraya gitmek, dağlara çıkmak, ormanda gezmek ve denizde yüzmek istedi. Ceren’in okulu tatil olunca ilk işleri hemen Datça’ya doğru yola koyulmak oldu. Marmaris’e gelince biraz mola verdiler. Uzun süre araba kullanmak, Halil Bey’i yormuştu. Deniz kenarındaki restoranların birine oturarak yemek yediler. Bir süre denizi ve denizde kuğu gibi yüzen yatları seyrettiler. ‹yice dinlendikten sonra yeniden yola çıktılar. Datça ile Marmaris arası yaklaşık yetmiş kilometreydi.

 

Ancak yol çok virajlı ve uçurumlarla doluydu. Bu tehlikeli yolda birbirinden güzel manzalar vardı. Birbirinden güzel koylar, yol kenarındaki dik yamaçlar, kayalar ve ormanlar onları her yolculukta büyülerdi. Yol o kadar güzeldi ki Halil Bey bu yolun dünyadaki en güzel manzara olduğuna inanırdı. Akşamüzeri gün batarken Datça’ya vardılar. Eve eşyalarını yerleştirdikten sonra bir süre denizde gün batımını izlediler. Halil Bey çevre gezileri yapabilmek için kendine ve Ceren’e birer bisikletaldı. Her sabah bisikletle orman içinde dolaştılar.

 

Astım Tedavisi

Astım Tedavisi

 

Dağlara çıkıp akıl almaz güzellikte deniz manzaralarını izlediler. Zümrüt yeşili, çivit mavisi sularda yüzdüler. On beş gün içinde Ceren’de astımdan eser kalmadı. Halil Bey ve eşi de kendilerini en az on yıl daha genç hissediyorlardı. İki ay sonra Ankara’ya dönünce Ceren’in rahatsızlıkları yine başladı. Halil Bey Datça’daki güzel günlere doyamamıştı. Eşiyle konuşarak ailesinin geleceği için tarihî bir karar aldı. Yıllardır işlettiği işyerini kapattı. Bu ani karara çok şaşıran yakınlarına “Hiçbir şey kızımızın sağlığından önemli değil. Kızımız nerede rahat ederse biz orada yaşarız.” dedi. Kısa bir süre sonra Datça’ya geridöndü.

 

Datça’da güzel geçen günlerin yanı sıra Halil Bey kendine bir iş aramaya başladı. Yaptığı araştırmanın sonucunda Datça ve çevresinde yeni pek çok ev, tatil köyü ve site yapıldığını gördü. Mobilya konusunda çok büyük bir pazar vardı. Hemen Datça’da yeni yapılan bir binanın alt katını kiraladı. Güzel bir mobilya mağazası açtı. Ankara ve ‹stanbul’dan çok güzel mobilyalar getirdi. Bu arada kendi evindeki mobilyaları da yeniledi. Yeni mobilyalar gelince Ceren çok mutlu oldu. Hemen koltuklardan birine oturarak rahat olup olmadığını kontrol etti. Kısa bir süre içinde Datça çevresindeki en iyi mobilyacı oldu. Serveti ikiye katlandı. Gençleşti, dinçleşti. Arkadaşlarından “Datça nasıl?” diye soranlara “Biz yaşamın kaynağını burada bulduk.” diye cevap veriyordu.

________________________________

Hikayeden çıkarabileceğimiz gibi temiz hava her şeyin çözümüdür. Temiz ortamda bulunmak, toz olmayan ortamlarda bulunmak ve astımı tetikleyici yiyecekler ve eylemlerden uzak durursak inşallah sağlığınız daha iyi olur. 

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Windows 10 PRO RTM Full Türkçe MSDN ISO başlıklı makalemizde Windows 10 hakkında bilgiler verilmektedir.

  1. Pingback: Astım Nedir ? Kalıtsal mı? Astım Tedavisi Nasıl? | Guncel Teknoloji Haberleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.