Anonymous Türkiye’ye Nasıl Saldırılar Düzenliyor

Anonymous Türkiye'ye Ne Tür Saldırılar Düzenliyor

Hacker grubu Anonymous, tahmini 10 gündür Ülkemiz’de siber saldırılarda büyük yer alıyor. Saldırılar haberleri olmayan Türk yurttaşlarının desteği ile gerçekleştiriliyor. Evet yanlış duymadınız Türklerin desteği ile Türkiye’ye saldırıyor. Türkiye içerisinde 50.000 ile 100.000 bilgisayarda Anonymous hacker grubuna ait Botnet olarak adlandırılan bir çeşit virüs bulunuyor bir diğer adıyla bu bilgisayarlar zombi ağına girmiştir. Bu virüsler yardımı ile bulaşan bilgisayarların arkaplanın da belirlenen adreslere haberleri olmadan Anonymous virüs komutları ile saldırı düzenliyorlar.

Hacker grubu Anonymous, tahmini 10 gündür Ülkemiz’ye sanal olarak saldırıyor. Saldırılarda sahiplerinin haberi olmadan 50 bin vatandaşın bilgisayarı kullanılıyor. Türkiye siber saldırıların etkisi altında. Geçen haftalarda kamu sitelerine yönelik başlayan siber saldırılar, önceki gün ve dün bankalar enbaşta olmak üzere pekçok sektörü hedef almaya devam etmektedir. Dün de bir takım bankaların internet sitelerinden işlem yapılamadı.

Saldırıları gerçekleştirenler ise dünyanın en büyük hacker grubu Anonymous. Şu ana kadar pekçok internet sitesinin fişini çekmeyi başaran Anonymous‘un saldırılarının arkasında ise ‘DDoS’ (Denial of service attack) stratejisi yer alıyor.

TEK BİR KOMUT

Peki bu DDoS stratejisi nedir? DDoS saldırıları, internet sayfalarına kapasitesinin çok üstünde trafik gönderilmesinden ibaret. Başka Bir Deyişle dünyadaki bir sürü PC aynı sürede saldırı hazırlanan internet adresine girmeye çalışıyor. Böylelikle hakikaten web sitesine girmek talep eden kullanıcılar aşırı trafik nedeni ile siteye ulaşamıyor. Yüzbinlerce bilgisayardan aynı sürede saldırının yapılması ise kullanıcıların haberi olmadan bilgisayarlarına yüklenen bir yazılımdan kaynaklanıyor. Kuvvetli bir savunma duvarı olmayan dünyadaki bütün bilgisayarlar bu yazılımdan etkilenebilir.

Bu sizin bigisayarınız dahi olabilir! İnternetteki pekçok çeşitli siteden indirilen dosyalarla birlikte gelen bu yazılımlar, bigisayarlarınızı ‘zombi PC’a çeviriyor. Bu zombi bilgisayarlar Anonymous‘un ‘bot-net’ adındaki ağını oluşturuyor. ‘Bot-net’ ise Anonymous‘un yüzbinlerce bilgisayarı tek bir komut ile harekete geçmesini sağlıyor. ‘Saldır’ komutu geldiği an Ülkemiz’nin günlerdir etkilendiği siber saldırı atağı başlamış oldu. Sizin, benim ya da farkında olmayan yüzbinlerce insanın bilgisayarı bu komut ile harekete geçiyor ve Anonymous grubunun hedefine yönelmesini sağlıyor.

50 BİN BİLGİSAYAR

Anonymous’ın nihai saldırılarında Ülkemiz’ye hem yurtdışından hemde yurtiçinden ataklar yapıldı. Anonymous‘un Ülkemiz’deki bilgisayarlara yazılım yüklediği bundan önce Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) yaptığı soruşturmada meydana çıkmıştı. Geçen kasım ayı içinde tamamlanan soruşturmaya yönelik Ülkemiz’de Anonymous kontrolünde 50 bin PC yer alıyor.

Bu bilgisayarlarda Anonymous‘un Ülkemiz’ye yönelik nihai dönemlerde yaptığı saldırılarda etkili olarak kullanılıyor. Siber savunma amaçlı yurtdışından gelen internet trafiği belli oradan kapatılsa dahi Ülkemiz’deki zombi bilgisayarlar Anonymous aracılığıyla saldırıda kullanılabiliyor.

Toplam zombi bilgisayarlar sayısı durumundan da Ülkemiz şu andan dünyada 4. sırada. Trend Micro rakamlarına yönelik Ülkemiz dünyadaki komuta kontrol merkezi bağlantılı bilgisayarların yüzde 5’ini barındırıyor. Ülkemiz’nin önünde ise, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI, Hindistan ve Japonya yer alıyor.

2015’TE İKİYE KATLADI

Siber saldırıların en büyük amaçları aralarında şirketler var. Siber güvenlik şirketi Kaspersky Lab’ın 2015 seneyi amaçlı hazırladığı rapora yönelik ‘fidyeciler’ (cryptolockers) 50 binden fazla kurumsal bilgisayara saldırdı. Bu rakam Geçen yıl ise 25 bin civarındaydı. Kurumsal firmaların bilgisayarlarının yüzde 58’ine en az bir kere kötü amaçlı yazılım bulaştırmayı hedef alan (malware infection) saldırı gerçekleştirilmiş. 2014’te bu tür saldırıların oranı yüzde 55.

Kurumsal bilgisayarların yüzde 29’u ise en az bir defa internet tabanlı saldırılmış. Aynı sürede bu bilgisayarların yüzde 41’i USB ve öbür fiziksel cihazlar üzerinden bulaşan kötü amaçlı yazılım saldırılarına maruz kalmış.

TÜRKİYE İLK 15’TE

Kişilere yönelik siber suçların banka ve kredi kartı dolandırıcılığından interaktif bankacılık dolandırıcılığına kadar uzandığını dile getiren CSC Ülkemiz Genel Müdürü Alev Alp Esen, “Şirketlere yönelik suçlarda ise ilk sırada bilişim sistemlerine karşın işlenen suçlar geliyor. OECD verileri, bilişim güvenliği problemi yaşayan şirketler içinde, Ülkemiz’nin global olarak ilk 15 ülke aralarında yer aldığını meydana koyuyor.

Zarar Veren yazılımların ve toplumsal mühendislik saldırılarının yanında hacker saldırıları halinde de gerçekleşen siber suçlar, kamudan perakende ve finansa kadar anında her sektörü tehdit ediyor” diye konuştu.

SALDIRILAR DEVAM ETTİ

Ülkemiz’deki bankacılık sistemlerine önceki gün yoğun bir biçimde saldıran Anonymous dün de saldırılarına devam etti. Pekçok bankanın web sitesine ve mobil uygulamalarına kısmen erişim sağlanamadı. Banka işlemi yapmak talep eden kullanıcıların bir çoğu para transferi ve fatura ödeme işlemlerini gerçekleştiremedi.

KISA BİLGİLER

  • 50 bin den fazla  Anonymous’un Ülkemiz’de kontrol ettiği PC sayısı
  • Zombi bilgisayarlar ile ilgili Ülkemiz’nin dünyadaki sıralaması 4
  • Siber saldırıların nihai 1 senede artışı %100
  • 2015 senesinde şirket bilgisayarlarına saldırı sayısı 50 bin

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Turkcell Bedava İnternet Paketi Kampanyası 2017 başlıklı makalemizde 2017 Bedava İnternet, 2017 Bedava İnternet Paketleri ve 2017 Bedeva İnternet hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.