Anneler Emzirme Döneminde Beslenmeye Dikkat Edin

Anneler Emzirme Döneminde Beslenmeye Dikkat Edin

Hamilelik akabinde pek kilolardan kurtulmak için tavsiyelerde bulunan Diyetisyen Bilgin, emziklilik döneminin annenin aldığı kiloları atabilmesi için altın dönem meydana geldiğini belirtti. Emziklik döneminde metabolizmanın daha hızlı çalıştığını dile getiren Bilgin, “Dokuz ayın sonunda coşkuyla bebeğinizi kucağınıza aldınız. Gebelik döneminde aldığınız kiloların bir bölümünü doğum esnasında kaybettiniz fakat aynaya baktığınızda halen fazlalıklarınız meydana geldiğini görüyorsunuz.

Bir yandan sütün olmaz ye baskıları bir yandan bu kilolar nasıl gidecek diye endişeye kapılmayın. Emziklilik dönemi annenin aldığı kiloları atabilmesi için altın bir aşamadır. Metabolizma daha hızlı çalışır ve anne sütünün oluşabilmesi için vücut aşağı yukarı gündelik 600- 700 kalori benzeri bir enerji harcar. Emzirme sırasında ise enerji harcadığından ve süt üretimi için annenin yağ dokusu kullanıldığından daha pratik ağırlık kaybederler. Bu dönemde çok hızlı ağırlık kaybı imkanı sunan, çok düşük kalorili diyetler emziren anne adaylarımız için uyumlu değildir. Yani annenin bu kiloları kaybetmesi için aç kalmasına ve sağlıksız diyetler yapmasına sebep yoktur. Annenin yediği ve yemediği her birşey sütün kalitesini etkiler. Sağlıklı beslenme programı annenin hem bizzat vücudu aynı zamanda sütünü etkilemeyecek şekilde düzenlenmelidir” dedi.

 

ZAYIFLAMA DİYETİNE 6 AY SONUNDA BAŞLAYIN

Diyetisyen Elif Bilgin, zayıflama diyetine 6 ay sonunda başlanılabileceğini ifade ederek, “6’ncı aydan sonra fakat ek besinlere başladıktan sonra haftada yarım kilo verilecek şekilde sağlıklı beslenme dikkate alınarak yapılan beslenme süreci mühimdir. Annenin sağlıklı beslenme programını doğum akabinde alması ve profesyonel takibinde olması anneye katkı sağlayacaktır.

Son Zamanlarda artık anne adaylarımız gebelik döneminde üzgünüm sütüm eksik gelirse bebeğim beslenmezse korkusu ile dengesiz ve yetersiz beslenerek kilo artışına neden olmaktadırlar. Bu sebeple amacın zayıflamak değil ama yeterli ve dengeli beslenme olması, gebelik sonrası ağırlık artışına sebep olmamak için profesyonel desteği alması gerekir. Metabolizma emzirme döneminde hızlı çalışır ve bu dönem annenin sağlığı için mühimdir.

Diğer önemli konu ise anne emzirdiğinde meme kanseri riski azalır, yumurtalık kanseri riski azalır, regl döneminin başlaması gecikir, kemik erimesi riski azalır. Bu sebeple, kadınlara hamilelikte ve emziklilikte yeterli ve dengeli beslenmenin önemi vurgulanmalı, diyetlerindeki farklılıkların sütlerine yansıyacağı, dolayısı ile bebeklerin büyüme ve gelişimlerini etkileyeceği konusunda eğitim almaları gerekir. Emzikli bayanlarda enerji gereksinimi hesaplanırken doğum aralığı sık sık mı fizyolojik aktivitesi, beslenme hikayesi, sorgulanarak enerji ihtiyacına göre diyet düzenlenmeli, bin 800 kalorinin altındaki diyetler uygulanmamalıdır” şeklinde konuştu.
Zayıflamak adına annelerin sütünden vazgeçmemeleri gerektiğini kaydeden Diyetisyen Elif Bilgin, anne sütünün bebeğin ilk aşısı meydana geldiğini söyledi. Bebeği korumak için mümkün çok anne sütü ile beslenmesi gerektiğini dile getiren Bilgin, “Anne sütünün bileşimini etkileyen faktörlerin başında annenin diyeti gelmektedir.

Bayanların sebep hamilelikte gerekse laktasyonda tükettikleri enerji ve besin ögeleri miktarı, sütlerinin genel bileşimini etkilemektedir. Annenin psikolojik durumu sütün oluşumunu etkileyen sebeplerin başında gelir. Anne ile bebek emzirmek üzere ne kadar fazla bir araya gelirse aralarındaki duygusal bağ o kadar çok kuvvetlenir. Oksitosin ve prolaktin hormonları devreye girerek sütün salgılanmasını artırır. Sütüm yetersiz paniğini yaşayan bayanlarda ise bu hormonlar azaldığından sütün azalması kaçınılmaz olur.

Anne sütü görülmediği için annelerimiz aracılığıyla daima endişeye sebep olur. Acaba sütüm yeterli mi diye? Halbuki bunu anlamanın pratik bir yolu var. Bebeğiniz büyüme eğrisinin altında kalmıyorsa ve günde 5-6 bez kirletiyorsa sütünüz bebeğinize yetiyordur. Bu noktada çevre faktörü önem kazanıyor. Çevresel stress ve öneriler annenin bu konuyla alakalı kafasının karışmasına ve bu dönemin fazla Kilo alma miktarı ile sonuçlanmasına yol açıyor” ifadelerini kaydetti

 

GEBELİK SONRASI KİLO VERMEK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Gebelik sonrası kilolardan kurtulmak için annelere uyarılarda bulunan Bilgin, “Emziklilik döneminde süt üretimi için gerekli olan enerji, gebelik süresince vücut yağı olarak depolanan enerji, besin gruplarından gelen enerjiden sağlanır. Sağlıklı bir emziklilik döneminde anne sütü azalmadan kilolardan kurtulmak için annelerin beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekir. Emzikli annelerin öncelikle dikkat etmesi gerekenlerin başında sıvı tüketimi bulunmaktadır.

Emziren anne günde en az 8-12 bardak sıvı almalıdır. Her emzirme sonrası 1 su bardağı su içilmelidir. Emzirme esnasında da su içmenin süt üretimine katkısı bulunmaktadır. Sıvı derken de şekerli kompostolar, meyve suları değil, bunun yerine su, şekersiz kompostolar, süt, yoğurt, ıhlamur, rezene, papatya çayı tüketmelidirler. Az ve sık sık yemeye özen göstermeli, mutlaka ara öğün yapmalıdır. Gece emzirmeye kalktığımızda kuru hurma yenebilir. Annenin protein alması, örnek protein olan anne sütünün de protein kalitesini arttırır mutlaka süt, peynir, yumurta, yoğurt, et, tavuk ve balık tüketilmelidir.

Kuru baklagiller ilk zamanlar gaz şikayetlerine sebep olsa da daha akabinde haftada 2 defa beslenmelerinde bulunmalıdır. Salatalara katılan fasulye, mercimek ve nohut da anne için çok faydalı olacaktır. Beyaz ekmek ve beyaz undan yapılan besinleri tüketmek yerine tam tahıllı unlarla yapılan besinleri tercih etmelidirler. Posa, vitamin ve mineral içeriği nedeni ile sebze ve meyvelerde günde 3-5 porsiyon tüketmelidirler. Soğan, sarımsak, brokoli, kabak, karnabahar, acı baharatlar veya kuru baklagiller, anne sütünün tadını değiştirebilir.

Bu durum bir takım bebeklerde huzursuzluklara kapı aralayabilir. Bebeğinizde ciddi bazı huzursuzluklar gelişirse, bu tür besinler ya daha az sıklıkla tüketilmeli ya da hiç tüketmeyebilirler. Canı tatlı isteyen anne adaylarımız sütlü tatlılardan, meyveli tatlılardan tüketebilirler. Çaylarında ve sularında kullanacakları tarçın tatlı isteklerini azaltacaktır. Tuz tüketimi azaltılmalıdır.

Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır. Çay tüketimi yemeklerden 1 saat önce veya sonra olmalıdır. Açık ve limon eklenerek içilmesinde fayda vardır. Koyu çay ve kahve, kafein içermesi nedeniyle tüketilmemelidirler. Emziklilik döneminde anne adaylarımız alkol, sigara ve gazlı içecekler kullanmamalıdırlar” dedi.

 

EMZİKLİ ANNE ADAYLARıMıZ MUTLAKA EGZERSİZ YAPMALIDIRLAR

Emzikli annelerin mutlaka egzersiz yapması gerektiğini ifade eden Bilgin, “Günde en az 15-20 dakikalık yürüyüşler metabolizmalarının daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. Süt olsun diye tüketilen tatlıların tümü annelere kilo olarak geri dönüyor. Tatlının gerçekten sütü artıran etkisi var mıdır? Hem kilo verip aynı zamanda süt kalitesini artırmak mümkün müdür? Süt oluşumu için çok pek şekerli gıda ve tatlı tüketmeye sebep yoktur.

Bu size kilo katmanın dışında bir başka birşey yapmaz. Emziren anneye çevresi aracılığıyla en çok şekerli besinleri yemesi konusunda stress yapılır. Unutulmamalıdır ki şekerli besinler emzirirken çocuğun damak tadını da oluşturur. Anne sütü alırken bebek şekerli besinlere alışır ve daha akabinde bebeğe verilen besinleri bebek reddeder. Genellikle sütün azalması ya da bebeğin emmemesi bundan kaynaklıdır.

Anne emzirme döneminde fazla şekerli besinler tüketirse, diyet yaptığı dönemde şekerli besinler tüketmeyince sütün tadı değişir ve bebek emmek istemez. Annenin bu gerginliği sebebi ile de süt azalır. Sadece doğum sonrası değil, her aşmada anne şekerli besinlerden uzak durmalıdır. Yeterli düzeyde süt salınabilmesi için günde 3 litre sıvı alımı mühimdir. Bu sıvının en az 8- 10 bardağı su olmak zorundadır. Geri kalan kısmı ise süt, ayran, komposto, hoşaf, taze sıkılmış meyve suları veya sebze suları, limonata, loğusa şerbeti, çok açık çay ya da papatya rezene benzeri çaylardan sağlanabilir” açıklamasında bulundu.

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Normal Saçlara ve Yağlı Saçlara Bitkisel Bakım başlıklı makalemizde Bitkisel Saç Tedavisi, Normal Saçlar İçin Saç Bakımı ve Yağlı Saçlar İçin Bitkisel Bakım hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.