Android ve İOS Telefonlar Arasındaki Fark Nelerdir

Android ve İOS Hangisi Daha İyi

Android telefonlar ve İOS telefonlar yani iPhone telefonları arasında fark nelerdir bu gün bu konuya değinelim dedim. Aralarında oldukça çok özellikler olsa da en önemli farklılık aslında kodlama bölümünde değil göze çarpan bir düzeyde açık gibi görünüyor. İlk olarak sizlere bir gerçeği açıklamak istiyorum. Android aslında bir çok cihaz da mevcut İOS’da öyle eve ama Android bir çok marka altında mevcut. Piyasada ki nereyse bir çok telefon Android işletim sistemini kullanıyor. İOS ise kendi markası altında yani Apple cihazları için üretilen bir işletim sistemi. 

İOS telefonları seçmek sizce daha mı doğru ? Bence evet daha doğru bir tercih olurdu. En önemlisi Android market yani Google Play Store uygulama mağazasında yer alan uygulamalara pek güvenemiyoruz. Hadi oyunları belirli markalar altında güvenerek cihazlarımızda kurabiliyoruz ama uygulamalara pek güvenemiyoruz, aslında güvenmemeliyiz de.

Google play store uygulama mağazasına kısa bir sürede uygulama yayınlıyabilirsiniz. Yani onay sürecinde pek takılma olmuyor. Güzel bir uygulama yazıyorlar 1-2 ay da daha sonra içine reklamları gömüyorlar, uygulamanın arkaplanına bir çok kod mevcut GPU tavanlarda neler oluyor bilmiyoruz. İndirmediğimiz uygulamalar inmiş cihaza bilemiyoruz tabi açıyoruz… Bilgilerimiz kimin ellerine gidiyor, mesajlarımız, resimlerimiz kimlere erişim izni verdiğimizi bilmiyoruz.

İOS da durum biraz farklı. Kendine özgü kodlama yapısı olduğu için onay süreci biraz sıkıntılı. Çok düzenli ve temiz bir kodlama yazılması gerekiyor. Onay sürecinde editörler gerçekten uygulamaları büyük titizlik ile inceliyorlar. Ve bu İOS uygulama mağazası AppStore çok daha güvenli bir alt yapıda hizmet veriyor.

 

Dünya genelinde büyük markaların çoğu hep android altyapısında telefonlarını satışa çıkarıyorlar. Bir baz istasyonu şirketi kendi istasyonlarından geçen  android telefon modellerini gözlemlemişler. Öyle ki son 1 sene içerisinde 20.000 e yakın birbirinden farklı android cihazlar bu baz istasyonları üzerinden dünya ile etkileşimde bulunmuş… Dikkatinizi cımbızla çekerim 20.000 cihaz değil. 20.000 bir birinden farklı modeller bunlar. Yani Her modelden ortalama 10.000 olsa milyon cihaz yapar gibi örnekte bulunayım.

Şimdi aşağıda inceliyeceğiniz tablodaki gibi en çok hangi android telefonlar daha çok uygulama indirmiş görebileceğiz. Bu aşağıda belirtiğimiz İnfografikteki her bir kutu bir cihazı, bir telefonu temsil ediyor. Şirketin belirttiğine göre geçen yıl 19.000 binden fazla android telefon bir çok uygulamayı telefonlarına indirmiş. Belirtilenler en çok android uygulama indiren telefonlara göre sıralanmış.

 

Android ve İOS Telefonlar Arasındaki Fark

Android ve İOS Telefonlar Arasındaki Fark

 

Bu tabloda görünüyor ki önüne gelen herkes android işletim sistemini cihazlarına kurmuş satışa çıkarmış. Bu bir yandan iyi bir durum bir yandan olumsuz bir etki yaratabilecek bir durum gibi duruyor aslında. Gördüğümüz gibi android işletim sistemine sahip olan telefonlar gerçekten parçalanmış gibi bir durum yani İOS telefon sahiplerine bakıyorum işte sadece iPhone :D.

Yani aradaki en büyük fark bu aslında milyolarca belki milyarlarca android telefon var ve android’e oran ile pek az kişide iPhone var, ve farklılık adına IOS diyoruz, bu aslında işletim sisteminin farklı olması daya iyi ve daha güvenilir olması. Aynı sırada daha hızlı ve stabil bir altyapıda cihazlara sahip bu İOS telefonlar.

Android ve iPhone Telefonlar Arasındaki Fark

Android ve iPhone Telefonlar Arasındaki Fark

 

Google’dan gelen en çok aramalar şu şekilde listeleyelim;

  • Android mi İOS mu Hangisi Daha İyi ?
  • Android ve iPhone Telefonlar Arasındaki Fark?
  • Android ve iOS Telefonlar Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Makaleyi okumayı bitirdiğine göre hemen bir yere gitme, bir önceki yazımız olan Game of Thrones Jon Snow Öldü Mü ? İşte Cevabı başlıklı makalemizde Game of Thrones 6. Sezon Jon Snow Olacak Mı?, Game of Thrones 6. Sezonu ve Game of Thrones Jon Snow Öldü Mü hakkında bilgiler verilmektedir.

  1. Pingback: Android ve İOS Telefonlar Arasındaki Fark Nelerdir | Guncel Teknoloji Haberleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim - RSS - Sitemap - Ping Gönder Pasulya © 2015 Tüm hakları saklıdır. İçeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.